reklama

Dziewiętnastolatek może pójść do więzienia. Co przeskrobał w Krobi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziewiętnastolatek może pójść do więzienia. Co przeskrobał w Krobi? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo miała być zwykła kontrola drogowa. Dzielnicowy Posterunku Policji w Krobi zatrzymał samochód marki Peugeot. Wszystko zmieniło się, kiedy otworzył drzwi auta.
reklama

Dopiero co zaczęło świtać w niedzielę, 13 lipca, kiedy ul. Kobylińską, po godz. 3.00 przejeżdżał peugeot. Pełniący służbę dzielnicowy Posterunku Policji w Krobi zatrzymał ten samochód do kontroli.

Po otwarciu drzwi policjant poczuł woń alkoholu, jaka wydobywała się z wnętrza auta - mówi mł. asp. Marek Balczyński, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Po wylegitymowaniu kierowcy i sprawdzeniu w systemie okazało się, że auto prowadzi 19-letni mieszkaniec powiatu rawickiego.
Zaniepokojony wonią alkoholu policjant użył alkomatu, żeby wykonać badanie trzeźwości.

- Urządzenie wykazało u kierowcy 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - uzupełnia policjant.

Dzielnicowy z Krobi zatrzymał kierującemu prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3, oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

Kiedy jazda po pijanemu jest przestępstwem?

Jazda po pijanemu może być wykroczeniem, ale także przestępstwem. Ten drugi wariant brany jest pod uwagę wówczas, kiedy kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, czyli stężenie alkoholu we krwi wskazuje powyżej 0,5 promila (albo obecność alkoholu w wydychanym powietrzu utrzymuje się powyżej 0,25 mg w 1 dm3).

reklama

Za takie zachowanie grozi duży repertuar sankcji:

  • grzywna, którą sąd nalicza w zależności od tego, jaka jest sytuacja majątkowa sprawcy. Kierowca może otrzymać od 10 do 540 stawek dziennych, przy czym jedna stawka dziennie może wynosić od 10 do 2000 zł. 
  • ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lat. Polega ona na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia. Taka osoba może także trafić do więzienia. 
  • zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi - wszelkimi bądź określonych kategorii. 
  • odebranie prawa jazdy na minimum 3 lata aż do 15 lat (dożywotnio w przypadku kolejnego przestępstwa tego typu). 
Poza grzywną trzeba się także liczyć z karą pieniężną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, która może wynosić od 5 tys. do 60 tys. złotych. Kierowca otrzymuje także punkty karne - ich ilość jest jednak taka sama jak w przypadku stanu po użyciu alkoholu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo