Reklama

Dotrzymali słowa. Podpisano umowę z wykonawcą obwodnicy [FILM]

Opublikowano:
Autor:

Dotrzymali słowa. Podpisano umowę z wykonawcą obwodnicy [FILM] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu podpisano umowę na budowę obwodnicy Gostynia. - Mamy to! - powiedzieli zadowoleni starosta gostyński Robert Marcinkowski i marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Spotkanie zorganizował Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, gospodarzem był powiat gostyński. Wśród gości znaleźli się marszałek Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, wicemarszałek Wojciech Jankowiak, parlamentarzyści, radni sejmiku wojewódzkiego oraz lokalni samorządowcy - gminni i powiatowi.

Zgodnie uznano, że jest to historyczna chwila, gdyż na konkretne zapewnienie, że budowa obwodnicy Gostynia będzie realizowana, mieszkańcy miasta czekali kilkanaście lat. Zabiegali o to lokalni samorządowcy, a także parlamentarzyści. - Pracowaliśmy wspólnymi siłami, aby ten sukces osiągnąć. Dziś możemy powiedzieć oficjalnie „budowa obwodnicy rusza!” - powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta. 

Marszałek wielkopolski Marek Woźniak stwierdził, że dzisiejsze spotkanie było efektem działania wielu osób, a także wielu kompromisów.  - Możemy powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa. Ale nie oznacza, że to było łatwe, proste i przyjemne. To wymagało naprawdę rozwiązania szeregu problemów. A tym najważniejszym, który wciąż pozostaje - to brak obwodnicy drogi krajowej nr 12 - mówił marszałek. Podkreślił, że radni sejmiku wojewódzkiego musieli  podjęć niełatwą decyzję, chociaż zdawali sobie sprawę, że wyniki przetargów mogą być nieco zaskakujące, jeśli chodzi o cenę wykonania, w  porównaniu do kosztorysów. - Była to trudna decyzja, bo trudno jest dołożyć do projektu 23 miliony ekstra - powiedział Marek Woźniak.

Do podpisania umowy zasiedli dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński oraz Marek Zaręba, dyrektor kontraktu spółki Strabag, która jest wykonawcą zadania. Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw musi wykonać projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje, a dopiero potem przystąpić do budowy.

Wójt Piasków Wiesław Glapka zaznaczył, że udział gminy w inwestycji jest bardzo duży. Ok. 90 proc. obwodnicy przebiega przez gminę Piaski. Wójt wspomniał o trudnych rozmowach z rolnikami, udostępniających grunty pod budowę. - Jesteśmy partnerem i beneficjentem inwestycji. Każda nowa droga - a zwłaszcza obwodnica bardzo nas cieszy. (...) Mieliśmy dużo dyskusji w tej sprawie w gminie Piaski, były też dość trune rozmowy z rolnikami, szczególnie z Podrzecza. Od razu powiem, że mam nadzieję, że ci rolnicy otrzymają stosowne i satysfakcjonujące ich odszkodowania za te grunty, ktore musieli przeznaczyć na obwodnicę.

Obwodnica drogi wojewódzkiej 434 będzie miała 8,4 km długości (wraz z drogą łączącą obwodnicę z istniejącym układem drogowym o dł. 1,8 km). Będzie się zaczynała na połączeniu z drogą krajową nr 12 i drogą powiatową 4954P, a koniec zaplanowano na skrzyżowaniu z drogą powiatową 4939P Gostyń - Krajewice. Całkowity koszt budowy wynosi ponad 116 mln zł.

Projekt łącznika kosztował 160 tys. zł, a środki wyłożyły gmina Gostyń i powiat. Termin zakończenia inwestycji przypada na 2021 rok.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE