reklama

Dofinansowanie „eko” dla 3 gmin powiatu gostyńskiego na edukację ekologiczną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dofinansowanie „eko” dla 3 gmin powiatu gostyńskiego na edukację ekologiczną - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGminy Pogorzela, Krobia i Gostyń otrzymały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację projektów związanych z organizacją festynów, warsztatów, pikników edukacyjnych lub realizację przedsięwzięć rzeczowych.
reklama

Ekodotacje z WFOŚiGW w Poznaniu - nikt nie dostał kwoty, o którą zabiegał

Na początku maja zakończono ocenę wniosków, składanych do WFOŚiGW w Poznaniu. Można było otrzymać od 80% wartości zadania wzwyż. Kryteria spełniło 361 wniosków, jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe i bardzo dużą liczbę złożonych wniosków, pomoc została przyznana dla 137 podmiotów.

Mimo tego żadna z organizacji, instytucji czy gminy starających się o dofinansowanie, nie otrzymały kwoty, o którą zabiegały. Na liście pozytywnie ocenionych i zakwalifikowanych znalazły się wnioski z trzech gmin powiatu gostyńskiego: Pogorzeli, Krobi oraz Gostynia.

- Wszystkim podmiotom przyznano kwoty mniejsze, niż wnioskowane. Do momentu podpisania umowy mamy obowiązek wprowadzić koszt – czyli wkład własny do budżetu gminy, całe zadanie ująć w budżecie. Ze względu na to, że otrzymaliśmy mniejsze dotacje, wnioskujący mają dwa rozwiązania: po pierwsze dołożyć więcej pieniędzy z budżetu własnego lub dokonać aktualizacji inwestycji i zmniejszyć wartość realizowanego projektu, żeby zachować parametry wkładu własnego. Wiadomo, że będzie wymagany mniejszy - wyjaśnia Jagoda Wielebińska z Urzędu Miejskiego w Pogorzeli.

reklama

Warsztaty i pikniki poświęcone edukacji ekologicznej w trzech gminach powiatu gostyńskiego

Dzięki funduszom otrzymanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu będą realizowane warsztaty, pikniki oraz festyny w zakresie edukacji ekologicznej. Jest szansa, że w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu stanie wiata edukacyjna, z której będą mogli korzystać uczniowie nie tylko podczas przerw (przy okazji ucząc się segregacji odpadów, gdyż staną też pojemniki na śmieci z różnych frakcji), ale także podczas tzw. zielonych lekcji. Pojawią się także stojaki na rowery i hulajnogi. Zaplanowano wycieczki, a przed nimi spotkania z policjantem, który udzieli wskazówek odnośnie zachowania bezpieczeństwa podczas wyprawy. 

reklama

Gmina Pogorzela dopina formalności, żeby jak najszybciej wszelkie dokumenty przedstawić w WFOŚ w Poznaniu.

- W ramach działań edukacyjnych, które zamierzamy wprowadzić, założyliśmy organizację pikniku ekologicznego dla mieszkańców. W wydarzeniu, które zaplanowaliśmy na szeroką skalę, być może połączone z inną imprezą, będą wykorzystane stoiska informacyjno-szkoleniowe, gdzie będzie można zdobyć wiadomości o ochronie powietrza, o mieszkańcach łąk i lasów, a także dotyczące energii odnawialnej. Poza tym planujemy prowadzenie zajęć, na których powstaną ekotorby, mydła ekologiczne. Założyliśmy także warsztaty dla uczniów szkół podstawowych dla seniorów z terenu gminy Pogorzela z informacjami w zakresie efektywności energetycznej ochrony powietrza - wylicza Jagoda Wielebińska.

reklama

Pomoc finansową na przedsięwzięcia związane z edukacją ekologiczną w roku 2025 przyznano:

  • gminie Gostyń - 33 057,57 zł
    Fundusze zostaną wykorzystane na budowę wiaty edukacyjnej. Zakupione będą też stojaki na rowery i hulajnogi w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Wartość zadania wnioskodawca wycenił na 50 857,80 zł
  • gminie Pogorzela - 16 250 zł 
    Dzięki dotacji zrealizowane zostaną warsztaty i piknik ekologiczny, które mają na celu upowszechnienie wiedzy ekologicznej wśród mieszkańców lokalnej społeczności. Całkowity koszt realizacji zadania oszacowano na 25 000 zł, wnioskowano o  20 000 zł 
  • gminie Krobia - 17 959,50 zł 
    Pieniądze zostaną wydane na projekt pn. Ekoinspiracje, związany z organizacją warsztatów oraz konkursów promujących, edukujących oraz zachęcających do kreatywnego i wielowymiarowego działania na rzecz ochrony środowiska (Dzień Wody, Dzień Pszczół). Koszt realizacji projektu oszacowano na 27 630 zł, wnioskowano o 22 104 zł 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo