Reklama

Gości z Ukrainy, którzy mieszkają w powiecie gostyńskim, wpisujemy do deklaracji. Opłata śmieciowa wzrośnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Gości z Ukrainy, którzy mieszkają w powiecie gostyńskim, wpisujemy do deklaracji. Opłata śmieciowa wzrośnie - Zdjęcie główne

KZGRL wydał komunikat, w którym zobowiązuje mieszkańców gmin do dopisania uchodźców z Ukrainy do deklaracji śmieciowej | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na platformie internetowej Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego ukazał się komunikat zobowiązujący właścicieli nieruchomości, którzy zdecydowali się przyjąć do swoich mieszkań i domów uchodźców z Ukrainy, do wpisania dodatkowych lokatorów do „deklaracji śmieciowej”. Komunikat dotyczy także właścicieli nieruchomości z powiatu gostyńskiego.

Reklama

KZGRL otrzymywał pytania, dotyczące dodatkowych lokatorów z Ukrainy

Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL wyjaśnił, że mieszkańcy gmin, wchodzących w skład związku zadawali sporo pytań dotyczących masowego napływu uchodźców z Ukrainy i przyjęcia ich pod własny dach.

- Pytano, co z opłatą śmieciową w przypadku udzielenia schronienia Ukraińcom - czy będzie wyższa, jeśli na czyjejś posesji pojawi się mieszkaniec z Ukrainy? Były też oczekiwania ze strony właścicieli posesji, że KZGRL zorganizuje jakąś pomoc finansową albo zwolni z opłat „śmieciowych” tych gospodarzy, którzy przyjęli pod dach Ukraińców - wyjaśnia szef zarządu KZGRL.

Podkreśla, że większość takich pytań pojawiło się jeszcze przed ustanowieniem prawa dotyczącego pomocy dla Ukraińców, czyli tzw. specustawy.

Zwiększy się ilosć produkowanych odpadów. Gość z Ukrainy w deklaracji. 

Eugeniusz Karpiński tłumaczy, że osoby, które zostały przyjęte do mieszkania, domu, lub gospodarstwa agroturystycznego, również produkują odpady. 

- A to oznacza, że ilość odstawianych śmieci z posesji, w której zamieszkali Ukraińcy, się zwiększy - mówi przewodniczący zarządu KZGRL. - Z całym szacunkiem dla ludzi, którzy zaopiekowali się uchodźcami z Ukrainy, ale powinni oni dopisać ich do deklaracji - dodaje.

Wyższa opłata śmieciowa

Wpisanie uchodźców z Ukrainy do deklaracji KZGRL oznacza wzrost miesięcznych opłat za zagospodarowanie odpadami.

- Brak jest podstaw prawnych do zwolnienia właścicieli nieruchomości, którzy zdecydowali się przyjąć uchodźców z Ukrainy i finansować koszty ich pobytu, z obowiązku ponoszenia kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów wytworzonych w czasie pobytu uchodźców - podkreśla szef KZGRL.

Zwraca uwagę, że wyższą kwotę miesięczną za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych właściciel posesji będzie płacił tak długo, jak długo uchodźca będzie przebywał na terenie posesji. Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 33 złote miesięcznie od osoby.

- Z miesiącem, z którym nastąpi zmiana - ktoś dojedzie lub opuści posesję, wyjedzie, trzeba zmienić deklarację ponownie i zwiększyć lub zmniejszyć opłaty - informuje Eugeniusz Karpiński. 

KZGRL - z dopłaty rządowej część na odpady

Zarząd KZGRL w komunikacie informuje jednocześnie, że na podstawie  art. 13 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, właściciel nieruchomości, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może ubiegać się o przyznanie z tego tytułu świadczenia pieniężnego. 

- Specustawa mówi, że osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców mogą ubiegać się o świadczenie pieniężne. Są określone warunki ubiegania się o te świadczenia, wysokość zostanie określona rozporządzeniem Rady Ministrów. Mówi się, że ma wynosić 40 zł dziennie od 1 osoby, co daje mniej więcej 1200 zł miesięcznie. Z tych środków około 1 zł można odłożyć na zagospodarowanie odpadów komunalnych - mówi Eugeniusz Karpiński.

W komunikacie KZGRL przypomina, że wnioski o świadczenia pieniężne należy składać w gminie, w której zlokalizowana jest nieruchomość zamieszkiwana przez uchodźców.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy