W tworzeniu atrakcyjnego i bezpiecznego lodowiska, a nawet ślizgawki ważna jest też odpowiednia aura, niska temperatura powietrza. Zgodnie z tym, co zwiastują synoptycy, nadchodzą mrozy. W Wielkopolsce zbliżają się też ferie, więc może warto przygotować lodowisko w wiosce, na osiedlu dla dzieci, które będą odpoczywać?
„Bezpieczne lodowiska 2022” to ogólnopolska akcja straży pożarnej. Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie powiatu gostyńskiego w okresie sezonu zimowego, wzorem lat ubiegłych przystąpiła do niej również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.
Akcja polega na udzieleniu pomocy w wylewaniu wody na uprzednio przygotowane miejsca do założenia lodowiska.
Jak podkreśla oficer prasowy KP PSP w Gostyniu, ma ona na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny.
- O ile pogoda będzie sprzyjać, strażacy udzielą pomocy w wylewaniu wody na uprzednio przygotowane miejsca między innymi na terenie boisk, parków, ogródków jordanowskich, osiedli, w których planowane jest utworzenie lodowiska lub ślizgawki - mówi kpt. Marcin Nyczka z KP PSP w Gostyniu.
Założenia akcji:
- Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.
- Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te leżą w gestii składającego wniosek.
- Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.
CO ZROBIĆ, BY STRAŻACY POMOGLI?
W poprzednich latach kilka razy zdarzało się, że gostyńscy strażacy pomagali organizować takie lodowisko.Z wnioskiem w sprawie przygotowania ślizgawki lub lodowiska do JRG w Gostyniu może się zgłosić sołtys, przewodniczący rady osiedla, dyrektor szkoły itp. Działaniom powinny służyć odpowiednie warunki atmosferyczne, a wnioskodawca musi mieć zgodę na korzystanie z hydrantu (ZWiK). Ale najważniejszy jest odpowiednio przygotowany teren - zabezpieczony, ogrodzony.
- Po zgłoszeniu jedziemy, sprawdzamy lokalizację zgłoszoną do wylania lodowiska, a jeśli wszystko okaże się w porządku, możemy jak najbardziej pomóc i stworzyć bezpieczne lodowisko - wyjaśnia kpt. Marcin Nyczka.
ZAPAMIĘTAJ!!!
Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem i kuszą. Jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. W tym przypadku, jak zaznacza kpt. Marcin Nyczka, należy być bardzo ostrożnym, a najlepiej nie ryzykować i w ogóle zrezygnować.
- Mimo że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała, to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia - mówi oficer prasowy KP PSP w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.