Reklama

Oddaj krew na targowisku

Opublikowano: 8 lutego 2021 09:22
Autor: Anna Twardowska | Zdjęcie: Adobe Stock

Gostyń. W środę przy targowisku stanie ambulans do poboru krwi | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Przyjdź na targowisko i oddaj krew. Ambulans przyjedzie do Gostynia w środę (10 lutego), w godz. 10.00 do 16.00. Wyjątkowo stanie nie pod pływalnią, a przy ul. Łąkowej. Równocześnie trwać będzie akcja promująca honorowe krwiodawstwo. Każda osoba, która odda krew lub zarejestruje się jako potencjalny dawca szpiku kostnego, otrzyma upominek.

Reklama

Organizatorem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Błękitna Kropelka” z Biedruska, a ambulans podstawia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Aktywni krwiodawcy oraz wszyscy ci, którzy po raz pierwszy zechcą oddać krew, będą mogli porozmawiać z członkami klubu „Błękitna Kropelka” na tematy związane z krwiodawstwem. Poznają przywileje i ulgi, z jakich mogą korzystać krwiodawcy, uzyskają odpowiedzi na pytania.

- W Polsce krwiodawstwo oparte jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Honorowy krwiodawca uczestnicząc w akcji pomaga w wyzdrowieniu lub bezpośrednio ratuje życie drugiego człowieka. Oddając krew wspiera lekarzy w codziennej walce o życie i zdrowie pacjentów. W dobie pandemii oddawanie krwi i pozyskanie nowych krwiodawców jest szczególnie ważne. Często brakuje krwi, a nie da jej się ani kupić ani wyprodukować - mówią organizatorzy. 

Przed zgłoszeniem się do oddania krwi należy:

• wypić około 2 litrów wody,

• zjeść lekkie, beztłuszczowe śniadanie,

• być wypoczętym,

• zabrać ze sobą dokument tożsamości,

• zachowywać zalecane środki bezpieczeństwa.

UWAGA: w ambulansie do podobru krwi nie można oddać osocza. W tej sprawie należy się umówić w placówce terenowej lub RCKiK. 

Od 26 stycznia 2021 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi osobom, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po przebytej chorobie COVID-19, przysługują dwa dni wolnego (wcześniej był to dzień). Ozdrowieńcy i krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew lub osocze i w dniu następnym.

- Dzięki tym zmianom pewnie więcej ludzi będzie chciało oddać krew, bo potraktują to jako dwudniowy płatny urlop. Niestety, będą ją oddawać sporadycznie lub jednorazowo. Pójdą oddać w czwartek i tym sposobem zapewnią sobie długi weekend. Myślę, że te zmiany to tylko na czas pandemii. Później wróci do normalności – ocenia krwiodawca z Gostynia.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 20 dni temu | ocena +0 / -0

    ciekawy

    Mam pytanie. Jaki był ten upominek za oddaną krew?