Reklama lokalna
reklama

Prewencja wzywana do ponad 2300 interwencji. Czy w Gostyniu jesteśmy bezpieczni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Prewencja wzywana do ponad 2300 interwencji. Czy w Gostyniu jesteśmy bezpieczni? - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPolicjant z wydziału prewencji, który idzie na służbę, nigdy nie wie, co go spotka danego dnia – przekonywał podkom. Michał Kubiak, zastępca naczelnika wydziału prewencji, podczas drzwi otwartych w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu. W 2023 roku funkcjonariuszy wydziału prewencji wzywano do ponad 2 300 interwencji (domowych i publicznych). Mimo wszystko, jak zapewniają policjanci, możemy czuć się w Gostyniu bezpieczni.
reklama

Policjanci prewencji KPP w Gostyniu: „Pierwsi mamy styczność ze zwłokami”

 
Prewencja to zapobieganie i kontrolowanie celem niedopuszczenia do złych zjawisk, czy zdarzeń spowodowanych działalnością przestępczą. W wydziale prewencji KPP w Gostyniu pracują policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego czyli funkcjonariusze spotykani w mieście, także jeżdżący oznakowanymi samochodami. Do wydziału należą też dzielnicowi, zespół ds. wykroczeń, sztab policji oraz funkcjonariusze, którzy pełnią służbę na posterunkach w  Borku, Poniecu i Krobi.
 
- Pierwsi mamy styczność ze zwłokami, z różnego rodzaju wypadkami, zdarzeniami urazowymi. Funkcjonariusz, który jest pierwszy na miejscu informuje dyżurnego w komendzie, czy dane zdarzenie zaistniało – mówił podczas grudniowego spotkania z młodzieżą podkom. Michał Kubiak.
 

Do pracy w tym policyjnym wydziale potrzebne są osoby silne emocjonalnie

 
Funkcjonariusze wydziału prewencji zabezpieczają wszelkiego rodzaju imprezy masowe (w tym mecze i inne sportowe wydarzenia), które odbywają się w powiecie gostyńskim. 
 
- Prowadzimy działania prewencyjne, czyli robimy wszystko, żeby podczas wydarzenia, imprezy, zabawy nie doszło do zdarzeń niebezpiecznych, a osoby które w tym uczestniczą mogły czuć się spokojnie, dobrze się bawić, nie martwiąc się o bezpieczeństwo – wyjaśnia podkom. Michał Kubiak.
 
Policjanci z wydziału prewencji jako pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia (wypadek, pobicie, mieszkanie, w którym znaleziono zwłoki itp.). Są tam jeszcze zanim technik kryminalistyki przejmie terytorium. 
 
- W naszym wydziale również powinny pracować osoby, które są silne emocjonalnie – uzupełnia podkom. Michał Kubiak.

Interwencje funkcjonariuszy prewencji KPP w Gostyniu w 2023 roku

Przeprowadzanie interwencji to również zadanie policjantów Wydziału Prewencji KPP w Gostyniu. Mogą to być zwykłe interwencje domowe i publiczne np. zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, ale także kontrola pojazdu m.in. w związku z popełnionym wykroczeniem. Zdarzają się także pościgi za osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa, jak miało to miejsce kilka miesięcy temu. Policjant musi być przygotowany na wszelkie zagrożenia. Powinien znać obowiązujące przepisy, procedury, przypadki użycia środków przymusu bezpośredniego. Ta wiedza jest weryfikowana przez przełożonych na odprawach do służby. 

reklama

 
W 2023 roku policjanci KPP w Gostyniu przeprowadzili: 
  • 710 interwencji domowych 
  • 1593 interwencji publicznych  
  • procedury Niebieskiej Karty - 109,
  • pracowali przy wypadkach drogowych -16, 
  • pracowali przy kolizjach drogowych - 379
  • postępowań karnych z art. 207 kk (znęcanie się) - 27
 

Policjanci nigdy nie wiedzą, co ich spotka danego dnia

 
Funkcjonariusze mierzą się z różnymi zdarzeniami, podczas których muszą dostosować swoje zachowanie do zastanej sytuacji. Raz muszą wykazać się empatią, wyrozumiałością, stanowczością, a innym razem muszą zachować "zimną krew". 
 
- Na przykład podczas interwencji domowych muszą wykazywać się obiektywizmem, a emocje odłożyć na bok, tak aby nie miały wpływu na podejmowane decyzje. To wezwany czy skierowany na interwencję policjant wydaje polecenia, którym powinny podporządkować się wszystkie osoby będące na miejscu – co nie jest takie łatwe, gdy mamy styczność z osobami pod wpływem alkoholu czy narkotyków – mówi podkom. Michał Kubiak.
 
Wydział prewencji w gostyńskiej jednostce policji ma na wyposażeniu 2 paralizatory – bardzo pomocne urządzenia dla policjantów, którzy mają do czynienia z szarpaniną, pobiciem, czy nerwowym zachowaniem grupy osób. Paralizatora można użyć w dwojaki sposób, można „wystrzelić” na odległość 15-25 metrów, można również użyć go z tzw. przyłożenia. 
 
- Policjanci jeżdżą w patrolach dwuosobowych. Niektórym osobom po spożyciu alkoholu czy używek włącza się „nieśmiertelność”. Paralizator  robi wówczas dobrą robotę. Dwa razy został użyty. Policjanci chwalą sobie urządzenie. Kiedy osoby, wobec których podejmowana jest interwencja widzą paralizator – stoją na baczność i wykonują polecenia policji - przekonuje nasz rozmówca.
 
Do wyposażenia policjantów należą też testy na obecność narkotyków.

Różne reakcje na spotkanie z policjantem

 
Podkreśla, że reakcja ludzi na spotkanie z policjantem jest różna, wiele zależy od okoliczności. Są osoby, które rozumieją, że popełniły wykroczenie, czy przestępstwo i okazują skruchę, a nawet przepraszają za swoje zachowanie.
 
- Zdarza się, że spotykamy ludzi, którzy nie mają szacunku do policji. Zachowują się wobec mundurowych arogancko wręcz bezczelnie, co też w uzasadnionych przypadkach skutkuje wszczęciem postępowania karnego za znieważenie funkcjonariusza publicznego. Takie osoby bez żadnych podstaw podważają wszelkie decyzje jakie podejmuje policjant. Dla zasady odmawiają wykonywania poleceń, czy też przyjęcia mandatu, co skutkuje skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu - uzupełnia funkcjonariusz KPP w Gostyniu. 
 
Jak wspomina, zdarzają się też miłe aspekty pełnienia służby, takie jak osobiste podziękowania za pozytywne zakończenie zgłoszonej sprawy, czy interwencji. Są też osoby bardzo zadowolone z pracy gostyńskiej policji, które składają podziękowania za pośrednictwem komendanta.
 

Mieszkańcy powiatu gostyńskiego mogą czuć się bezpiecznie?

 
Zastępca naczelnika wydziału prewencji w KPP w Gostyniu twierdzi, że tak. Uzasadnia to przekonanie wyszkoloną i zaangażowaną w służbę kadrą.
 
- Nasi funkcjonariusze pełnią służbę zgodnie z zadaniami, jakie otrzymują w trakcie odpraw do służby. Funkcjonariusze na podstawie własnego rozpoznania doskonale wiedzą, gdzie są miejsca zagrożone, gdzie może dojść do niebezpiecznych zdarzeń i monitorują je. Podczas odpraw do służby przełożeni przypominają mundurowym, że ich rolą jest zapobieganie i reagowanie na przestępstwa i wykroczenia, czy to drogowe, czy porządkowe - mówi podkom. Michał Kubiak.
 
Odprawy do służby opierają się na aktualnej analizie zdarzeń oraz zgłoszeniach od mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za każdym razem, gdy policja otrzymuje zgłoszenie z KMZB, kontroluje zgłoszone miejsce kilkukrotnie, aby dokonać weryfikacji wskazanego zagrożenia. 
 
- Z pewnością do bezpieczeństwa w naszym powiecie przyczynia się brak dróg szybkiego ruchu, czynnych dworców PKP (tylko w Krobi i Poniecu przejazdy), co w pewnym stopniu ma wpływ na liczbę kolizji, wypadków czy też zdarzeń kryminalnych - puentuje funkcjonariusz wydziału prewencji.  
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama