Czy gostyńska kolej to już tylko historia?

Opublikowano:
Autor:

Czy gostyńska kolej to już tylko historia? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W Gostyniu od 2012 roku nie funkcjonuje żadne połączenie w kolejowym ruchu pasażerskim. Jednak pojawiła się szansa na jego reaktywację na trasie Gostyń–Leszno. Zostało to uwzględnione w Planie Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla województwa wielkopolskiego.

Odtworzenie transportu pasażerskiego z Gostynia uzasadnione jest kilkoma istotnymi przyczynami. Z jednej strony Unia Europejska kładzie większy nacisk na rozwój infrastruktury szynowej niż drogowej, a co za tym idzie na tego typu inwestycje przyznawane są dotacje, z drugiej natomiast – wpisuje się w interes społeczny. Połączenia kolejowe stanowiły najlepszy środek transportu dla mieszkańców dojeżdżających do pracy i szkoły.

 

Gostyń w transportowym planie województwa

Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego zakłada modernizację infrastruktury komunikacyjnej na podstawie badań zapotrzebowania społecznego w oparciu o istniejącą sieć. W celu optymalizacji i poprawy funkcjonalności zaplanowano pewne rozwiązania, które mają być sukcesywnie wdrażane do 2025, a w niektórych przypadkach do 2030 roku. W tych zamierzeniach zostały również uwzględnione potrzeby mieszkańców Gostynia. Należą do nich między innymi uruchomienie kolejowych połączeń pasażerskich na trasach Gostyń–Leszno oraz Gostyń–Kąkolewo. Od 1 stycznia 2017 roku ma zostać uruchomiona zastępcza linia autobusowa, której przebieg będzie pokrywać się z docelowym przebiegiem linii kolejowych na tych trasach. Ich ukończenie ma nastąpić w 2025 roku. Modernizacja sieci oraz wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań pozwoli na rozwijanie prędkości do 120 km/h, co w znacznym stopniu skróci czas podróży.

W chwili obecnej mieszkańcy, którzy planują dalszą wyprawę pociągiem, skazani są na przejazd autobusem do najbliższych węzłów kolejowych. Pewnym udogodnieniem w organizowaniu podróży może być wyszukanie interesujących nas połączeń w jednej z wyszukiwarek internetowych, na przykład www.goeuro.pl.

 

Znaczenie kolei

Rewitalizacja połączeń kolejowych z Gostynia jest w pełni uzasadniona. Chodzi tu w głównej mierze o umożliwienie dojazdu do pracy lub szkoły. Zgodnie ze wspomnianym już dokumentem, w województwie wielkopolskim wyjazdy w celach zarobkowych lub nauki poza stałe miejsce zamieszkania jest znaczne. Dotyczyć ono może około 25% mieszkańców, którzy systematycznie podróżują w obrębie powiatu do pracy, oraz 23% osób, które w celach zarobkowych wyjeżdżają poza jego granice (źródło: www.bip.umww.pl).

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rozwój i modernizacja infrastruktury kolejowej wpisuje się w obecne trendy unijne. Większy bowiem nacisk kładzie się na tę gałąź transportu jako bardziej rentowną oraz w mniejszym stopniu zagrażającą środowisku naturalnemu. Ten ostatni argument jest o tyle istotny, że zgodnie z dyrektywami europejskimi na przestrzeni najbliższych lat wszystkie kraje członkowskie zobowiązane są do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Historia kolei w Gostyniu

Jest jeszcze jeden powód przemawiający za ponownym przywróceniem do życia połączeń kolejowych w naszym mieście, a mianowicie długoletnia tradycja. Pierwsza linia kolejowa powstała już w 1888 roku. Uruchomiono wówczas liczące 69 km połączenie na trasie Leszno–Kąkolewo–Gostyń–Jarocin. Kolejna trakcja o długości 41 km powstała w 1900 roku, a łączyła Gostyń z Kościanem. Co ciekawe, ta druga linia nie została zelektryfikowana. Powstanie połączeń kolejowych sprzyja rozwojowi gospodarczemu regionu. Tak było w przypadku wybudowania sieci łączącej Gostyń z resztą Wielkopolski. Niestety w 1991 roku wstrzymano na tej trasie ruch pasażerski. Na szczęście dzięki inicjatywie lokalnych miłośników kolejnictwa istniejące tory zostały wykorzystane w kreatywny sposób. Na początku XXI wieku powstała Krzywińska Kolej Drezynowa, która dla zorganizowanych wycieczek oferuje przejazdy drezyną po nieczynnych torach na trasach Gostyń–Racot oraz Bieżyn–Lubin (źródło: www.turystyka-kolejowa.eu).

Powrót połączeń kolejowych w Gostyniu mógłby w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju gospodarczego w naszym regionie. Nie mniej istotny pozostaje fakt, że stanowiłyby one znaczne udogodnienie w podróżach naszych mieszkańców. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że uda się zrealizować plany i gostyńska kolej nie pozostanie jedynie historią.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE