Reklama

Wielkopolska Karta Rodziny już w gminie Gostyń. To bezpłatne. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: ROPS w Poznaniu

Wielkopolska Karta Rodziny już w gminie Gostyń. To bezpłatne. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek - Zdjęcie główne

foto ROPS w Poznaniu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Rodziny 3+ z gm. Gostyń (które mają lub kiedykolwiek miały na utrzymaniu łącznie przynajmniej troje dzieci) mogą teraz korzystać z „Wielkopolskiej Karty Rodziny” w całym województwie. Wystarczy złożyć wniosek.

Reklama

Gmina Gostyń przystąpiła do „Wielkopolskiej Karty Rodziny”. To program zniżek, w instytucjach publicznych oraz w firmach prywatnych dla rodzin z województwa wielkopolskiego. Chodzi o te rodziny, które mają lub kiedykolwiek miały na utrzymaniu łącznie przynajmniej troje dzieci.

Program Wielkopolska Karta rodziny funkcjonuje w naszym województwie od 2014 r. Jest konsekwencją wprowadzania nowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie polityki społecznej. 

Dzięki instrumentom aktywizacji społecznej samorząd realnie wpływa na funkcjonowanie rodziny i czyni je łatwiejszym. Takim innowacyjnym instrumentem jest karta Programu „Wielkopolska Karta Rodziny”. Program stał się istotnym elementem polityki samorządu, ułatwiającym rodzinom wielodzietnym łatwiejszy dostęp do dóbr i usług pozostawiając w ich rodzinnych budżetach więcej pieniędzy.

Wielkopolska Karta Rodziny zapewnia rodzinom wielodzietnym korzystanie na preferencyjnych warunkach z katalogu oferty usługowej, kulturalnej, oświatowej, rekreacyjnej i transportowej poprzez system zniżek wprowadzony przez „partnerów”, czyli podmioty przystępujące do programu „Wielkopolska Karta Rodziny”.

Teatry, muzea i inne instytucje kulturalne oferują dla rodzin posiadających Kartę bilety wstępu na ekspozycje, seanse, spektakle po obniżonej cenie, chociażby 35 % biletu normalnego lub za symboliczną „złotówkę”

- Bilet wstępu na ekspozycję uprawnia także do skorzystania z usługi audiowycieczki na Ostrów Tumski. (...) Bilet (...) dla posiadacza „Wielkopolskiej Karty Rodziny” – 10% ceny biletu normalnego - czytamy w jednej z ofert.

Jeśli chodzi o handel sklepy, hurtownie, które przystąpiły do programu „Wielkopolska Karta Rodziny” oferują najczęściej 5-10% zniżki na cały asortyment. W ofertach z kategorii „usługi” widnieją takie, które proponują od 5% do 20% ulg na wszelkie przeróbki, naprawy np.  komputerów i telefonów, usługi komputerowe, są też ulgi w cenie kosmetyki psa, na usługi cateringowe itp. Karta obowiązuje w całym województwie. Informacje dotyczące Wielkopolskiej Karty Rodziny oraz katalog dostępnych ulg i zniżek z Wielkopolską Kartą Rodziny można znaleźć TUTAJ

„Wielkopolska Karta Rodziny” jest przyznawana bezpłatnie na wniosek członka rodziny wielodzietnej. Wniosek o przyznanie Karty oraz wniosek o wydanie duplikatu Karty może złożyć, w imieniu rodziny wielodzietnej, członek tejże rodziny posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku.

Karta potwierdza uprawnienia członka rodziny wielodzietnej i jest wydawana:

  • rodzicowi oraz małżonkowi rodzica - na czas nieokreślony;
  • dziecku poniżej 18 roku życia - do ukończenia 18 roku życia;
  • dziecku powyżej 18 roku życia - odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego lub akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, zgodnie z terminem wskazanym w oświadczeniu, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia;
  • dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18 roku życia - na okres ważności orzeczenia;
  • dziecku umieszczonemu w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  • osobie przebywającej w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2020 r., poz. 821 ze zm.) – odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce. Może być wydawana do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, zgodnie z oświadczeniem, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia.
Wydanie duplikatu Wielkopolskiej Karty Rodziny również jest bezpłatne i  polega na wydaniu nowej karty z takim samym numerem. Warunkiem wydania duplikatu Karty jest zwrot karty uszkodzonej, a w przypadku zagubienia Karty, przedstawienie stosownego pisemnego oświadczenia o niemożności zwrócenia Karty pierwotnej.

Wniosek o wydanie Karty należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, Rynek 2, 63-800 Gostyń, Wydział Oświaty i Spraw Społecznych, pok. nr 9. TUTAJ dokumenty, wzory wniosków do pobrania - KLIK

Karty będzie można odebrać po 30 dniach od daty złożenia wniosku. Produkcję blankietów kart oraz ich personalizację zapewnia Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Spersonalizowane karty przekazywane są do Urzędu Miejskiego w Gostyniu celem ich wydania.

W przypadku decyzji o niewydaniu Karty tryb odwoławczy nie przysługuje. Jednostką koordynującą realizację Programu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Podstawa prawna:

Uchwała nr X/189/19 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 15 lipca 2019 r. w sprawie przyjęcia Programu „Wielkopolska Karta Rodziny”.
Porozumienie Partnerskie Nr 17/gmina/2021 zawarte w dniu 11.10.2021 r. pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Gminą Gostyń.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy