Reklama

Droga gminna za pół miliona

Opublikowano: pt, 30 lip 2021 13:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Pogorzela powstała kolejna nowa droga. Wprawdzie zakończenie miało charakter roboczy, bez oficjalnego przecinania wstęgi, ale sołtys Głuchowa, Zdzisław Figielek nie kryje zadowolenia z finału inwestycji.

W gminie Pogorzela zakończono kolejną inwestycję drogową, polegająca na budowie drogi asfaltowej wraz z poboczem i chodnikami. Ogólny koszt budowy to ponad 560 000 zł. Nie było oficjalnego otwarcia drogi, ponieważ jest ona w stałym użytkowaniu. Najważniejsze, że poprawiła się jakość drogi dla użytkowników, a więc przede wszystkim mieszkańców wsi i floty miejscowej  firmy transportowej FORD-TRUCKS Turbańscy Sp. z o.o. Lokalni biznesmeni dołożyli się także do inwestycji. 

- To jest nasza droga gminna, czekaliśmy z nią, aż wszystkie media będą pozakładane, by uniknąc psucia nowej nawierzchni - podkreśla Zdzisław Figielek, sołtys wsi Głuchów.  - Teraz mamy drogę z chodnikiem wewnątrz wioski aż do wylotu na droge powiatową na Kobylin. 

Długość nowo powstałej drogi to łacznie 1077 m, sama droga to 917 m wraz z łącznikiem z drogą powiatową (160 m). Szerokość nawierzchni wynosi 5,5 m w przekroju ulicznym przez wieś i 5 m w przekroju drogowym.

- Jest to normatyw na drogę gminną - wyjaśnia Wiesław Kostórkiewicz, gminnyy inspektor nadzoru budowlanego, projektant, również obecny przy podpisywaniu dokumentacji.

-  Kosztorys powykonawczy całości inwestycji opiewa na kwotę 569.274, 98 zł. Dostaliśmy dofinansowanie z tego co premier Morawiecki "rozdawał" - 500 000 zł - a różnicę dołożylismy z budżetu gminy. Zdecydowaliśmy o budowie tej drogi, ponieważ jest to droga gminna łącząca się z powiatową. Poza tym już 2 lata wcześniej była położona kanalizacja sanitarna, światłowód, więc "w drodze" są wszystkie możliwe media. Nie będzie trzeba jej  ponownie rozcinać czy przekopywać, by coś dołożyć - mówi Piort Curyk, burmistrz Pogorzeli.

Pobocze nowej drogi wysypane jest destruktem pozostałym z frezowania nawierzchni, pozwoli to na uniknięcie kolein tworzonych przez ciężkie pojazdy.

Następną inwestycją w gminie będzie droga Wziąchów - Paradów wraz z chodnikiem, mierząca prawie 2 km. 

- Chcemy wszystkie nasze drogi gminne podzielić na 2 sektory: jeden wymagający tylko położenia dywanika asfaltowego. Drugi łączący drogę gruntową z asfaltem - z podbudową z grysu kamiennego i nawierzchnią asfaltową. Na najbliższe plany budżetowe chcemy zgłosić około 12 -13 km dróg, by uzyskać dofinansowanie z Nowego Ładu  - zdradza włodarz gminy.

 

W oficjalnym zakończeniu inwestycji brali udział także Paweł Mikstacki, dyrektor spraw technicznych firmy Gembiak – Mikstacki sp. j. z Krotoszyna oraz Piotr Kaczor, specjalista ds. uzgodnień i zajęcia pasa drogowego ze Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    Marianna

    Halo wy tym śpicie? Media walczą o wolność ....