Reklama

Imieniny Przedszkola Samorządowego „Pod Dębem" w Karolewie. Co włożono do kapsuły czasu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zielone liście dębu zawieszone na opłotowaniu, piękna dekoracja w przedszkolnym ogrodzie, a także „Kapsuła Czasu” - to wszystko dziś (5 kwietnia 2022r.) można było zobaczyć w przedszkolu „Pod Dębem” w Karolewie.

Reklama

Otoczenie boreciej placówki wyglądało odświętnie, ponieważ przedszkole samorządowe "Pod Dębem" w Karolewie 5 kwietnia świętowało imieniny, czyli Dzień Patrona.

Z tej okazji w przedszkolu odbyła się uroczystość „imieninowa”, z zaproszonymi gośćmi. Jednym z nich była Barbara Wawrzyniak, która w latach 1998 - 2010 pełniła funkcję dyrektora tej placówki. Była pani dyrektor jest jednocześnie członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, nic zatem dziwnego, że koło łowieckie Widawa Wrocław od lat współpracuje z przedszkolem w Karolewie.

Skąd imię „Pod Dębem" dla przedszkola w Karolewie

Była dyrektor przedszkola przypomniała w dużym skrócie drogę, którą przeszli pracownicy i dzieci uczęszczający do przedszkola, żeby placówka mogła otrzymać imię „Pod Dębem”.

- Bo przecież fajnie jest być utożsamianym z nazwą, z mianem, być kimś, nie być nijakim. Imię to duma - powiedziała Barbara Wawrzyniak.

Decyzja o tym, że społeczność przedszkola chce mieć imię dla placówki podjęta została na jednej z rad pedagogicznych. Ogłoszono konkurs dla dzieci i rodziców. Każda grupa przedszkolna zaproponowała jedną nazwę. - Propozycja nazwy "Pod Dębem," wyszła od nauczycieli oraz pracowników. Zdobyła najwięcej głosów dzieci i rodziców - przypomniała była dyrektor przedszkola.

- Nie bez wpływu na ten wybór miało otoczenie przyrodnicze placówki. Przepiękny dąb, który rósł na łące nieopodal przedszkola w Karolewie dyktował tę właśnie nazwę - dodała.

Przez rok poprzedzający nadanie imienia realizowano w przedszkolu program przyrodniczy napisany przez nauczycielki.

- Dzieci uczestniczyły w spotkaniach z leśnikami Nadleśnictwa Piaski, leśnictwa Stawiszyn i Międzyborza. Po prostu była to intensywna leśna edukacja - opowiadała Barbara Wawrzyniak.

W 2006 roku boreccy radni podjęli uchwałę w sprawie nadania imienia Przedszkolu Samorządowemu w Karo1ewie. Zdecydowano, że placówka przyjmuje imię „Pod Dębem”, a Święto Patrona obchodzić będzie 5 kwietnia.

- Uroczystość nadania imienia odbyła się 3 czerwca 2006 roku na placu Pod Dębem. Od leśników zaproszonych na tę galę otrzymaliśmy sadzonkę dębu, który w tym dniu został zasadzony na przedszkolnym placu zabaw i wspaniale rośnie - powiedziała pani Basia.

Mądry i pouczający wiersz dla dzieci z przedszkola w Karolewie

Obecni na uroczystości w przedszkolu „Pod Dębem” wysłuchali wiersza, który napisała wspólnie z mamą 3-letnia Weronika. Odczytała go Lenka Adamkiewicz z „zerówki”. Dzieci nastawiły uszy, by wysłuchać bardzo mądrego i pouczającego wiersza „Zasady na odpady”.

- By zostać natury przyjacielem, potrzeba niewiele. Nie wyrzucaj odpadów byle jak, ale posłuchaj mojej rady i zrób tak: metale i plastiki wyrzucaj w worki żółte, jak słoneczniki szkło przyciemnione w worki zielone, szkło przezroczyste całe wkładaj w worki białe (...) - czytała Lenka.

Jak zaznaczyły autorki wiersza - przyjaciel natury zna te zasady i zawsze pamięta, by segregować odpady. 

Imieniny przedszkola w Karolewie - liście dębu z życzeniami

W tym roku zaproszeni goście oraz wszyscy pracownicy placówki otrzymali listek dębu z prośbą o napisanie życzeń. Nauczyciele i pracownicy już przed spotkaniem imieninowym zawiesili swoje liście z życzeniami na przedszkolnym dębie, za to goście swoje życzenia odczytali na uroczystości, a po spotkaniu również zawiesili liście na drzewie. Burmistrz Borku Marek Rożek składając życzenia, wyjaśnił, że bardzo dobrze żyje się w zielonym środowisku i należy dbać o przyrodę i dary natury.

- Czym bardziej ono jest zielone, tym lepiej, gdyż drzewa, krzewy i trawy produkują tlen, którym oddychamy - mówił burmistrz, przypominając, że człowiek niszczy i degraduje środowisko. 

Co napisał na liściu dębu?

- Życzę szczęścia, otwartości, pozytywów nie drobiny i zielonej całej gminy. Wszystkiego dobrego - zwrócił się do przedszkolaków borecki włodarz. 

Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku podarowała przedszkolnej społeczności sadzonkę dębu. To pierwsze z 630 boreckich certyfikowanych jubileuszowych drzewek. Trafiło w troskliwe i ekoczułe ręce przedszkolaków, kadry przedszkola, jednocześnie inaugurując akcję "Dzieci dla przyszłych pokoleń dzieci" planowaną na 1 czerwca. Wtedy kolejnych 629 drzewek trafi do mieszkańców gminy Borek Wlkp.

- Życzę, by dzieci wzrastały w miłości, radości, beztrosce i zdrowiu - powiedziała Justyna Chojnacka. 

Wyrazy głębokiego szacunku i podziękowania za dotychczasowe efekty w dziedzinie wychowania i nauczania, za pełen profesjonalizm i zaangażowanie - te słowa obecni na uroczystości usłyszeli od przedstawicielki rady rodziców, która podarowała przedszkolakom duży prezent - sprzęt nagłośnieniowy.

- Pozwoli na wasz rozwój. Rozkwitajcie jak najpiękniej - powiedziała jedna z mam.

Kapsuła czasu pod dębem przy przedszkolu w Karolewie

Renata Matelska, dyrektor przedszkola w Karolewie, pokazała dzieciom i gościom kapsułę czasu, przygotowaną z okazji 45-lecia powstania przedszkola, które przypadło w lutym. Ma ona pozostawić ślad po przedszkolakach - coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Do pojemnika zostały włożone „skarby”, które zostaną przekazane kolejnym pokoleniom: każde dziecko przyniosło swoje marzenie (napisane lub narysowane), w kapsule znalazły się także zdjęcia przedszkolaków oraz pracowników na tle dębu, informacja o historii przedszkola oraz wiersz. Kapsuła czasu została zakopana pod dębem w przedszkolnym ogrodzie. Za 55 lat nastąpi jej uroczyste otwarcie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy