Reklama lokalna
reklama

Gostyńska policja podsumowała długi weekend na drogach. Kierowcy wciąż jeżdżą za szybko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP w Gostyniu

Gostyńska policja podsumowała długi weekend na drogach. Kierowcy wciąż jeżdżą za szybko - Zdjęcie główne

foto KPP w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzez kilka dni, cały czas monitorowaliśmy drogi, sprawdzaliśmy użytkowników dróg głównie pod względem prędkości. Kolejny długi weekend już za nami. To był czas ciężkiej pracy dla gostyńskich policjantów - stwierdziła st. sierżant Iwona Burzyńska, zastępca oficera prasowego w Komendzie Powiatowej policji w Gostyniu. Gostyńscy funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego dołączyli do ogólnopolskich działań w ramach akcji "Bezpieczny Weekend - Boże Ciało".
reklama

Kiedy nastał dugi weekend związany ze świętem Bożego Ciała, które w tym roku przypadło jeszcze w maju, duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszyła w trasy. To czas wyjazdów i odpoczynku. Celem były odwiedziny najbliższych, znajomych, ale też przedłużony weekendowy wypoczynek. W dużej mierze od użytkowników dróg: kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych zależało to, czy dotarli bezpiecznie do celu.
W tym czasie policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania „Bezpieczny weekend - Boże Ciało” pod kątem naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na  drogach pracowało więcej niż zazwyczaj funkcjonariuszy - i to zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych. 

reklama

Gostyńscy policjanci od środy 29 maja do niedzieli 2 czerwca również uczestniczyli w akcji  pod hasłem "Bezpieczny weekend - Boże Ciało". Nad bezpieczeństwem na szosach powiatu gostyńskiego czuwali  policjanci ruchu drogowego oraz funkcjonariusze prewencji. Pojawiło się więcej patroli, a funkcjonariusze sprawdzali czy użytkownicy dróg rozważnie i ostrożnie poruszają się pojazdami. 

Podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracali szczególną uwagę na:

  • stan techniczny pojazdów, 
  • sposób przewożenia dzieci, 
  • uprawnienia do kierowania, 
Prowadzący pojazdy, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu lub narkotykach musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Funkcjonariusze gostyńskiej "drogówki" wyposażeni w urządzenia do pomiaru prędkości szczególną uwagę zwrócili też na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. 

reklama

Pod lupę wzięto trzeźwość kierujących. Weryfikowano czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie.

- Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Mundurowi nie zapomnieli również o pieszych. Zwracali szczególną uwagę na prawidłowość poruszania się ich po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych - mówi st. sierż. Iwona Burzyńska z KPP w Gostyniu

Pod policyjną lupę trafiło 250 kierujących (kontrole drogowe). Łącznie z przeprowadzoną w sobotni poranek akcją "Trzeźwość" funkcjonariusze WRD sprawdzili stan trzeźwości u 447 prowadzących pojazdy. 

reklama

Niestety, troje z kierujących znajdowało się pod wpływem alkoholu - mówi st. sierżant Iwona Burzyńska. 

  • 2 kierujących utraciło uprawnienia z powodu przekroczenia prędkości - w obszarze zabudowanym na liczniku mieli powyżej 50 km na godzinę. 
  • 214 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, z czego 166 za przekroczenie prędkości. 
  • 38 kierowców zostało pouczonych. 
  • Podczas działań ujawniono również 12 wykroczeń dotyczących nieustąpienia pierwszeństwa na przejściu dla pieszych.
Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści, podobnie jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu i lekceważenie ich praw na drodze może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Z kolei użytkownicy jednośladów, zwłaszcza motocykliści powinni mieć ma uwadze, że brawura i lekkomyślność nie prowadzą do niczego dobrego. 

Podczas długiego weekendu jeden dzień (piątek) gostyńscy policjanci poświęcili na prowadzenie działań, które miały na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa właśnie niechronionych uczestników ruchu drogowego zwłaszcza pieszych oraz kierujących jednośladami.

Wówczas pod szczególnym nadzorem mundurowych znajdowały się okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem są narażeni na niebezpieczeństwo w przypadku niestosowania się do obowiązujących przepisów przez kierujących.

W trakcie działań ujawniono 47 wykroczeń, w tym :

15 popełnili piesi,

23 rowerzyści 

9 kierujący pojazdami wobec pieszych

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama