Reklama

Chcesz mieć bezpieczne lodowisko w pobliskiej okolicy? Zgłoś się do straży pożarnej w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Chcesz mieć bezpieczne lodowisko w pobliskiej okolicy? Zgłoś się do straży pożarnej w Gostyniu - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Możesz mieć bezpieczne lodowisko "pod nosem", w pobliżu miejsca zamieszkania | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Być może nie wszyscy wiedzą, ale... straż pożarna w powiecie gostyńskim wspiera przygotowanie bezpiecznego lodowiska lub ślizgawki. Może w ten sposób powstać świetne miejsce do jazdy na łyżwach.

W tworzeniu atrakcyjnego i bezpiecznego lodowiska, a nawet ślizgawki ważna jest też odpowiednia aura, niska temperatura powietrza. Zgodnie z tym, co zwiastują synoptycy, nadchodzą mrozy. W Wielkopolsce zbliżają się też ferie, więc może warto przygotować lodowisko w wiosce, na osiedlu dla dzieci, które będą odpoczywać?

„Bezpieczne lodowiska 2022” to ogólnopolska akcja straży pożarnej. Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie powiatu gostyńskiego w okresie sezonu zimowego, wzorem lat ubiegłych przystąpiła do niej również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. 

Akcja polega na udzieleniu pomocy w wylewaniu wody na uprzednio przygotowane miejsca do założenia lodowiska.

Jak podkreśla oficer prasowy KP PSP w Gostyniu, ma ona na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny.

- O ile pogoda będzie sprzyjać, strażacy udzielą pomocy w wylewaniu wody na uprzednio przygotowane miejsca między innymi na terenie boisk, parków, ogródków jordanowskich, osiedli, w których planowane jest utworzenie lodowiska lub ślizgawki - mówi kpt. Marcin Nyczka z KP PSP w Gostyniu.

Założenia akcji:

  1. Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.
  2. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te leżą w gestii składającego wniosek.
  3. Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.
W sprawie organizacji i przygotowania atrakcyjnego i bezpiecznego miejsca do jazdy na łyżwach  zaleca się kontakt z dowództwem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gostyniu, pod numerem telefonu 47 771 73 14 lub 47 771 73 08, która z ramienia Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu koordynuje akcję.

CO ZROBIĆ, BY STRAŻACY POMOGLI?

W poprzednich latach kilka razy zdarzało się, że gostyńscy strażacy pomagali organizować takie lodowisko. 

Z wnioskiem w sprawie przygotowania ślizgawki lub lodowiska  do JRG w Gostyniu może się zgłosić sołtys, przewodniczący rady osiedla, dyrektor szkoły itp. Działaniom powinny służyć odpowiednie warunki atmosferyczne, a wnioskodawca musi mieć zgodę na korzystanie z hydrantu (ZWiK). Ale najważniejszy jest odpowiednio przygotowany teren - zabezpieczony, ogrodzony.

- Po zgłoszeniu jedziemy, sprawdzamy lokalizację zgłoszoną do wylania lodowiska, a jeśli wszystko okaże się  w porządku, możemy jak najbardziej pomóc i stworzyć bezpieczne lodowisko - wyjaśnia kpt. Marcin Nyczka.

ZAPAMIĘTAJ!!!

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem i kuszą. Jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. W tym przypadku, jak zaznacza kpt. Marcin Nyczka, należy być bardzo ostrożnym, a najlepiej nie ryzykować i w ogóle zrezygnować. 

- Mimo że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała, to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia - mówi oficer prasowy KP PSP w Gostyniu.

NIE WCHODŹ na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę, gdyż może się skończyć tak, jak w Małopolsce kilka tygodni temu - KLIK

KORZYSTAJ TYLKO Z BEZPIECZNYCH LODOWISK!!!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy