reklama

Czołówka na rondzie w Gostyniu. Kierujący zderzyli się głowami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDla dwojga nastoletnich kierowców pechowa od poniedziałkowego poranka okazała się ul. Wrocławska w Gostyniu. Zderzyli się czołowo i trafili do szpitala. Na zdarzenie najechał patrol gostyńskiej policji.
reklama

Do zderzenia czołowego doszło 12 września, przed godz. 9.00. Kierujący pojazdami mają po 16 lat i poruszali się jednośladami po chodniku, biegnącym wzdłuż ul. Wrocławskiej w Gostyniu (obok parkingu ZOL).

- Nie powinno ich tutaj w ogóle być. Ścieżka rowerowa znajduje się po drugiej stronie ulicy, a warunki pogodowe pozwalają na poruszanie się po jezdni – mówi mł.asp. Jakub Mańkowski, funkcjonariusz wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu.

Do zdarzenia doszło niedaleko Ronda Solidarności w Gostyniu, na dość wąskim odcinku chodnika. Dwoje kierujących rowerami szesnastolatków, jadąc chodnikiem, nie zachowało należytej ostrożności przy wymijaniu się i zderzyli się głowami.

reklama

- Nie potrafili poradzić sobie z tym manewrem, nie zachowali należytej odległości. Skutek był taki, że doprowadzili do czołowego zderzenia ze sobą. W wyniku zderzenia głowami odnieśli obrażenia w postaci rozciętych łuków brwiowych – informuje mł. asp. Jakub Mańkowski z KPP w Gostyniu.

Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Zespół Ratownictwa Medycznego zdecydował, że uczestnicy zdarzenia zostaną zabrani do szpitala, by przeprowadzić dalsze badania i opatrzyć rany.

W tym przypadku sprawę rozpatrzy policyjny zespół ds. nieletnich, działający w KPP w Gostyniu. 

Gdyby uczestnikami rowerowej kolizji były osoby pełnoletnie, otrzymałyby mandat. Policja rozpatrywałaby sprawę z artykułu 86 Kodeksu Wykroczeń.

Art. 86. KW

reklama

Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  • § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
  • § 1a. Jeżeli następstwem wykroczenia, o którym mowa w § 1, jest spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby, sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie niższej niż 1500 złotych.
W przypadku osób dorosłych za nieprawidłowe wymijanie mamy mandat w wysokości od 20 do 3000 zł, kwota za wykroczenie powiększona jest o 500 zł – czyli minimalny mandat dla osoby pełnoletniej wynosi 520 zł

reklama

- Poruszanie się rowerzystów po chodniku jest wykroczeniem formalnym. Mogą zaistnieć okoliczności, kiedy rowerzysta ma prawo poruszać się po chodniku, na przykład warunki atmosferyczne. Dziś pogoda nie przeszkadza. Do samego zdarzenia doszło na skutek tego, że - jadąc z przeciwnych kierunków - nie potrafili się prawidłowo wyminąć, nie zachowali ostrożności i to doprowadziło do zderzenia – wyjaśnia mł. asp. Jakub Mańkowski.

Na zdarzenie trafił patrol gostyńskiej "drogówki", gdyz od rana w rejonie gostyńskiego ronda trwała dziś policyjna akcja "Pomachaj kierowcy". Policjanci  doradzali, instruowali młodych ludzi, jak  prawiłowo poruszać się po przejściach dla pieszych.

To nie tylko gest, który wywołuje uśmiech na twarzy, ale również krok w stronę bezpieczeństwa. Dzięki temu, piesi nawiązują kontakt wzrokowy, a dodatkowo machając do kierowców upewniają się, że są widoczni i mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię - podkreśla asp. sztab. Monika Curyk, oficer prasowy KPP w Gostyniu.

 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama