Reklama lokalna
reklama

Powiat gostyński. Jeden znęcał się nad matką, drugi bił żonę. Zostali "wyrzuceni" z mieszkania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Powiat gostyński. Jeden znęcał się nad matką, drugi bił żonę. Zostali "wyrzuceni" z mieszkania - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzemoc. Występuje w rodzinie, w szkole, pracy. To przestępstwo wielokrotnie spotykane na sądowej wokandzie. Przemoc domową wobec swoich bliskich stosowali dwaj mieszkańcy powiatu gostyńskiego. Funkcjonariusze wykorzystali instrumenty prawne i wydano nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania. 
reklama

Znęcaniem niewątpliwie jest bicie, zadawanie bólu fizycznego, ale również między innymi poniżanie, upokarzanie, zarówno systematyczne jak i jednorazowe lecz intensywne i rozciągnięte w czasie. Co ważne, znęcania nie należy utożsamiać wyłącznie z działaniem, ale również z zaniechaniem polegającym chociażby na zaniedbaniu. 

Problem znęcania się dotyczy też mieszkańców powiatu gostyńskiego

Policjanci z gostyńskiej jednostki policji zostali zawiadomieni o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się. Po zebraniu materiału dowodowego przez funkcjonariuszy KPP w Gostyniu, 56-letni agresor został zatrzymany w policyjnym areszcie. Usłyszał zarzut stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec żony. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

reklama

Drugi przypadek dotyczy kobiety, nad którą znęcał się 25-letni syn. 

- Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, ubliżał i groził pozbawieniem życia swojej matce - informuje podkom. Monika Curyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Wobec młodego mieszkańca powiatu gostyńskiego toczy się postępowanie karne.

Funkcjonariusze wykorzystali instrumenty prawne, które pozwalają na szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od agresora, w sytuacji gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.

- Wobec 25-latka policjanci również zastosowali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszania oraz zakaz zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia - uzupełnia podkom. Monika Curyk. 

reklama

Co im grozi?

W artykule 207§1 Kodeksu karnego czytamy:

„Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Ponadto, jeśli czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Policjanci mają prawo nakazać opuszczenie mieszkania

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.

reklama

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz przysługuje prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  • do wskazania policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
  • w miarę możliwości numeru telefonu,
  • informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Nakaz lub zakaz wydany przez policję  tracą moc po upływie 14 dni od ich wydania. Jednak w czasie ich obowiązywania sąd może udzielić zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

- Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym - informuje podkom. Monika Curyk, oficer KPP w Gostyniu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama