Gmina nie daje nawet gruntów pod SIM. Wszystko pochodzi od państwa
Przypomnijmy, SIM-y to spółki, które w porozumieniu z samorządem mają budować i wynajmować mieszkania lokatorom będącym w stanie - w ramach umowy partycypacji - pokryć część kosztów budowy lokalu. W myśl przepisów SIM-y, miałyby zapewnić możliwość przejęcia mieszkań na własność.Docelowo jest to propozycja dla osób, które są w stanie płacić czynsz za mieszkanie, ale nie mają zdolności kredytowej.
W marcu 2022 roku gmina Krobia przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN - Wielkopolska Sp. z o.o., która liczy 20 udziałowców - 19 samorządów, w tym Rawicz, Krotoszyn, Bojanowo, Miejska Górka, ale także Krzywiń czy Pleszew oraz należący do Skarbu Państwa Krajowy Zasób Nieruchomości.
Gmina Krobia wniosła do spółki kapitał w wysokości trzech milionów złotych, który jednakowoż nie pochodził z budżetu samorządu lecz był forma wsparcia ze strony państwa. Podobnie sprawa miała się z gruntem pod inwestycję przy ulicach Leszczyńskiej i Stanisława Fenrycha.
DALSZA CZEŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ
Z KOWR do KZN, a dalej do spółki. Nareszcie udało się wszystko przekazać
W czerwcu 2023 roku ubiegłego roku dotychczasowy właściciel działek, na których mają stanąć bloki mieszkalne Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, czyli KOWR - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przekazał do Krajowego Zasobu Nieruchomości grunty, aby ten mógł wnieść je aportem (wkład niepieniężny) do spółki.Z kolei prawie 1,5 roku trwało zanim z KZN grunty trafiły do wielkopolskiej spółki SIM. Na szczęście na przełomie 2024/2025 roku proces ten zakończył się zbiegając się jednocześnie z wydaniem przez Starostwo Powiatowe w Gostyniu pozwolenia na budowę.
Jak wspominają włodarze gminy Krobia, przy gotowej dokumentacji technicznej jedynym co dzieli największy projekt mieszkaniowy od lat, a może i w historii samorządu, jest pozyskanie finansowania i ogłoszenie przetargu.
Ile dokładnie bloków i mieszkań ma powstać jeszcze w tym roku w Pudliszkach?
Gmina Krobia i SIM KZN Wielkopolska Sp. z o.o. planują w 2025 roku rozpocząć budowę 22 mieszkań - dwa budynki 11-mieszkaniowe.
- Docelowo w kolejnych latach ma to być: 7 budynków 23-mieszkaniowych i 4 budynki 11-mieszkaniowe, czyli łącznie 205 mieszkań. Jest to ilość prognozowana - informuje wiceburmistrz - Marcin Krzyżostaniak.
W jakim standardzie będą owe mieszkania?
W założeniu metraż ma wynosić od 38,36 m2 do 60,55 m2. Mieszkania będą wykańczane „pod klucz", wyposażone w umywalki, WC i kabinę prysznicową (łazienki), zlewozmywak i kuchenki elektryczne (kuchnia) oraz indywidualne pompy ciepła z rekuperatorami. W każdym budynku przewidziano mieszkanie wykończone pod względem wymagań dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Budynki będą trzykondygnacyjne, wyposażone w windę.
Kto może zostać lokatorem mieszkania w SIM?
- Mieszkańcem SIM można zostać po spełnieniu kryteriów ustawowych – to znaczy brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie kraju oraz spełnienie kryteriów ustalanych przez gminę, które pozostają do uzgodnienia przez radnych - podsumowuje Marcin Krzyżostaniak.
KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.