Spotkanie adresowane było do tych osób, które wybierają się gdzieś w wakacyjną podróż. Przyjść mogli także ci mieszkańcy, którzy nigdzie nie wyjeżdżają i zostają w Gostyniu.
Wydarzenie o nazwie "Bezpieczne wakacje z biblioteką" rozpoczęło się od kursu udzielania pierwszej pomocy. Nauczyciel ZSO w Gostyniu, Zbigniew Ptak wyjaśnił, jak zadbać o bezpieczeństwo akcji ratunkowej, słuchacze dowiedzieli się czego nie powinno być w apteczce: leków, płynów dezynfekcyjnych oraz opasek uciskowych.
Przedstawił też, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy, w jaki sposób ocenić stan poszkodowanego, jak ocenić przytomność, w jaki sposób udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech, jak poszukiwać oznak krążenia.
Słuchacze dowiedzieli się również na czym polega resuscytacja, przywracanie krążenia. Kiedy zakończyła się teoretyczna część wykładu, przyszedł czas na praktyczne wykorzystanie otrzymanych wskazówek. Wtedy nauczyciel pokazał na fantonie, jak prawidłowo wykonać resuscytację, by pierwsza pomoc była skuteczna i jak zająć się poszkodowanym do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Szczególnie zainteresowane tym wykładem były dzieci i młodzież.
Natomiast mł. asp. Agnieszka Bartz - funkcjonariuszka z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu przywiozła ze sobą policyjne akcesoria. Udzielała wskazówek, jak dzieci i młodzież powinni zachowywać się nad jeziorem czy nad morzem. Czy w miejscu, gdzie jest ratownik, ale wywieszona jest czerwona flaga można wejść do wody?
Obecni na spotkaniu dowiedzieli się, co powinni zrobić, kiedy zauważą, że ktoś się topi? Przede wszystkim nie wskakiwać za topiącym się do wody, ale powiadomić rodziców, ratownika, kogoś z dorosłych. Jak zachowywać się w trakcie burzy - na przykład na górskim szlaku. Jak się zachować w lesie
Dzieci dowiedziały się, jak powinny zachować się wobec obcej osoby, która zachęca je do rozmowy, namawia na spacer, kusi słodyczami.
Przypomniała numery alarmowe. Opowiadała o tym, jak dzialają narkoktyki, jak wpływają na nasze zdrowie.
Funkcjonariuszka gostyńskiej jednostki policji pokazała niektóre policyjne akcesoria. Jednymi z nich były tzw. pijane gogle, czyli specjalne okulary imitujące postrzeganie rzeczywistości, tak jak widzi ją człowiek po znacznym spożyciu alkoholu. Pozwoliła zajrzeć do specjalnej tuby, która miała uświadomić uczestnikom spotkania, jak widoczny jest pieszy czy inny uczestnik ruchu bez kamizelki odblaskowej, ubrany w ciemny strój. Tuba uzmysławia, dlaczego warto wkładać kamizelki odblaskowe.
Osoby, które nie wyjeżdżają na wakacje, ale chciałyby sprawdzić miejsca, do których zamierzają się wybrać, organizatrzy zaprosili na bezpieczne zwiedzanie świata za pomocą aplikacji Google Earth. Można było zobaczyć katedrę Notre Dame w Paryżu lub wybrać się na pełen emocji przejazd rollercoasterem na tropikalnej wyspie, w głębi oceanu, albo pośród skalistych gór. Świat można zatem zwiedzić bez wychodzenia z biblioteki czyli w świecie wirtualnej rzeczywistości dzięki goglom VR.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.