Reklama

Gdzie nad wodę? Aktualizacja kąpielisk w okolicy Gostynia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Gdzie nad wodę? Aktualizacja kąpielisk w okolicy Gostynia - Zdjęcie główne

Na czystej plaży w Cichowie sezon w pełni | foto Agnieszka Andrzejewska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W miesiącach letnich stan jakości wody w strzeżonych kąpieliskach jest sprawdzany trzykrotnie. Po ostatnich kontrolach Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego zamknięto jedynie 4 akweny.

Reklama

Sezon plażowy w pełni, pogoda przeważnie dopisuje. Wszyscy szukamy jakiegoś skrawka plaży i dostępu do wody by sie ochłodzić. Niestety, w powiecie gostynskim żadnego kapieliska nie ma i chyba nie będzie, bo popularna Cegielnia w Pępowie bezpowrotnie straciła ten status, o czym pisalismy TUTAJ. Na szczęście- wszystkie okoliczne akweny nadal spełniają normy czystości i są otwarte. Chociaż trzeba pokreślić, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień więc warto sprawdzać aktualizacje na ogólnodostępnym serwisie kapieliskowym TU

Czy każde miejsce z kawałkiem plaży i dostępem do wody jest kąpieliskiem? Otóż nie. Kąpieliska są fragmentem wód powierzchniowych, które są specjalnie oznakowane. Często znajdują się one przy naturalnych zbiornikach wodnych, na przykład przy jeziorach, rzekach i morzach. Oficjalne kąpieliska są bezpieczne. Woda podlega regularnym kontrolom na obecność bakterii, kilka razy w sezonie. Aby dana lokalizacja miała status kąpieliska, musi spełnić też kilka warunków. Najważniejszym z nich jest obecność na plaży ratowników, którzy na bieżąco monitorują bezpieczeństwo kąpiących się osób. Na akwenie wodnym powinny również wyznaczone być za pomocą boi strefy dla maluchów, dla osób nie potrafiących pływać i dla pływaków. Na wyznaczonych plażach powinny znajdować się toalety, tablica informacyjna z danymi o temperaturze wody i powietrza, flaga WOPR sygnalizująca, czy kąpiel w danym dniu jest dozwolona. Mogą też znajdować się tam przebieralnie, punkty sanitarne, natryski i punkty czerpania wody. 

Łącznie na terenie kraju mamy wyszczególnione 657 kąpielisk, na poniższej mapie pokazujemy większośc z nich usytuowanych w Wielkopolsce.

- Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o zmianie jakości wody w 2 wielkopolskich kąpieliskach – woda nieprzydatna do kąpieli ze względu na zakwit sinic – mówi wczoraj (4 sierpnia) Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Są to Kąpielisko Miejskie Rogoźno na jeziorze Rogozińskim w powiecie obornickim i Kąpielisko Glinianki na zbiorniku wodnym Glinianki, obręb Mosina w powiecie poznańskim. Również 2 inne obiekty: Kąpielisko „Rusałka” na jeziorze o tej samej nazwie oraz Kąpielisko Miejskie na Zalewie Średzkim w Środzie Wlkp. w powiecie średzkim zostały zamknięte już pod koniec lipca z adnotacją „woda nieprzydatna do kąpieli ze względu na inne wymagania”.

 

Przeważnie mieszkańcy naszego powiatu mają swoje ulubione „miejscówki” a niezdecydowanym przypominamy poniżej:

 

Kąpieliska w pobliżu powiatu gostyńskiego (odległość od Gostynia):

 

powiat kościański:

 • Plaża Główna w Cichowie (Jezioro Cichowo); 20 km
 • Plaża Zacisze w Cichowie (Jezioro Cichowo); 19 km.
 • Kąpielisko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Dębcu (Jezioro Wonieskie); 32 km
 

powiat leszczyński:

 • Kąpielisko na Jeziorze Górznickim; 17 km
 • Kąpielisko Osieczna (Jezioro Łoniewskie); 27 km
 • Kąpielisko „PUDEŁKOWO” w Boszkowie (Jezioro Dominickie); 60 km

 

powiat śremski:

 • Plaża Miejska w Śremie (Jezioro Grzymisławskie); 27 km
 • Kąpielisko nr 1 w Jarosławkach (Jezioro Jarosławskie); 29 km
 • Kąpielisko nr 2 w Jarosławkach (Jezioro Jarosławskie); 28 km
 • Plaża Miejska w Dolsku (Jezioro Dolskie Wielkie); 15 km

 

powiat wolsztyński:

 • Kąpielisko Uczniowskiego Klubu Sportowego „Krokus” w Wieleniu (Jezioro Wieleńskie); 68 km
 • Kąpielisko Gminy Przemęt w Osłoninie (Jezioro Wieleńskie); 66 km

 

Informacje o wszystkich kąpieliskach są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej serwis kąpieliskowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy