Reklama lokalna
reklama

Eurowybory 2024 w powiecie gostyńskim. W każdej z gmin wygrało ugrupowanie PiS 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Eurowybory 2024 w powiecie gostyńskim. W każdej z gmin wygrało ugrupowanie PiS  - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła w skali kraju najlepszy wynik, osiągając 37,06% głosów. Prawo i Sprawiedliwość poparło 36,16% głosujących. Gdyby europosłów wybierali tylko mieszkańcy powiatu gostyńskiego, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Kandydaci tego ugrupowania uzyskali większe niż KO poparcie we wszystkich siedmiu gminach, największe - 46,95% w gminie Pępowo.
reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w krajach unijnych co 5 lat. Polacy głosowali w niedzielę, 9 czerwca 2024 roku. Państwowa Komisja Wyborcza już następnego dnia, przed południem policzyła 100 proc. głosów oddanych w wyborach.

Z danych dla Polski wynika, że najlepszy wynik zdobyła KO (37,06%), wyprzedzając PiS (36,16%). Trzecie miejsce zajęła Konfederacja z wynikiem 12,08%. Trzecia Droga jest na czwartym miejscu z 6,91% głosów, zaś Lewica zdobyła 6,3 %.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce

W Wielkopolsce (okręg 7), poparcie dla KO przed PiS jest bardziej widoczne. Partia, której liderem jest Donald Tusk ma 38,85% głosów, podczas gdy ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyło 28,92%. Na Konfederację zagłosowało 13,18% wyborców. Poparcie dla Trzeciej Drogi wyniosło 9,24%, a dla Lewicy 8,06%. 

reklama

Mieszkańcy powiatu gostyńskiego głosowali inaczej. Okazało się, że największe zaufanie mają do kandydatów z Komitetu Wyborczego PiS. To ugrupowanie zdobyło 37,85% (7 097 głosów), wyprzedzając o ponad 12 punktów procentowych KO które uzyskało 25,5% (4 696 głosów). Trzeci największy wynik osiągnęła Konfederacja - 19,13% poparcia (3587 głosów). Kandydaci Trzeciej Drogi nie osiągnęli nawet 10 punktów procentowych – na tę formację oddano 1649 głosów w całym powiecie (8,80%), z kolei na Lewicę – 1278 głosów (6,82%). 

W powiecie gostyńskim

PiS wygrało w każdej z gmin powiatu gostyńskiego. Największym zaufaniem formacja cieszy się w gm. Pępowo (46,95%), w Gostyniu – przy wygranej - otrzymali najmniejsze poparcie ze wszystkich gmin – 31,73%. W większości drugi największy wynik osiągnęła KO (najwięcej głosów formacja dostała w gm. Gostyń osiągając 30,54%, najmniejsze poparcie miała w gm. Pępowo – 19,55%) . Z tego schematu wyłamali się mieszkańcy gm. Pogorzela  - tam wyborcy większego poparcia udzielili Konfederacji (20,29%), a KO, osiągając trzeci wynik zdobyła poparcie 19,61% głosujących.  

reklama

Którzy kandydaci zdobyli największe zaufanie mieszkańców powiatu gostyńskiego?

Patrząc na poszczególnych kandydatów - największym zaufaniem mieszkańcy powiatu gostyńskiego obdarzyli Marlenę Maląg z PiS, którą poparło 4 255 głosujących, niedaleko za nią (niewiele ponad 800 głosów różnicy), na drugim miejscu uplasowała się Anna Bryłka z Konfederacji - z wynikiem 3.379 głosów, „podium” zamknęła Ewa Kopacz z KO z 2640 głosami poparcia.

Ogólnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce (okręgu wyborczym nr 7), ze względu na frekwencję mandat poselski zdobyło sześcioro kandydatów ubiegających się o głosy mieszkańców naszego województwa. Warto dodać, że tylko dwie osoby z nowych eurodeputowanych pochodzą z Wielkopolski. Chodzi o Marlenę Maląg, która mieszka w Ostrowie Wlkp. oraz Annę Bryłkę która mieszka w Kobylacie w powiecie kolskim. Pozostali z mandatem eurodeputowanych, jaki dostali od Wielkopolan, nie pochodzą z naszego województwa.

reklama

Krzysztof Hetman, Marlena Maląg i Joanna Scheuring-Wielgus są posłami polskiego parlamentu. Mogą zrzec się mandatu do Parlamentu Europejskiego i pozostać w polskim sejmie. Wówczas ich miejsce w Europarlamencie zajmą osoby z kolejnymi wynikami na liście.

kliknij w obrazek aby powiększyć

Frekwencja

Niższa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego, niż w pozostałych – samorządowych czy parlamentarnych nie jest zaskoczeniem. Eurowybory zawsze cieszą się najmniejszym zainteresowaniem uprawnionych do głosowania. Spekulowano nawet, że w tegorocznych frekwencja może nie przekroczyć progu 30%. Wyniki ostateczne pokazały, że jest inaczej.

Głos oddało 11 829725 Polaków z 29 098155 uprawnionych do głosowania, a co oznacza, że frekwencja wyniosła 40,65%. W Wielkopolsce poszło głosować 39,15% uprawnionych (1 034 857 ważnych).

W powiecie gostyńskim frekwencja była znacząco niższa niż w województwie czy kraju - do lokali wyborczych wybrało się 32,94% uprawnionych. Najmniejszym zainteresowaniem eurowybory cieszyły się w gm. Poniec – tam d urn poszło 26,84% uprawnonych do głosowania, największym - w gm. Gostyń (frekwencja 36,37%).

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama