Osobowy samochód marki Citroen zatrzymał do kontroli dzielnicowy z Gostynia. Było to we wtorek, 30 maja 2023 r., na ul. Polnej. Funkcjonariusz podczas wykonywanych czynności odkrył, że 51-letni kierujący pojazdem ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Prowadzony przez niego samochód nie posiadał takiego urządzenia. Mężczyzna poniesie konsekwencje złamania zakazu, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
- Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest ogromnym zagrożeniem dla innych użytkowników dróg, dlatego też kierujący, którzy dopuścili się takiego czynu ponoszą zawsze surowe konsekwencje – wyjaśnia podkom. Monika Curyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Podkom. M. Curyk zwraca uwagę, że osobie, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo obowiązek wpłaty od 5 do 60 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.
W wielu przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów może wiązać się z utratą pracy, jeśli wymaga ona posiadania uprawnień do kierowania. W związku z tym wprowadzono przepisy umożliwiające takim osobom szybszy powrót do zawodu. Kierowca, który utracił uprawnienia za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, może się ubiegać, po odbyciu połowy orzeczonego zakazu, o możliwość prowadzenia pojazdów. Jeśli otrzyma taką szansę, wcześniej karany kierowca musi prowadzić auto wyposażone w blokadę alkoholową. Jest to urządzenie techniczne, które umożliwia uruchomienie pojazdu po sprawdzeniu stanu trzeźwości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.