reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa na 5 trasach w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Źródło: arch. prywatne Jakub Berdychowski

Ekstremalna Droga Krzyżowa na 5 trasach w powiecie gostyńskim - Zdjęcie główne

Hasło przewodnie EDK: "Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać" | foto Źródło: arch. prywatne Jakub Berdychowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości„Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście 40 km nocą, w samotności i skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem. Od dzisiaj miarą EDK nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku – piękno. Zapraszam na EDK AD 2021!” - pod tym hasłem odbywa się tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Akcja jest prowadzona na 924 trasach w 381 miejscowościach na 3 kontynentach. Pięć z tych tras mają swój początek na tereniu powiatu gostyńskiego. Rejestracja trwa do piątku, 12 marca do północy, ale będzie się można dopisać do listy w dniu wyjścia.
reklama

Wyzwanie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej uczestnicy na większości z wymienionych tras będą podejmowali 26 marca. Jednakże tydzień wcześniej EDK odbędzie na czterech trasach: bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Franciszka z Asyżu i św. Filipa Neri oraz do kościoła św. Jakuba w Błażejewie, które wyruszą 19 marca po wieczornej mszy św. o godz. 19.00 ze Świętej Góry. Po Eucharystii uczestnicy będę „wspólnie trwać na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, prosząc o siłę do przemiany życia w czasie Drogi Krzyżowej”. Na zakończenie adoracji tradycyjnie każdy otrzyma indywidualne błogosławieństwo na dobrą, bezpieczną i pewną drogę.

- Wyjście będzie podzielone na kilka mniejszych grup, żeby uczestnicy nie kumulowali się i w i przed kościołem czekając na moment wyruszenia na trasę. Idea jest taka, że idzie się w rodzinnej grupie czy w grupie przyjaciół, z którymi się spotykamy na co dzień, a najlepiej samemu w ciszy. W związku z tym sfera bezpieczeństwa jest zachowana. Obostrzenia są takie, jakie są i tak naprawdę nie wiadomo, jak to będzie w przyszłym tygodniu wyglądało, więc cały czas towarzyszy nam niepewność - mówi koordynator trzech tras EDK ksiądz Paweł Ogrodnik COr.

reklama

Organizatorzy przypominają, że na Ekstremalną Drogę Krzyżową każdy wybiera się na własną odpowiedzialność. Ich obowiązki kończą się wraz z rejestracją, wydaniem gadżetów oraz odprawieniem Eucharystii i wypuszczeniem chętnych z terenu Świętej Góry. Samą trasę każdy pokonuje we własnym zakresie, odpowiadając wyłącznie przed sobą za swój stan zdrowia, organizując sobie także drogę powrotną. Obowiązkowo należy mieć ze sobą: kamizelki odblaskowe, Latarki (np. czołówki) oraz krzyż (najlepiej wykonany własnoręcznie). Warto także zainstalować aplikację EDK na smatfonie, "która może być Twom przewodnikiem".

reklama

Wielu czeka z zapisem do ostatniej chwili

Obecnie na filipińskie drogi krzyżowe trasy zapisało się około 200 osób. Rejestracja trwa do piątku, 12 marca do godz. 24.00. Na trasy św. Filipa, św. Franciszka i bł. Edmunda Bojanowskiego odbywa się wyłącznie poprzez stronę internetową www.edk.org.pl – dla osób zarejestrowanych poprzez system przewidziane są pakiety uczestnika (organizatorzy zwracają się o partycypowanie w kosztach wysokości 12 zł). Zapisy na trasę do Błażejewa trwają poprzez rejonowy formularz dostępny na Facebooku - TUTAJ. Do wszystkich tras będzie jednak możliwość dopisania się do listy w dniu wyjścia – bez gwarancji otrzymania gadżetów dla spóźnialskich.

reklama

- W zasadzie oficjalne zapisy poprzez stronę internetową kończą się dzisiaj o północy. Ilość osób zapisanych tym sposobem ma nam pomóc w skoordynowaniu pewnych rzeczy, dostarczeniu rozważań czy gadżetów. Natomiast nie ma najmniejszego problemu, żeby po prostu przyjść i wyruszyć w dniu wyjścia. Zazwyczaj wtedy dopisuje się 1/4 uczestników. Niektórzy czekają do ostatniej chwili, żeby zobaczyć, jaka jest prognozowana pogoda, jakie będą warunki? A te bywają skrajne. Były już lata przykładowo 2 lata temu mieliśmy pełną wiosnę, w nocy 12 czy 13 stopni ciepła. Z kolei przed 3 laty w nocy było 8 stopni mrozu i padał gęsty śnieg. Ale powiedzmy tak: dla  ludzi, którzy mają wątpliwości jest to pewna „bariera”, ale ci, którzy chcą rzeczywiście wyruszyć w tę drogę, są już przekonani, pogoda jest dla nich rzeczą drugorzędną - dodaje Paweł Ogrodnik. 

Niedomagających odbiorą z drogi

Po raz trzeci uczestnicy będą mogli także wyruszyć w trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rozpoczynającą się w Pogorzeli. Wyjście na ponad 40 km EDK nastąpi w piątek, 26 marca. O godzinie 19.30 odbędzie się msza św. w Kościele św. Michała Archanioła w Pogorzeli. Od godz. 18.30 będzie można odbierać w zakrystii przy kościele pakiety z gadżetami (rozważania EDK, smycz do kluczy, zakładka magnetyczna). Cena pakietu to 10 zł (ilość pakietów jest ograniczona). 

- Trasa rozpoczyna się w kościele św. Michała Archanioła w Pogorzeli. W większości biegnie drogami polnymi i leśnymi. Zatacza koło przemierzając tereny okolicznych wiosek, pól i lasów po to, by wrócić do Pogorzeli i tam na zakończenie pokłonić się przed Najświętszym Sakramentem. Zachęcamy, by wziąć udział EDK. Jest to piękne przeżycie oraz możliwość spotkania, które może odmienić nasze życie. EDK w Pogorzeli została zorganizowana tak, aby uczestnicy nie musieli angażować osób trzecich. Wystarczy przyjechać na parking przy kościele św. Michala Archanioła w Pogorzeli i tam pozostawić swój samochód. Zakończenie trasy EDK jest w tym samym miejscu co jej rozpoczecie. Będzie dostepny także pojazd, który w razie potrzeby odbierze z trasy osoby niemogące kontynuować EDK - czytamy w komunikacie organizatorów pogorzelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na terenie powiatu gostyńskiego

EDK wyruszające ze Świętej Góry (piątek, 19 marca - uroczystość św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego) - początek o g. 19.00 mszą w Bazylice Świętogórskiej - od godz. 17.30 - możliwość odbioru materiałów i gadżetów dla osób zapisanych w Sali Oratorium przy kościele (wejście od bazyliki):

- Bł. Edmunda Bojanowskiego (34 km) - Święta Góra - Gostyń - Stary Gostyń - Siemowo - Bojanice - Świerczyna - Berdychowo - Osieczna

- Św. Franciszka z Asyżu (43 km) - Gostyń - Brzezie - Kosowo - Siemowo - Nowy i Stary Belęcin - Karchowo - Górzno - Frankowo - Łoniewo - Osieczna

- Św. Filipa Neri (40 km) - Gostyń - Drzęczewo Pierwsze - Gostyń - Stary Gostyń - Stankowo - Siemowo - Bojanice - Świerczyna - Berdychowo - Osieczna

- Filipińska Droga Krzyżowa do Błażejewa (22 km) - ze Świętej Góry do Kościoła św. Jakuba w Błażejewie

EDK w Pogorzeli (piątek, 26 marca, godz. 19.30 - początek mszą św. w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Pogorzeli o godz. 19.30 - rejestracja poprzez edk.org.pl - od godz. 18.30 możliwość zakupienia pakietu startowego w zachrystii kościoła) - więcej informacji TUTAJ.

- Niebieska św. Michała Archanioła (41 km) - Pogorzela-Elżbietków-Bielawy Pogorzelskie-Dobra Pomoc-Gumienice-Józefów Ochelski-Ochla-Paradów-Wziąchów-Małgów-Bułaków-Domanice Majątek-Siedmiorogów-Pogorzela

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama