reklama

Do historii przeszło IV Gostyńskie Dyktando 2025. Kto znalazł się w elicie ortograficznej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Do historii przeszło IV Gostyńskie Dyktando 2025. Kto znalazł się w elicie ortograficznej? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
49
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościIV edycja Gostyńskiego Dyktanda już za nami. Do sprawdzianu z ortografii, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń GOK Hutnik, zgłosiło się ponad 30 osób. Patrycja Piecuch, Julia Giezek oraz Alicja Knychała to najlepsi z elity ortograficznej gminy, wyłoniona w 2025 r.
reklama

W 2025 roku do Gostyńskiego Dyktanda zgłosiła się taka sama liczba uczestników, jak rok wcześniej - łącznie było 35 zgłoszeń. Z ortografią języka polskiego zmagały się osoby, które uczestniczą w sprawdzianie co roku, ale byli też debiutanci, z czego organizatorzy bardzo się ucieszyli.

IV Gostyńskie Dyktando. Uczestnicy mieli nadzieję, że tekst nie będzie trudny

Tomasz to stały uczestnik gostyńskiego konkursu ortograficznego. Przed wejściem do sali stwierdził, że dotychczas dla niego najtrudniejszy był tekst z pierwszej edycji i miał nadzieję, że już taki się nie trafi.

- Żyjemy w czasach, kiedy mało piszemy ręcznie, nagminnie używamy klawiatury, edytorów tekstów, które czasami za nas poprawiają wyrazy. Jednak mimo wszystko popełniamy błędy ortograficzne w tych komputerowych tekstach. Przyszedłem, żeby po raz kolejny sprawdzić się w ręcznie napisanym dyktandzie - powiedział Tomasz, który wystartował w kategorii „uczniowie szkół średnich i dorośli”.  - W szkole sprawdzianów z ortografii nie lubiłem, ale bardzo lubię czytać. Start w dyktandzie to też pewnego rodzaju pokora. Człowiek widzi błędy u innych, a zdaję sobie sprawę, że przy takim wyzwaniu też sporo można ich popełnić - dodał.

reklama

Pani Ewa skrupulatnie się przygotowywała, jej wnuczka "poszła na żywioł"

Natomiast Oliwia, uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Żytowiecku przyszła na sprawdzian z babcią Ewą. W gostyńskim dyktandzie uczestniczą od 3 lat.

- W szkole podstawowej nie piszemy już dyktand, ale mogę je napisać tutaj. Babcia bardzo dokładnie przygotowywała się do dyktanda. Cały zeszyt sobie zapisała tekstami z Krakowskiego Dyktanda. Tak się uczyła, a ja niezbyt. Idę „z marszu” - przyznała nastolatka.

Odkąd GOK Hutnik wprowadził Gostyńskie Dyktando, uczestnicy - zgodnie z regulaminem - oceniani są w 3 kategoriach wiekowych:

  1. kategoria - uczniowie szkół średnich i dorośli
  2. kategoria - klasy VII-VIII szkoły podstawowej
  3. kategoria - kl. IV - VI szkoły podstawowej

IV Gostyńskie Dyktando to dla młodzieży "sprawdzian przed sprawdzianem"?

Uczestnicy do napisania dostali tekst dostosowany do odpowiedniej kategorii wiekowej. Z tego, co podsłuchaliśmy, tekst dyktanda dla najstarszych wiekiem uczestników był naprawdę dużym wyzwaniem. Oceniano zarówno poprawność ortograficzną, jak i interpunkcyjną. 

reklama

Najliczniej podczas tegorocznego sprawdzianu zaprezentowała się młodzież z klas VII - VIII, gdyż w tej kategorii do dyktanda przystąpiło 19 osób. Być może potraktowali to jak sprawdzian przed poważniejszym egzaminem czy najbliższym szkolnym dyktandem.

- Najmłodsze pokolenie jest tym, dla którego język pisany jest największym wyzwaniem. Jest to też powód, dla którego to wydarzenie wpisało się na stałe w kalendarz imprez GOK Hutnik i chcemy je nadal organizować. Uważamy, że jest taka potrzeba, szczególnie, że żyjemy w czasach komunikatorów, informacji głosowych i tak naprawdę z językiem pisanym mamy coraz mniej do czynienia. Fakt, że mamy dużą grupę stałych uczestników, może być dowodem, że nasze plany są zasadne - stwierdziła Honorata Jankowiak, kierownik działu animacji i upowszechniania kultury w GOK Hutnik.

reklama

Przewodniczącym komisji oceniającej dyktando był prof. Krzysztof Maćkowiak. Oprócz niego w zacnym gronie oceniających znaleźli się: Maria Walkowiak, Sebastian Nowak oraz Alina Wichtowska. 

 Dyrektor GOK Hutnik Tomasz Barton wręczając nagrody osobom, które najlepiej poradziły sobie w dyktandzie, polecił, żeby pochwaliły się wynikami w szkole i wśród znajomych.

- Ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział, że błędy ortograficzne to nasze literackie odciski palców i faktycznie tak jest. W dzisiejszych czasach, kiedy w edytorach tekstów są urządzenia poprawiające błędy, warto stawiać sobie wymagania i do ortografii podejść z należytym szacunkiem, bo to jest równie istotne, jak nasz wygląd zewnętrzny - powiedział dyrektor ośrodka kultury w Gostyniu, trzymając w rękach protokół komisji oceniającej.  

reklama

Poważne zmiany w polszczyźnie i łatwiejsze dyktanda w Gostyniu

Najlepsi w grupie osób startujących w "najstarszej" kategorii zauważyli, że trudnością było mnóstwo (zbyt dużo) słów z tzw. podwójnym "i" w dopełniaczu. Stały uczestnik, Tomasz, który miał wcześniej nadzieję, że trudniejszego tekstu niż w pierwszej edycji już nie będzie, zmienił zdanie. Uznał, że tegoroczne dyktando było jeszcze bardziej skomplikowane.

Można się spodziewać, że kolejne dyktanda nie będą już tak trudne, ponieważ od 1 stycznia 2026 r. w życie wchodzi przygotowywana przez Radę Języka Polskiego reforma ortografii, przynosząca poważne zmiany w polszczyźnie. 

Do zmian obowiązujących od nowego roku należy między innymi pisownia wielką literą nazw mieszkańców wsi oraz miast, ich dzielnic oraz osiedli, np. Warszawianin, Ochocianka, Mokotowianin, Nowohucianin, Łęczyczanin, Chochołowianin. Poza tym ujednolicona zostanie pisownia nazw firm i marek wyrobów przemysłowych, ale także pojedynczych egzemplarzy tych wyrobów - wszystko będziemy pisać wielką literą:"samochód marki Ford" i "pod oknem zaparkował czerwony Ford" (obecnie w tym drugim przypadku "ford" piszemy małą literą).

Kto zapisał się do ortograficznej elity w Gostyniu?

Oto wyniki:

Kategoria - uczniowie szkół średnich i dorośli

  • I miejsce - Patrycja Piecuch
  • II miejsce - Agnieszka Nowak
  • III miejsce - Tomasz Majcher
 

Kategoria - klasy VII-VIII szkoły podstawowej

  • I miejsce - Julia Giezek
  • II miejsce - Marta Berdychowska
  • III miejsce - Hanna Wytwer

Kategoria - kl. IV - VI szkoły podstawowej

  • I miejsce - Alicja Knychała
  • II miejsce - Maria Bielka
  • III miejsce - Zofia Flak
Kto był najlepszy w tegorocznym powiatowym konkursie języków obcych DOWIESZ SIĘ TUTAJ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo