Ceremonia wręczania odznaczeń odbyła się 25 marca 2025 roku, w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś Szulc odznaczyła 26 mieszkańców województwa wielkopolskiego, których osiągnięcia oraz dokonania mają szczególne znaczenie w skali regionu oraz kraju.
Wśród wyróżnień znalazły się: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Złote i Srebrne za długoletnią służbę, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Odznaka Honorowa „Za zasługi dla Energetyki”, a także Odznaki Honorowe „Za zasługi dla turystyki”.
Maciej Gaszek z Gostynia odznaczony Krzyżem Zasługi
W grupie wyjątkowych Wielkopolan, którzy zasłużyli na odznaczenie, znalazł się Maciej Tadeusz Gaszek, uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi za oddanie działalności społecznej. Gratulacje w imieniu mieszkańców i własnym przekazał odznaczonemu gostynianinowi burmistrz Jerzy Kulak, który również obecny był na uroczystości.Któż z mieszkańców Gostynia nie zna Macieja Gaszka? Jest oddanym regionalistą i społecznikiem zaangażowanym w promowanie regionu, jest też pasjonatem historii ziemi gostyńskiej. W ramach współpracy z Międzynarodowym Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań badał losy polskich żołnierzy, więźniów i osób represjonowanych w czasie II wojny światowej.
Z zaangażowaniem działa w wielu organizacjach pozarządowych. Od wielu lat, wspólnie z Mariuszem Sobeckim, dokumentuje historię ziemi gostyńskiej, a rezultaty tej pracy można znaleźć między innymi na portalu www.gaso-gostyn.pl. Efekty poszukiwań i badań trafiają też na łamy czasopism – takich jak choćby „Rocznik Gostyński”. M. Gaszek zaangażował się w ostatnich latach jako wolontariusz w projekt „Stolen Memory” („Skradziona Pamięć”). To nazwa kampanii prowadzonej przez największe niemieckie archiwum dokumentujące zbrodnie III Rzeszy Arolsen Archives, które poszukuje rodzin byłych więźniów obozów koncentracyjnych, aby przekazać krewnym rzeczy należące do tych więźniów.
- Dzięki aktywności i detektywistycznej wręcz dociekliwości Macieja Gaszka, udało się zwrócić odszukać wiele rodzin i przekazać pamiątki, o których istnieniu w większości przypadków rodziny te nie miały pojęcia - czytamy na profilu internetowym gminy Gostyń.
Poza tym Maciej Gaszek lubi sport i podróże. Jego hobby to też fotografia. Często "w jego obiektywie" znajdują się budynki (z ciekawą, historyczną przeszłością), ulice, obiekty sakralne.
Nie tylko Krzyż Zasługi, Maciej Gaszek został także uhonorowany Laurem Gostynia
Srebrny Krzyż Zasługi to prestiżowe, wysokiej rangi odznaczenie, ale warto przypomnieć, że w 2013 r. Maciej Gaszek wraz z Mariuszem Sobeckim, jako regionaliści, założyciele i administratorzy portalu internetowego www.gaso-gostyn.pl, odebrali Laur Gostynia – najwyższe wyróżnienie, przyznawane przez Radę Miejską w Gostyniu.Jednak statuetki nie zatrzymał długo. Ponieważ jest człowiekiem wrażliwym, z ogromnym sercem, zorganizował „Koncert dla Macieja”, w trakcie którego starano się zgromadzić pieniądze na leczenie jego przyjaciela Macieja Uzarskiego. Maciej Gaszek wraz z kolegą Mariuszem przekazali wówczas swoją nagrodę - statuetkę Laur Gostynia na licytację, aby w ten sposób pozyskać jeszcze większą kwotę w charytatywnej zbiórce.
Jak przyznanie odznaczenia komentuje sam uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi?
Maciej Gaszek, który bardzo lubi "grzebać" w historii, mówi skromnie:
Jestem szczęśliwy. Dedykuję to odznaczenie wszystkim osobom, z którymi współpracuję. Część wyróżnienia należy się szczególnie Małgorzacie Przybyle z Arolsen Archives, która wspiera nas w poszukiwaniu rodzin ofiar. Czuję się usatysfakcjonowany, a to motywuje i dodaje siły do dalszych działań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.