Reklama lokalna
reklama

I Międzyszkolny Turniej w Rummikuba w gminie Gostyń. Ekscytacja zawodników sięgała zenitu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. pryw.

I Międzyszkolny Turniej w Rummikuba w gminie Gostyń. Ekscytacja zawodników sięgała zenitu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
23
zdjęć

foto arch. pryw.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościBlisko 20 uczniów ze szkół podstawowych w Kunowie i Daleszynie wzięło udział w I Międzyszkolnym Turnieju w Rummikuba. Rozgrywki odbyły się w ramach programu "Rummikub w Szkole", który koordynowały nauczycielki Monika Słomianna - nauczycielka matematyki z podstawówki w Kunowie oraz Beata Majchrzak - anglistka ze szkoły w Daleszynie. 
reklama

Na czym polega gra Rummikub?

Gry planszowe wracają do łask, co się chwali. To świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu z rodziną lub ze znajomymi. Jedną z prostych, za to bardzo wciągających gier planszowych jest Rummikub. Grę wymyślił Ephraima Hertzano. Pierwszy raz została wydana w Izraelu w 1950 roku. W 1980 roku uzyskała tytuł Spiel des Jahres (gry roku). Znakomicie nadaje się na trenera umysłu, a grając całą rodziną można świetnie się bawić. Dedykowana jest dzieciom powyżej 7 roku życia oraz dorosłym.

W grze używa się 104 kości z liczbami (klocków), w czterech kolorach o wartościach od 1 do 13 oraz dwóch kości z symbolami jokerów. Do rozgrywki gracze używają specjalnych stojaków (tabliczek), które pozwalają rozłożyć wylosowane kostki. Skoro liczby, to matematyka. Ponieważ znana jest na całym świecie, dlaczego nie wciągnąć w to języka angielskiego? 

reklama

Nauka i zabawa w jednym, czyli "Rummikub brings pupils together"

W ten sposób Rummikub, jako narzędzie do edukacji i integracji uczniów, wykorzystały dwie nauczycielki z „podstawówek” w Kunowie oraz w Daleszynie - Monika Słomianna i Beata Majchrzak. Celem było pokazanie, jak przydatne mogą być takie przedmioty, jak język angielski i matematyka w różnych dziedzinach życia codziennego. Przez kilka miesięcy roku szkolnego 2023/2024 wraz z uczniami realizowały innowację pedagogiczną "RUMMIKUB brings PUPILS together", czyli luźne spotkania z matematyką i angielskim.

Podczas całego roku szkolnego chętni gracze - w okresie od listopada do czerwca - co miesiąc spotykali się na rozgrywkach, które połączone zostały z treningiem matematycznym i utrwalaniem podstaw języka angielskiego. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. W sumie uczestniczyło w nich 28 uczniów z klas IV - VI.

reklama

Warto zaznaczyć, że na popołudniowych spotkaniach dzieci brały udział w zabawie związanej z językiem angielskim, zadaniem matematycznym, ale punktem kulminacyjnym była gra w Rummikuba. Kto poprawnie wykonał zadanie, otrzymywał nagrodę.

- Podczas spotkań analizowaliśmy strategie, które mogą być wykorzystywane w Rummikub, co pozwalało zainteresowanym uczniom rozwijać umiejętności krytycznego myślenia oraz planowania. Po każdej grze odbywały się dyskusje, podczas których uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu gry, co przyczyniało się do lepszego zrozumienia zasad i strategii - wyjaśnia Monika Słomianna, jedna z trenerek gry Rummikub.

 

- W trakcie każdego spotkania uczniowie mieli możliwość utrwalania podstawowego słownictwa i struktur gramatycznych z języka angielskiego w formie zabawy - dodaje druga koordynatorka innowacji, Beata Majchrzak. 

reklama

 

I Międzyszkolny Turniej w Rummikuba w gminie Gostyń

Całoroczny udział w innowacji pedagogicznej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kunowie i Szkoły Podstawowej w Daleszynie podsumowali 11 czerwca 2024 r., rozgrywając między sobą pierwszy turniej, w Rummikub. Do turniejowych zmagań przystąpiło 18 zawodników. Wśród nich byli uczniowie, którzy nie brali udziału w comiesięcznych "treningach", mimo wszystko zdecydowali się walczyć o wygraną.

Zawodom towarzyszyły ogromne emocje. Uczestnicy zasiadali przy stolikach - po 3 lub 4 osoby. Niektórzy zdecydowali się grać z pomarem czasu (czas na ruch jednego uczestnika wynosił 40 sekund). Uczestnikom turnieju przyznawano punkty. Pierwsze trzy rundy wyłoniły czterech finalistów, którzy walczyli ze sobą o podium. Pozostali uczestnicy im kibicowali. Przy ostatniej rozgrywce adrenalina sięgała zenitu. Doszło do tego, że zawodnicy grali na stojąco. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i skupieniem podczas zdrowej rywalizacji.

Koordynatorki programu "Luźne spotkania z matematyką i angielskim" za pomocą drukarki 3D przygotowały upomninki (breloczki "R") oraz statuetki dla najlepszych uczestników, rownież wkształcie litery R. 

Po udanych rozgrywkach, widząc, jak duże zainteresowanie wzbudziły zajęcia, jak uczniowie byli zaangażowani w rywalizację, koordynatorki zapowiadają rozszerzenie zakresu turnieju do gminnego. Miałoby to nastąpić w przyszłym roku szkolnym 2024/2025.

Wyniki:

  • I miejsce Mateusz Michałek - SP Kunowo
  • II miejsce Lena Kowalska - SP Kunowo
  • III miejsce Karolina Karkosz - SP Daleszyn

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama