Reklama

Bezpieczne kąpiele w okolicach Gostynia

Opublikowano: 26 czerwca 2021 05:20
Autor: | Zdjęcie: Adobe stock

Bezpieczne kąpiele w okolicach Gostynia - Zdjęcie główne

Jeśli nad wode to tylko na strzeżone plaże | foto Adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Upały za oknem powyżej 30 st. Celsjusza skłaniają nasze myśli ku wodzie w każdej postaci. I tej do picia, i tej do kąpieli. Gdzie jednak można udać się w okolicy powiatu gostyńskiego, by – bezpiecznie – schłodzić się w czystym jeziorze? Sanepid wydał już pierwsze komunikaty o jakości wody. Przedstawiamy zbiorcze opracowanie kąpielisk w bliższej i dalszej okolicy.

Reklama

W powiecie gostyńskim jedynym strzeżonym zbiornikiem jest Cegielnia w Pępowie. Niestety, w tym sezonie letnim nie będzie ono czynne. Najbliższe już działające kąpielisko w okolicy to Plaża Miejska w Śremie (Jezioro Grzymisławskie). Tam sezon rozpoczął się wcześniej niż gdziekolwiek indziej - już 1 czerwca - i potrwa do końca wakacji. Kolejnym plusem jest fakt, że to kąpielisko jest codziennie otwarte aż do 20.00, gdzie inne plaże zapewniają ratowników tylko do 18.00. 

Kolejnym wcześniej rozpoczynającym sezon kąpieliskiem jest popularna plaża na Jeziorze Górznickim (gm. Krzemieniewo w  powiecie leszczyńskim). Oficjalnie miejscówka jest czynna od 21 czerwca. Pozostałe kąpieliska planują rozpoczęcie sezonu od dzisiaj czyli 26 czerwca (Jarosławki, Nowy Dębiec czy Cichowo) lub 1 lipca (pozostałe miejsca pokazane na mapie).

Czy każde miejsce z kawałkiem plaży i dostępem do wody jest kąpieliskiem? Otóż nie. Kąpieliska są fragmentem wód powierzchniowych, które są specjalnie oznakowane. Często znajdują się one przy naturalnych zbiornikach wodnych, na przykład przy jeziorach, rzekach i morzach. Oficjalne kąpieliska są bezpieczne. Woda podlega regularnym kontrolom na obecność bakterii, kilka razy w sezonie. Aby dana lokalizacja miała status kąpieliska, musi spełnić też kilka warunków. Najważniejszym z nich jest obecność na plaży ratowników, którzy na bieżąco monitorują bezpieczeństwo kąpiących się osób. Na akwenie wodnym powinny również wyznaczone być za pomocą boi strefy dla maluchów, dla osób nie potrafiących pływać i dla pływaków. Na wyznaczonych plażach powinny znajdować się toalety, tablica informacyjna z danymi o temperaturze wody i powietrza, flaga WOPR sygnalizująca, czy kąpiel w danym dniu jest dozwolona. Mogą też znajdować się tam przebieralnie, punkty sanitarne, natryski i punkty czerpania wody. 

Kąpieliska w pobliżu powiatu gostyńskiego (odległość od Gostynia):

 

powiat kościański:

 • Plaża Główna w Cichowie (Jezioro Cichowo); 20 km
 • Plaża Zacisze w Cichowie (Jezioro Cichowo); 19 km.
 • Kąpielisko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Dębcu (Jezioro Wonieskie); 32 km

 

powiat leszczyński:

 • Kąpielisko na Jeziorze Górznickim; 17 km
 • Kąpielisko Osieczna (Jezioro Łoniewskie); 27 km
 • Kąpielisko „PUDEŁKOWO” w Boszkowie (Jezioro Dominickie); 60 km

 

powiat śremski:

 • Plaża Miejska w Śremie (Jezioro Grzymisławskie); 27 km
 • Kąpielisko nr 1 w Jarosławkach (Jezioro Jarosławskie); 29 km
 • Kąpielisko nr 2 w Jarosławkach (Jezioro Jarosławskie); 28 km
 • Plaża Miejska w Dolsku (Jezioro Dolskie Wielkie); 15 km

 

powiat wolsztyński:

 • Kąpielisko Uczniowskiego Klubu Sportowego „Krokus” w Wieleniu (Jezioro Wieleńskie); 68 km
 • Kąpielisko Gminy Przemęt w Osłoninie (Jezioro Wieleńskie); 66 km

 

Informacje o wszystkich kąpieliskach są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej serwis kąpieliskowy

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.