Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zarząd związku sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów ustawy, w tym kontrolę nieruchomości, których właściciele korzystają ze zwolnienia z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w związku z posiadaniem przydomowego kompostownika.
KZGRL nie posiada harmonnogramu kontroli kompostowników
Przewodniczący zarządu KZGRL przyznał, że w ustawie nie podano terminu ani częstotliwości kontroli, ale Związek stara się je ustalać tak, by przestrzegać przepisów.
Nie przygotowujemy harmonogramu z dużym wyprzedzeniem, nie prowadzimy tych kontroli gmina po gminie, powiat po powiecie, tylko wyrywkowo, żeby właściciele nieruchomości jednorodzinnych nie spodziewali się naszych pracowników na swojej nieruchomości. Uprzedzamy nieco, wysyłając komunikaty do gminy czy sołtysa, jednak kontrola nie jest przeprowadzana jednym ciągiem – poinformował Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu w KZGRL.
Kolejne kontrole przydomowych kompostowników, wykonywane przez pracowników „komunalnego związku”, zaplanowane są w gminie Gostyń. Pod względem ich prowadzenia i utrzymywania, od 14 do 16 kwietnia 2025 r., sprawdzane będą posesje w Krajewicach. Kontrolę będą prowadzili uprawnieni pracownicy KZGRL.
Kontrolujący pracownicy zwrócą uwagę na faktyczne posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów. W trakcie kontroli wykonana zostanie dokumentacja fotograficzna, po zakończeniu czynności sporządzony zostanie protokół.
Czytaj dalej pod obrazkami
Co może wykazać kontrola przydomowego kompostonika?
Właścicielowi nieruchomości, który w przypadku opłaty za odpady korzysta ze zwolnienia z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, jednak:
- nie posiada przydomowego kompostownika lub
- nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w przydomowym kompostowniku lub
- uniemożliwia upoważnionej przez zarząd KZGRL osobie dokonania oględzin nieruchomości,
O ile dobrze pamiętam, to przed 4 lata trwających kontroli mieliśmy chyba 2 sytuacje, gdzie wydaliśmy decyzje o braku rzeczywistego kompostownika, byliśmy zmuszeni ulgę odebrać. To sporadyczne przypadki, ale te kontrole są potrzebne, chociażby żeby uświadomić społeczeństwo - wyjaśnił Eugeniusz Karpiński.
E. Karpiński: "jako związek jesteśmy bardzo tolerancyjni"
Przewodniczący wyjaśnił, w jaki sposób do założenia i prowadzenia kompostownika podchodzą właściciele gospodarstw i posesji, połoąonych na wsi.
Często też mieszkańcom wydaje się, że jeśli prowadzą hodowlę zwierząt – bydła, trzody, jeśli mają obornik niedaleko gospodarstwa domowego, to już nie muszą prowadzić kompostownika. Z praktycznego punktu widzenia pewnie tak jest. Ale ustawodawca nas uczulił, przedstawiając w interpretacji ministerstwa, że na nieruchomości musi fizycznie istnieć przydomowy kompostownik i to w nim muszą być gromadzone bioodpady. Jako Związek jesteśmy bardzo tolerancyjni – wystarczy, że kompostownik ma formę 4 ścian. Ostatecznie - jeśli sterta bioodpadów jest w jednym miejscu, też uznać możemy za kompostownik, uznajemy, że przepisy zostały zachowane - uzupelnił przewodniczący zarządu KZGRL.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.