reklama

Gmina przejęła zarząd nad rondem im. Kombatantów Ziemi Krobskiej. Miejsce ma się stać wizytówką miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina przejęła zarząd nad rondem im. Kombatantów Ziemi Krobskiej. Miejsce ma się stać wizytówką miasta - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZa kilka miesięcy całkowicie zmienić swoje otoczenie, dosłownie zakwitnąć ma rondo imienia Kombatantów Ziemi Krobskiej. Ma to być pokłosie przejęcia przez gminę Krobia zarządu nad infrastrukturą od województwa wielkopolskiego. - Od dawna wygląd ronda budził wątpliwości, zarówno Urzędu Miejskiego w Krobi, jak i też mieszkańców, którzy wielokrotnie nam sugerowali potrzebę uporządkowania tego miejsca. Teraz będzie to możliwe - mówi Adam Sarbinowski z krobskiego magistratu.
reklama

Rondo im. Kombatantów Ziemi Krobskiej niejednego „kłuło w oczy”

Jak mówią miejscowi włodarze, od kilku lat trwają zabiegi samorządu dotyczące przejęcia od województwa wielkopolskiego zarządu nad rondem imienia Kombatantów Ziemi Krobskiej znajdującego się w ciągu drogi wojewódzkiej numer 434. Głównym powodem był niezadowalający stan zagospodarowania infrastruktury drogowej, w szczególności terenów zielonych, który „kłuł w oczy” zarówno urzędników, jak i mieszkańców.

- Wynikało to często z faktu, że Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu miał określone harmonogramy koszenia terenów zielonych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 - wyjaśnia Adam Sarbinowski. 

reklama

Województwo wielkopolskie nie chciało go „darmo” oddać

Aby „uniezależnić się” od WZDW w tym zakresie, włodarze gminy Krobia zabiegali o zawarcie porozumienia z władzami województwa, aby przejąć utrzymanie ronda we własne ręce. Prowadzone w tym temacie od dłuższego czasu negocjacje udało się sfinalizować w listopadzie 2024 roku.

- Na chwilę obecną samorząd gminy Krobia przejął zarządzanie rondem, natomiast dyskusje toczą się również w zakresie utrzymania pasa zieleni wzdłuż DW 434, w ciągu ulicy Powstańców Wielkopolskich od ronda do przejazdu kolejowego. Konkretne decyzje jednak jeszcze w tej sprawie nie zapadły. Chcemy ten temat przedyskutować między innymi z mieszkańcami oraz oczywiście z Radą Miejską w Krobi - tłumaczy urzędnik krobskiego magistratu.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ

Prawie 40 tysięcy złotych poszło na przygotowanie „wizytówki miasta”

W jego wyniku od listopada 2024 roku rondo im. Kombatantów Ziemi Krobskiej znajduje się w zarządzie gminy w ramach umowy użyczenia została zawartej na czas nieokreślony.

- A jej głównym elementem jest nowe zagospodarowanie terenów zielonych na rondzie. Niezależnie od umowy z WZDW staramy się jednak zagospodarować i porządkować także najbliższe okolice ronda - dodaje A. Sarbinowski.

W związku z przejęciem zarządzania rondem krobski samorząd zawarł umowa z lokalnym przedsiębiorcą - firmą PPHU Paweł Smektała, na zagospodarowanie jego terenów m.in. na wykonanie nowych nasadzeń blisko 1200 roślinami. 

Środki z budżetu gminy Krobia przeznaczone na zagospodarowanie terenów zielonych na rondzie im. Kombatantów Ziemi Krobskiej to 37 314 złotych.

reklama

Prace zostały już zrealizowane i miejscowe władze, jak mówią, czekają, aż „za kilka miesięcy rośliny rozkwitną i rondo stanie się wówczas jedną z wizytówek miasta”. 

Co zostało wykonane w związku z zagospodarowaniem ronda im. Kombatantów Ziemi Krobskiej?

  • nasadzono 1170 roślin
  • położono 27 ton kamienia dekoracyjnego
  • ułożono 270 metrów kwadratowych agrowłókniny
  • wysypano 1500 litrów ziemi torfowej
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo