reklama

Goście z Francji w Gostyniu. Od lat trwają partnerskie relacje z mieszkańcami Rouen w Normandii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Goście z Francji w Gostyniu. Od lat trwają partnerskie relacje z mieszkańcami Rouen w Normandii - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościByły spotkania kulturalne, rywalizacja sportowa, wycieczki edukacyjne, wizyta w rzędzie miejskim. Nie brakowało też okazji do zacieśniania kontaktów między członkami obu organizacji, co jest najcenniejszym efektem trwających od lat 90. partnerskich relacji między mieszkańcami ziemi gostyńskiej i Płaskowyżu Wschodniego Rouen w Normandii. Członkowie francuskiego Stowarzyszenia „Europa ponad Podziałami” niemal przez tydzień przebywali w gminie Gostyń
reklama

44-osobowa grupa z Francji odwiedziła w okresie od 8 do 15 lipca 2025 roku swych gostyńskich przyjaciół. Program pobytu przygotowało Stowarzyszenie „Dom Europejski”, a gospodarzami byli członkowie tej organizacji, przyjmując Francuzów w swoich domach. 

W programie znalazła się między innymi krótka podróż autobusem po Gostyniu w asyście wiceburmistrza Macieja Czajki, dzięki czemu  Francuzi obejrzeli najnowsze inwestycje – zarówno niedawno zakończone, jak i trwające; zarówno te gminne, jak i te realizowane przez  inwestorów wyższego szczebla. Zmiany w układzie komunikacyjnym goście uznali za najbardziej spektakularne.

Podczas spotkania w ratuszu burmistrz Gostynia Jerzy Kulak opowiedział też o innych realizowanych i planowanych przedsięwzięciach. Francuzi z uznaniem przyjęli wiadomości o działaniach proekologicznych, w tym o „Gostyńskim Zielonym Ładzie”. Ale największe wrażenie wywołała na gościach informacja o zredukowaniu do zera zadłużenia gminy.

reklama

Pozytywnych emocji nie brakowało podczas rywalizacji na bulodromie w Lesznie – w ramach Międzynarodowego Turnieju Przyjaźni o Puchar Marsylianki. Pétanque to popularna we Francji gra towarzyska, po polsku zwana petanką lub grą w bule.

Na stracie stanęły 62 ekipy, a byli wśród nich – w tym obok „naszych” Francuzów i gostynian, którymi byli głównie reprezentanci „Domu Europejskiego” – profesjonaliści z całej Polski. Z zaproszenia do udziału skorzystała też skromna ekipa samorządowa z burmistrzem na czele. Nie wynik był tu ważny, ani pogoda, która momentami próbowała przeszkadzać uczestnikom turnieju – ważne były rozmowy, nawiązywane kontakty i niesamowicie pozytywna atmosfera.

W poniedziałek 14 lipca, podczas wieczoru pożegnalnego w świetlicy na Brzeziu, Francuzi bardzo gorąco dziękowali wszystkim gospodarzom za gościnność. Podkreślali, że czują się w Gostyniu jak w domu. Gorącymi oklaskami nagrodzili też występ gostyńskiej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń, która dała blisko godzinny koncert w dniu francuskiego święta.

reklama

Wizyta gości z Normandii była częścią projektu pn. „Wczoraj jeszcze różni, dziś zjednoczeni – trzy dekady partnerstwa”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dom Europejski” w ramach działań na rzecz integracji europejskiej, rozwijania kontaktów i współpracy międzynarodowej – przy wsparciu finansowym gminy Gostyń.

Jednym z punktów programu wizyty gości z Normandii było odsłonięcie na cmentarzu w Starym Gostyniu tablicy pamiątkowej poświęconej Antoniemu Kolińskiemu, aktywnemu w XIX wielkopolskiemu społecznikowi, który znaczną część swego dorosłego życia związał z ziemią gostyńską. Szczegóły uroczystości w odrębnym artykule - KLIKNIJ w obrazek poniżej

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo