Reklama

Czworo strażaków przyjęto do służby w jednostce w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu rozpoczęło pracę czworo nowych strażaków. 30 marca 2023 r. złożyli uroczyste ślubowanie i w ten sposób zostali przyjęci do służby przygotowawczej straży pożarnej.

Reklama

Z okazji ślubowania nowo przyjętych strażaków w gostyńskiej jednostce PSP odbyła się uroczysta zbiórka, którą rozpoczął asp. sztab. Sebastian Kasperkowiak, składając meldunek komendantowi powiatowemu Marcinowi Nyczce. 

Złożenie ślubowania jest uroczystym i ważnym momentem w życiu zawodowym strażaka, nic dziwnego, że przyjmowani w szeregi gostyńskich „zawodowców” bardzo to przeżywali.  Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty:


- Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych (...). Ślubuję strzec tajemnicy państwowej i służbowej, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.

Uroczyste ślubowanie jest nie tylko gwarancją, że osoby, które powtórzyły rotę na uroczystej zbiórce, zostały przyjęte do służby przygotowawczej w jednostce PSP w Gostyniu.

- To zobowiązuje do czegoś więcej. Uroczyste ślubowanie to jeden z tych elementów, które pokazuje, że służba w straży pożarnej nie jest zwykłym wykonywaniem obowiązków, jak w innym zawodzie. To służba na rzecz społeczeństwa w celu ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka, dbanie o bezpieczeństwo drugiego człowieka. To jedno zdanie pokazuje, że nawet z narażeniem życia jesteśmy zdecydowani pomagać. Zdajemy sobie sprawę, że robimy to z narażeniem własnego życia. To jeden z podstaowych elementów naszej służby -  zaznacza st. kpt. Marcin Nyczka. 

W Gostyniu na sztandar komendy ślubowali:

str. Barbara Olejnik,
str. Sławomir Wojtkowiak,
str. Adam Szmytowski, 
str. Dominik Dębski.

Są to osoby, które złożyły dokumenty po ogłoszeniu naboru do KP PSP w Gostyniu, najlepiej się wykazały i przeszły cały proces rekrutacj, pokonując kilkunastu innych chętnych. Ślubowanie następuje przed rozpoczęciem kursu podstawowego, który trzej nowi strażacy rozpoczynają od poniedziałku, 3 kwietnia. 

- Ci strażacy działali wcześniej w jednostkach OSP, tam przeszli kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy, mają doświadczenie. W tematyce pożarnictwa podstawy już znają. Teraz to systematyzują i przez trzy miesiące będą uczyć się rzemiosła pożarniczego. Kurs zakończą w połowie lipca - mówi st. kpt. Marcin Nyczka.

Nowi strażacy już od kilku tygodni pracowali czy raczej przyglądali się pracy starszych kolegów w komendzie w Gostyniu. 

- Uczyli się, poznawali przebieg codziennej służby, poznawali regulaminy pracy, przyglądali się, poznawali jak funkcjonuje straż pożarna podczas codziennych służb. Pomagali strażakom w pracach porządkowych - informuje komendant powiatowy gostyńskich strażaków.

W grupie osób nowo przyjętych do komendy powiatowej straży w Gostyniu jest też kobieta. Docelowo ma ona zająć miejsce głównej księgowej, która od przyszłego miesiąca zostanie przeniesiona do Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

- Znając tę decyzję musieliśmy zrobić nabór na stanowisko. Znaleźliśmy następczynię. Ślubująca będzie pracowała w administracji, a mężczyźni zostali przyjęci na podział bojowy, będą jeździć do zdarzeń - wyjaśnił st. kpt. Marcin Nyczka.

Niecodzienna zbiórka była związana nie tylko z tym wydarzeniem. Drugą część poświęcono zawodowym strażakom, którzy od lat służą w komendzie powiatowej i JRG. Komendant powiatowy odczytał akt mianowania na stanowisko dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej mł. bryg. Rafała Rybackiego.

Dodatkowo, komendant wręczył decyzje przyznające awanse służbowe, wyższe dodatki służbowe oraz dodatki motywacyjne, w związku ze wzorowym wykonywaniem powierzonych zadań wykraczających często poza zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy