reklama

Burmistrz Pogorzeli wraz z mieszkankami gminy na kursie samoobrony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Burmistrz Pogorzeli wraz z mieszkankami gminy na kursie samoobrony - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCzłonkinie kół gospodyń wiejskich z gminy Pogorzela skorzystały z zajęć samoobrony, które przygotowała KPP w Gostyniu wraz z urzędem miejskim.
reklama

21 kobiet spotkało się 14 maja w sali sportowej Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, by wziąć udział w zajęciach z samoobrony dla kobiet zrzeszonych, aktywnych, między innymi członkiń kół gospodyń wiejskich - organizacji, które działają w gminie. Projekt, związany ze szkoleniami powstał z inicjatywy Komendy Głównej Policji w Gostyniu,  a stworzyły go policjantki, które w 2025 roku obchodzą wyjątkowy jubileusz - 100-lecie powołania policji kobiecej w Polsce.

- Organizujemy w tym roku dosłownie bezpłatny cykl szkoleń z kursu samoobrony, w ramach wyjątkowego jubileuszu, wychodzą poza ramy służbowe. Zostaną przeprowadzone w kilku gminach w powiecie gostyńskim i są skierowane dla członkiń kół gospodyń wiejskich. Szkolenia prowadzi doświadczony policjant, przeszkolony z taktyk technik interwencji, który skończył Akademię Wychowania Fizycznego - mówi oficer prasowa jednostki policji w Gostyniu.

reklama

Szkolenia pod hasłem „Twoje bezpieczeństwo zaczyna się od Twojej odwagi” przygotowano w kilku gminach powiatu, by jak najwięcej kobiet miało możliwość zdobycia praktycznych umiejętności zwiększających ich bezpieczeństwo. Dotychczas odbyły się dwa kursy - w Piaskach i w Pogorzeli.

- To przesłanie powinno towarzyszyć kobietom nie tylko podczas zajęć, ale również w codziennym życiu - uzupełnia oficer prasowa KPP w Gostyniu.

Instruktorzy z KPP w Gostyniu: st. sierż. Szymon Przybył, st. sierż. Wiktor Rabczewski oraz post. Paulina Kwinta, przekazywali aktywnym kobietom z pogorzelskiej gminy konkretne informacje, wiedzę i prowadzili praktyczne ćwiczenia dla członkiń KGW w Pogorzeli, które licznie przybyły na szkolenie do hali sportowej ZSOiZ. 

reklama

- Dwie godziny poświęcamy na pokazanie podstaw samoobrony, czyli takich ruchów, chwytów, które pomogą kobietom w chwili ataku - mówi podkom. Monika Curyk.

Uczestniczki zajęć odwzajemniały się energią i dobrym humorem. Najłatwiejsza forma ćwiczenia to dobranie się pary, każda osoba próbowała stosować chwyty, które pokazywał instruktor. Punkty znajdują się na połączniu mięśnia czworobocznego oraz miniklatki piersiowej. Wskazywał także na przedramiona, pokazując chwyty związane z unieruchomieniem
Wskazywał na punkty awitalne, wrażliwe na ból u osoby, która nie jest pod wpływem narkotyków lub innych środków pobudzających. Dzięki nim osoba atakowania, wobec której stosuje się przemoc, w obronie własnej, przy małym użyciu siły, jest w stanie wyrządzić dużo bólu napastnikowi.

reklama

- Jest to punkt za uchem, należy wyczuć dołek między żuchwą, czaszką a uchem. Wówczas można wykonać ruch w kierunku środka ucha - mówił st. sierż. Szymon Przybył.

Kurs samoobrony, mówiąc inaczej bezpiecznego poruszania się po ulicach miasta. Uczestniczki poznają podstawy samoobrony, jak mogą zareagować na zaczepki, na niestandardowe dla naszego otoczenia sytuacje.

- Kobiety mają czuć się pewnie, spacerując po ulicach w miejscowościach powiatu gostyńskiego. Dwugodzinne ćwiczenia, które prowadzimy w gminach są praktycznie namiastką tego, co możemy uczestnikom przekazać, ale kiedy zapoznają się z najprostszymi środkami samoobrony, których są w stanie się nauczyć, są w stanie sobie poradzić z osobą, która zastosuje wobec nich siłę, czy będzie agresywna - mówił instruktor prowadzący szkolenie. - Pokazuję techniki, które nie pozwalają atakującemu czy zaczepiającemu chuliganowi - poprzez chwytanie za ubranie, na zastosowanie agresji. Pokazuję uniki przed chwytem czy uderzeniem, wbicia dłońmi, kiedy już dojdzie do złapania  przez agresora, demonstrowałem podstawy boksu, czyli poruszanie się. Wyjaśniłem kobietom, jakim sposobem można w jak najszybciej obezwładnić kogoś, kto zastosuje chwyt szyi czy trzyma nas oburącz w tułowiu. Najważniejsze jest teraz systematyczne ćwiczenie, w utrwalaniu zaprezentowanych technik - uzupełnił.

reklama

Kobiety z KGW Wziąchów i Głuchów, które zdecydowały się uczestniczyć w szkoleniu, uznały, że warto zdobyć wiedzą praktyczną z zakresu samoobrony, chociaż nie zamierzają jej wykorzystywać przypadkowo.

- Na chwilę obecną nie zdarzyło nam się w trakcie spaceru chociażby, żebyśmy poczuły się niebezpieczne czy zagrożone, ale nigdy nie wiadomo. Lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo. Jest ciekawie, czas mija bardzo szybko - stwierdziły Ewelina i Jagoda. 

Aktywnie w kursie uczestniczyła burmistrz Pogorzeli Daria Wyzuj. Warto dodać, że gmina była współorganizatorem spotkań. 
 

- Uważam, że tego rodzaju zajęcia są potrzebne, aczkolwiek żebyśmy nigdy nie znalazły się takiej sytuacji, kiedy będziemy musiały wykorzystać uzyskaną na szkoleniach wiedzę, żeby nie musiały nam się przydać wskazówki instruktora. Bardzo miło, że policjantki z okazji jubileuszu pomyślały o innych kobietach, organizując tego rodzaju warsztaty, których - jak stwierdziły mieszkanki - bardzo brakuje - powiedziała Daria Wyzuj. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo