Reklama

Będą problemy z dostawą wody w Brzeziu? Mieszkańcy powinni się z tym liczyć. Rusza remont

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Będą problemy z dostawą wody w Brzeziu? Mieszkańcy powinni się z tym liczyć. Rusza remont - Zdjęcie główne

Gostyń - Brzezie Huby. Rusza modernizacja stacji uzdatniania wody w Brzeziu | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Spadek ciśnienia wody, przerwy w dostawie, pogorszenie jej jakości - z tymi niedogodnościami powinni liczyć się mieszkańcy Brzezia (gm. Gostyń). Wkrótce zostanie tam wyłączona stacja uzdatniania wody.

Reklama

Komunikat w tej sprawie wydał Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu. Trwa modernizacja stacji uzdatniania wody, która mieści się w części wsi, zwanej Brzeziem Huby. Z tego powodu obiekt wkrótce zostanie całkowicie wyłączony z eksploatacji. Tymczasowo.

- Dotychczas prace były wykonywane na zewnątrz. Teraz pracownicy wchodzą do budynku. A ten jest bardzo mały, ciasny i nie ma możliwości, aby wykonywać modernizacyjne prace na czynnym obiekcie - wyjaśnia sytuację Dariusz Szymański, prezes ZWiK w Gostyniu. 

Całkowite wyłączenie stacji w Brzeziu nastąpi 8 listopada. Do posesji, na działki mieszczące się w Brzeziu Huby woda będzie dostarczana z ujęcia wody w Gostyniu albo z tego w Czajkowie. Dlatego mieszkańcy powinni liczyć się z możliwością wystąpienia pewnych problemów z wodą. Mogą nastąpić takie niedogodności, jak: spadek ciśnienia, przerwy w dostawie oraz pogorszenie jakości wody.

- Teraz mamy jednak okres, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. Nie ma konieczności podlewania ogrodów. A stację uzdatniania wody musimy wyłączyć całkowicie. Zmieni się zupełnie technologia w obiekcie. Powstanie zbiornik retencyjny i inaczej będzie to funkcjonowało - mówi prezes Szymański.

Finał inwestycji zaplanowano na koniec grudnia 2021 r. Wykonanie zadania ma kosztować 1,5 mln złotych. Jest to największa tegoroczna inwestycja, jaką prowadzi gostyński ZWiK.

Prace remontowe przy stacji uzdatniania wody w Brzeziu trwają już od pewnego czasu. Docelowo powstnie zbiornik retencyjny o pojemności 100 m3, nastąpi także zmiana technologii dostarczania. 

Działania remontowe mają ułatwić i zapewnić mieszkańcom dostęp do czystej wody w razie niespodziewanych kłopotów.

- W razie czego, gdyby doszło do awarii na ujęciu, zawsze jest zabezpieczenie wody i wystarczy jej na jeden, dwa dni - mówi Dariusz Szymański. 

Dotychczas w Brzeziu funkcjonowała jednostopniowa stacja uzdatniania, czyli woda pozyskiwana z odwiertów dostarczana była bezpośrednio do sieci. Po przebudowie powstanie dwustopniowa stacja uzdatniania wody, tak jak inne na terenie gminy. Dzięki temu  będzie bezpieczniej.

- Powstanie rezerwuar wody. Będzie  ona przepływała przez filtry i będzie magazynowana w zbiorniku, ale wykorzystywana na bieżąco - tłumaczy Dariusz Szymański, prezes ZWiK w Gostyniu. - Na pewno na inwestycji skorzystają właściciele posesji w Brzeziu. Tym bardziej, że rok temu nastąpiła tam wymiana sieci wodociągowej - położyliśmy rury z większą średnicą. Po remoncie stacji uzdatniania woda do mieszkańców powinna być dostarczana sprawniej, w lepszych warunkach - dodaje prezes. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy