reklama

Dają świadectwo, że pamiętają!  Gostyńskie koło wręczyło Kombatanckie Krzyże Pamięci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJako społeczność mamy w Gostyniu pełne przekonanie, że pamięć o naszej przeszłości, szacunek do jej bohaterów buduje nas jako nowoczesne społeczeństwo – powiedział Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia podczas spotkania, na którym wręczano odznaczenia za upamiętnianie miejsc pamięci. 
reklama

Uroczystość, którą przygotowało gostyńskie koło Związku Kombatantów RP i BWP odbyła się w ratuszu 31 maja 2023 r. W sali obrad zebrani byli członkowie zarządu wojewódzkiego ZK RPiBWP, samorządowcy – włodarze gminy oraz radni, a także zaproszeni goście. Niecodziennym był wicemarszałek województwa wielkopolskiego - Jacek Bogusławski. 

W ich obecności prezydium wojewódzkiego zarządu ZKRPiBWP wręczyło wyróżnienia, certyfikaty oraz kombatanckie krzyże pamięci za upamiętnianie miejsc pamięci. Zanim to nastąpiło, wiceprezes gostyńskiego koła związku kombatantów – Jan Nowacki przedstawił najważniejsze informacje na temat działalności związku i współpracy z samorządem gminy Gostyń w upamiętnianiu miejsc pamięci narodowej. 

reklama

- Związek kombatantów w swoim statucie ma zapisane, między innymi dbanie o miejsca pamięci narodowej. Z tego obowiązku staramy się wywiązywać jak najlepiej. Uczestniczymy we wszystkich uroczystościach upamiętniających i rocznicowych, organizowanych przez burmistrza Gostynia, składając wieńce pod pomnikami – mówił Jan Nowacki. 

Wiceprezes gostyńskiego koła podkreślił, że poza tymi uroczystościami delegacje związku kombatantów składają wieniec pod tablicą, znajdującą się na budynku Sądu Rejonowego w Gostyniu z okazji rocznicy śmierci pułkownika Mariana Węclewicza. Z kolei z okazji dnia Wojska Polskiego i Narodowego Dnia Zwycięstwa wieńce zanoszone są pod pomnik na Górze Zamkowej. 

- Są też trzy takie miejsca, gdzie przez cały rok znajdują się wieńce składane przez Związek Kombatantów. To jest pod pomnikiem na cmentarzu, na Górze Zamkowej oraz pod tablicą upamiętniającą Czarny Legion, na budynku huty szkła w Gostyniu. Wszystko po to, aby dać świadectwo, że pamiętamy o tych, co oddali życie za ojczyznę – przekonywał wiceprezes gostyńskiego koła związku kombatantów.

reklama

Jan Nowacki przyznał, że członkowie gostyńskiego koła ZKRPiBWP ubolewają, iż zakończenia II wojny światowej, które przypada na 8 maja, nie obchodzi się w Polsce w sposób tak uroczysty jak inne rocznice. Polska przecież należała do grupy państw zwycięskich. Polscy żołnierze walczyli z Niemcami na wielu frontach, dlatego wyzwolenie spod okupacji niemieckiej powinno być obchodzone bardziej uroczyście - usłyszeli obecni w sali obrad.

Jan Nowacki nadmienił, że pamięć o bohaterach walk wyzwoleńczych jest bardzo ważna w kształtowaniu świadomości społecznej, a - jak wskazał - trwałą formą tej pamięci są pomniki, które w Gostyniu otaczane są szczególną opieką.

W roku 2019 został wybudowany piękny, duży pomnik na cmentarzu. 

- Upamiętnia on powstańców wielkopolskich rozstrzelanych na rynku oraz czarno-legionistów - mówił wiceprezes gostyńskiego koła związku kombatantów. - Obecnie jest realizowany remont pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej na Górze Zamkowej. Mało jest miejsc w Polsce takich, i z takim podejściem do upamiętniania miejsc pamięci, jak w Gostyniu - stwierdził Jan Nowicki.

reklama

Kiedy nadszedł główny moment uroczystości, harcerze przynieśli odznaczenia przed stół prezydialny. Janina Felsmann-Pawlik, przewodnicząca komisji ds. odznaczeń i wyróżnień wręczyła Odznakę za zasługi dla ZKRPiBWP, która jest nadawana osobom ze szczególnymi zasługami dla rozwoju działalności związku. Jak się okazało, przykładem wzorcowych działań są członkowie koła miejsko-gminnego ZKRPiBWP w Gostyniu.

- Członkowie koła z dużym zaangażowaniem i powodzeniem realizują zadania statutowe związku, współpracując z wielkopolskim zarządem wojewódzkim. Uczestniczą w 14 uroczystościach państwowych, organizowanych przez burmistrza Gostynia i Związek Kombatantów. Szczególną troską otaczają miejsca pamięci narodowej - wymieniała Janina Felsmann-Pawlik.

Akt nadania oznaczenia dla koła miejsko-gminnego w Gostyniu „Odznakę za zasługi dla związku” za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego pięknych tradycji, podpisał prezes zarządu głównego Janusz Maksymowicz, powstaniec warszawski. Akt nadania wraz z gratulacjami przekazano na ręce Melanii Andrzejczak, prezes zarządu gostyńskiego koła. Odznaczenie zostało przypięte do sztandaru koła. 

Kombatancki Krzyż Pamięci (zaszczytne i honorowe wyróżnienie, nadawane jest m.in. kombatantom, innym osobom fizycznym, instytucjom państwowym, ale też jednostkom samorządu terytorialnego) przyznano Radzie Miejskiej w Gostyniu.

- Działania rady przyczyniły się do utrwalenia pamięci społecznej dziejów niepodległościowych - argumentowała Janina Felsmann-Pawlik.

Przy okazji wymieniła inwestycje związane z budową i remontem pomników, przy których burmistrz otrzymał wsparcie radnych. Wyróżnienie odebrał przewodniczący Mirosław Żywicki.

Kombatancki Krzyż Pamięci odebrał również burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak. 

- (...) Wykazuje szczególną dbałość i troskę o Miejsca Pamięci Narodowej wybudował pomnik na gostyńskim cmentarzu, który upamiętnia uczestników Powstania Wielkopolskiego oraz rozstrzelanych mieszkańców na rynku w Gostyniu i czarnolegionistów, którzy polegli w Gostyniu. Burmistrz wspierał koło miejsko-gminne związku kombatantów w Gostyniu w przekształcaniu pomnika upamiętniającego na edukacyjny pomiędzy Gostyniem a Piaskami - to tylko niektóre z zasług włodarza gminy, wymienianych przez zarząd związku. 

Burmistrz Jerzy Kulak przyznał, że dla niego to również jest wyjątkowa chwila.

- Rzadko zdarza się, że mogę być odznaczony medalem. Odbieram tę nagrodę, jako nagrodę dla całej społeczności samorządowców gostyńskich, ale jest mi niezmiernie miło, że mogłem w tym uczestniczyć na przestrzeni ostatnich lat. Mogłem budować to, o czym dzisiaj powiedzieliśmy - powiedział przejęty burmistrz.

Kombatancki Krzyż Pamięci otrzymali również zasłużeni członkowie gostyńskiego koła związku kombatantów: 

  • Melania Andrzejczak – członek zwyczajny, kombatant z tytułu pobytu w obozie przejściowym w Łodzi, w związku kombatantów od 2000 roku. W 2018 r. objęła funkcję prezesa gostyńskiego koła Uczestniczy we wszystkich uroczystościach państwowych i rocznicowych organizowanych w Gostyniu jako członek delegacji składającej wieńce  i znicze na pomnikach. Jest bardzo zaangażowana w pracę związku. 
  • Marian Jędryczka  - członek zwyczajny, kombatant, z tytułu pobytu w obozie przejściowym w Łodzi, w związku kombatantów od 1997 roku. Od 2016-2020 – pełnił funkcję prezesa ZKRPiBWP w Piaskach. W roku 2020 koło w Piaskach połączyło się z kołem w Gostyniu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama