Reklama

Reklama

Co dalej z tą obwodnicą Gostynia? Samorządowcy z powiatu pytali u marszałka województwa

Opublikowano: pt, 2 lip 2021 21:00
Autor: | Zdjęcie: Marcin Szafraniak

Co dalej z tą obwodnicą Gostynia? Samorządowcy z powiatu pytali u marszałka województwa - Zdjęcie główne

Gostyń. W zakresie inwestycji zwiazanej z budową obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434 pobudowano dotychczas tzw. łącznik | foto Marcin Szafraniak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 była tematem spotkania samorządowców z powiatu gostyńskiego z przedstawicielami władz województwa wielkopolskiego.

Reklama

- Z Poznania przywozimy dwie dobre wiadomości. Po pierwsze, obie obwodnice będą połączone w spójną całość, a więc problem Gostynia, Piasków i okolicznych miejscowości zostanie rozwiązany kompleksowo. Po drugie, na skrzyżowaniu ulicy Poznańskiej i Europejskiej powstanie rondo, które z pewnością upłynni ruch w tym newralgicznym miejscu - zapowiedział Robert Marcinkowski, starosta gostyński po powrocie z urzędu marszałkowskiego.

Spotkanie odbyło się 28 czerwca, a rozmawiano głównie o budowie obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. Samorząd wojewódzki reprezentowali marszałek Marek Woźniak oraz wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Pojawili się również senator RP Wojciech Ziemniak oraz dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Katarzyński. Samorząd lokalny reprezentowali natomiast starosta gostyński Robert Marcinkowski, burmistrz Gostynia  Jerzy Kulak oraz sekretarz gminy Piaski Andrzej Konieczny.

- Powiat gostyński od lat wspiera działania związane z budową obwodnic. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z WZDW i GDDKiA. Współpraca wygląda dobrze, a co najważniejsze, przynosi konkretne efekty. Inwestycje, które niebawem się rozpoczną, w mojej ocenie są przełomowym momentem w historii naszego powiatu. To zdecydowany krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa,  komfortu życia mieszkańców, a także ważny element rozwoju gospodarczego - naświetla sytuację Robert Marcinkowski.

 

Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434

W ramach przedsięwzięcia, związanego z budową obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej powstał dotychczas tzw. łącznik między ulicą Europejską a planowanym rondem w Drzęczewie. Przebudowano też gazociąg wysokiego ciśnienia. W marcu wykonawca złożył wniosek i oczekuje na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w zakresie zasadniczej części obwodnicy.

W związku z planowaną budową obwodnicy drogi krajowej nr 12 konieczne jest połączenie przebiegów zaplanowanych do pobudowania dróg. Ważna informacja jest taka, że województwo wielkopolskie w ramach realizowanej inwestycji wybuduje dodatkowy odcinek ok. 500 metrów za rondem w Drzęczewie, który docelowo połączy się z węzłem na drodze krajowej.

 

Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434

W planach WZDW w Poznaniu jest także budowa kolejnego ronda w Gostyniu - na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej, Europejskiej i Al. Kasyna Gostyńskiego. Nie będzie ono duże, środek ronda nie będzie na ul. Poznańskiej, zostanie przesunięty w stronę ul. Europejskiej. Niektóre obiekty na skrzyżowaniu będą musiały zniknąć. Zarząd dróg wojewódzkich podpisał już akt notarialny i nabył leżącą w obszarze planowanej inwestycji nieruchomość wraz z budynkami. Według informacji, jakie przekazano samorządowcom na spotkaniu, rondo mogłoby zostać oddane do użytku wraz z całą obwodnicą drogi nr 434, czyli w roku 2023.

 

Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434

Przypomnijmy, że obwodnica drogi wojewódzkiej 434 to inwestycja realizowana przez samorząd wojewódzki przy udziale środków unijnych. Początek nowej szosy będzie miał miejsce na skrzyżowaniu z drogą powiatową Gostyń - Krajewice, a koniec na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4954P Gostyń - Smogorzewo. 

Łączna długość obwodnicy „wojewódzkiej” Gostynia (wraz z tzw. łącznikiem) ma wynosić 8,4 km. Całkowitą wartość zadania wyceniono na ponad 117,5 mln złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach WRPO wynosi ponad 85,2 mln złotych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Rondo

  Spytajcie się wójta piasków jak budować ronda. Mają duże doświadczenie w tej kwestii

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Obwodnica

  Obwodnica przecież jest! na ul. Jana Pawła na światłach w lewo dalej Grabonóg ,Podrzecze, Krajewice i cyk na Rawicz.... Grabonóg ale ten bez chodnika i bez skrajni gdzie poruszanie się poboczem to prawdziwa walko o przeżycie.....

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   bb

   Strach tam iść czy jechać rowerem. Pobocza praktycznie w tym dolnym Grabonogu i na początku Podrzecza praktycznie nie ma, a na dodatek ten wąziutki kawałek ziemi zarosnięty zielskiem.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   bb

   Zgadza się. Tir za tirem a na osobówkach same rejestracje dolnośląskie, śląskie, rawickie, poznańskie. Najmniej PGS