Reklama

Deklaracja CEEB. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2022 r., a niedopełnienie obowiązku może nas kosztować nawet 5 tys. zł. Jak prawidłowo złożyć wniosek online?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Deklaracja CEEB. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2022 r., a niedopełnienie obowiązku może nas kosztować nawet 5 tys. zł. Jak prawidłowo złożyć wniosek online? - Zdjęcie główne

Czym ogrzewasz swój dom? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Deklaracja CEEB - jak prawidłowo złożyć wniosek online? Jeśli nadal nie zgłosiłeś, czym ogrzewasz dom, trzeba to jak najszybciej zrobić, bo ostateczny termin deklaracji to 30 czerwca 2022 roku. W razie niezłożenia deklaracji grozi grzywna w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Termin złożenia deklaracji dla żródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. upływa już za kilka dni, dokładnie 30 czerwca 2022 r. Jeżeli jeszcze nie dopełniłes obowiązku zgłoszenia, lepiej się pospiesz, bo grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. zł. 

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to nowy obowiązek składania deklaracji przez mieszkańców. Proces składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła jakie są wykorzystywane w budynkach ruszył 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że każdy właściciel / zarządca budynku jest obowiązany do wypełnienia deklaracji w ramach projektu: Zintegrowany system ograniczenia niskiej emisji (ZONE), którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza.

Stosowanie złej jakości opału, używanie niesprawnych i przestarzałych kotłów powoduje emitowanie do powietrza szkodliwych dla zdrowia substancji. Program realizowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, a wykonywany przez poszczególne gminy. Otrzymane dane trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ewidencja ta ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić do ewidencji wypełniając odpowiednią deklarację. Taką deklarację można złożyć samodzielnie za pomocą profilu zaufanego albo podpisu elektronicznego na stronie www.zone.gunb.gov.pl. [KLIK]

Kto ma obowiązek wypełnić deklarację Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)?

Przepisy mówią jasno:

  • deklarację musi wypełnić każdy właściciel lub zarządca nawet jeśli wcześniej wypełnił ankietę dla Gminy Piaseczno, czy wziął udział w Narodowym Spisie Powszechnym,
  • deklarację wypełniamy dla nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych,
  • na złożenie deklaracji właściciele/ zarządcy istniejących budynków mają 12 miesięcy od 1 lipca 2021 roku, czyli do dnia 30 czerwca 2022 r., dla budynków nowopowstałych w terminie 14 dni od dnia uruchomienia instalacji grzewczej,
  • w deklarację wpisujemy wszystkie źródła ciepła, jakie znajdują się w budynku.
 

Jak i gdzie złożyć deklarację CEEB?

Deklarację w postaci papierowej można złożyć w odpowiednim do miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Natomiast online poprzez TĘ  stronę.

Wzory deklaracji i wniosków znajdziesz TUTAJ.

Filmy instruktażowe, jak wypełnic wniosek pod TYM linkiem.

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe, jeżeli posiadasz źródło ciepła i spalania paliw zainstalowane przed 1 lipca 2021r. na złożenie deklaracji jest 12 miesięcy.

Jeżeli źródło ciepła lub spalania paliw zostanie zainstalowane po 1 lipca 2021 r. deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni.

Jakie nam grożą kary za niezłożenie deklaracji w ramach CEEB?

Niezłożenie deklaracji w terminie naraża właściciela czy zarządcę budynku na sankcje karne wprowadzone w art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Dotyczy to również konieczności złożenia nowej deklaracji po zmianie źródła ciepła. W przypadku niezłożenia deklaracji kara może wynieść od 500 zł do nawet 5000 zł. Ustawa wprowadza także sankcje karne. Zanim jednak odpowiedni organ samorządu przystąpi do wymierzenia kary, osoba, która nie złożyła deklaracji może ją złożyć w ramach czynnego żalu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy