Reklama

Gostyńscy kibice na cmentarzach. Rusza „Zbiórka Powstańcza” na renowację grobów bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Gostyńscy kibice na cmentarzach. Rusza „Zbiórka Powstańcza” na renowację grobów bohaterów Powstania Wielkopolskiego - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz organizuje „Zbiórkę Powstańczą 2022” na renowację mogił powstańców wielkopolskich. - Wrzuć dla dobra sprawy, by grób powstańca został wyremontowany! - to hasło, jakie przyświeca tegorocznej akcji. Kwestujących będzie można spotkać też w powiecie gostyńskim.

Tradycyjnie - do puszek, ale można też na konto

To już tradycja, że kibice Lecha Poznań przed dniem Wszystkich Świętych uruchamiają zbiórkę powstańczą - inaczej mówiąc akcję zbierania pieniędzy na odrestaurowanie pomników i grobów bohaterów Powstania Wielkopolskiego, na wymianę nagrobków, a także na pielęgnowanie mogił. Zbiórka jest prowadzona już po raz czternasty, w tradycyjnej formie - do puszek.

Zawsze można też wpłacać pieniądze na specjalne konto Stowarzyszenia Kibiców Kolejorz: 

27 1020 4900 0000 8302 3260 3402

W tytule: „Zbiórka Powstańcza”!

Kwesta rusza w sobotę 29 października, a potrwa do 1 listopada. Na kilkudziesięciu cmentarzach w Wielkopolsce pojawi się kilkuset wolontariuszy.

Gostyńscy Fanatycy po raz pierwszy dołączyli do akcji

Po raz pierwszy w „Zbiórkę Powstańczą” postanowili zaangażować się gostyńscy kibice z Fan Clubu drużyny Lech Poznań.

- Znaleźli się chętni, by zorganizować zbiórkę, by się zaangażować w to przedsięwzięcie. W ubiegłym roku nie było wolontariuszy, teraz już mamy ekipę. Robimy to dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego, ale nie tylko. Dzięki uzbieranym pieniądzom możliwa stanie się renowacja grobów i mogił powstańców - mówią Gostyńscy Fanatycy. 

Podkreślają, że w powiecie gostyńskim jest dość dużo grobów osób, które walczyły w Powstaniu Wielkopolskim. 

- Wiemy coś na ten temat, gdyż co roku 27 grudnia zapalamy znicze na grobach powstańców w całym powiecie gostyńskim. Mogił jest około 300, ale nie wszystkie groby są oznaczone. Dążymy do tego, żeby tak było - zapewniają gostyńscy fani Lecha.

Kibice i mieszkańcy Wielkopolski zgłaszają groby do Stowarzyszenia Kibiców Kolejorz. 

- Wówczas staramy się dotrzeć do rodzin, które muszą wyrazić zgodę na renowację. Jeśli wszystko jest zatwierdzone, wtedy przystępujemy do jej realizacji - wyjaśnia Marcin Kawka, prezes Stowarzyszenia Kibiców Kolejorz, w wielkopolskich mediach.

Kwestujący - z puszkami i identyfikatorami - przy cmentarzach w Gostyniu i Pępowie

W powiecie gostyńskim kwestujących kibiców z FC Kolejorz Gostyń - z puszkami i identyfikatorami, w specjalnie przygotowanych koszulkach, będzie można spotkać 31 października i 1 listopada przy cmentarzach w Gostyniu i Pępowie. 

- Będziemy stać cały dzień - zapewniają Gostyńscy Fanatycy.

Jest to już czternasta edycja tej szlachetnej akcji, a z uzbieranych pieniędzy do tej pory udało się wyremontować blisko 1000 grobów, kilkanaście pomników, kilkadziesiąt miejsc pamięci oraz oznaczyć ponad 3600 grobów powstańczych. 

- Jest taka zasada, że w tych miejscach, gdzie są prowadzone kwesty, można liczyć na odnowienie grobu, więc jest możliwe, że na cmentarzach w tych parafiach groby bohaterów Powstania Wielkopolskiego zostaną odnowione - tłumaczy członek Fan Clubu.

Kibice z grupy Kolejorz Gostyń mają nadzieję, że za rok akcja ze Zbiórką Powstańczą będzie miała w powiecie gostyńskim szerszy zasięg, a nie tylko na 2 gminy czy 2 cmentarze. Liczą na „napływ świeżej krwi”.

- Mamy pomysł, by pójść do szkół średnich, odwiedzić uczniów na godzinie wychowawczej i w ten sposób zachęcić młodzież do pomocy przy zbiórce. W poszczególnych miastach w akcję na rzecz renowacji nagrobków bohaterów angażują się nie tylko kibice, ale też niezrzeszeni fanatycy, wolontariusze „z zewnątrz”. W tym roku robimy to po raz pierwszy, za rok już będziemy mądrzejsi, a „świeża krew” zawsze jest mile widziana - Gostyńscy Fanatycy zachęcają do pomocy  zarówno tych starszych, jak i młodszych mieszkańców naszego powiatu.

Graf ku pamięci bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Kibice Lecha Poznań w szczególny sposób potrafią uczcić  wygrane Powstanie Wielkopolskie - nie tylko w formie zbiórek czy renowacji mogił bohaterów. W Gostyniu, przy ul. Czereśniowej od dwóch miesięcy widnieje nowy graf - w kolorach białym i czerwonym oraz z herbami Gostynia, Lecha Poznań oraz powstańczym orłem.

- Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, jest to ogrodzenie przy dość ruchliwej drodze i na pewno w takim miejscu graffiti przykuje uwagę - mówią zadowoleni Kibice Lecha-Poznań z Gostynia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy