Reklama

Brakuje krwi, szpitale apelują o pomoc. Jak zostać krwiodawcą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Brakuje krwi, szpitale apelują o pomoc. Jak zostać krwiodawcą? - Zdjęcie główne

Krwiodawcy ratują życie innym osobom. Sprawdź w tekście, czy możesz do nich dołączyć | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Temat powraca co roku w wakacje. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa informują, że drastycznie zmniejszyły im się zapasy krwi i proszą o pomoc, zachęcając do jej oddawania. Mile widziane są również nowe osoby. Nie marnuj czasu - przeczytaj, czy spełniasz warunki i nadajesz się na dawcę.

To trudny czas dla szpitali i Centrów Krwiodawstwa. W związku zwiększonym ruchem w okresie wakacyjnym dochodzi do większej liczby wypadków, medycy potrzebują więc większej ilości krwi. Niestety, w tym okresie, ilość dawców się zmniejsza, dlatego sytuacja nierzadko robi się dramatyczna. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że lekarze muszą czekać na jej dostarczenie z odległych od szpitala punktów.

Według danych Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje praktycznie wszystkich grup krwi, jednak najbardziej dramatyczna sytuacja wygląda z zapasami grup: 0 Rh- oraz 0 Rh+.

Chcesz pomóc? Zobacz, jak zostać krwiodawcą 

Krew mogą oddać osoby w wieku 18 do 65 lat, które cieszą się dobrym zdrowiem, a także:

 • ważą co najmniej 50 kilogramów,
 • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
 • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
 • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.
W dniu, w którym chcemy oddać krew musimy być wyspani, nie powinniśmy mieć objawów przeziębienia, nie możemy przyjmować żadnych leków, nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. 

Krwi nie mogą oddać osoby, które cierpią na choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego. Ponadto: zakażeni chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła), chorujący na łuszczycę, cukrzycę oraz nowotwory zakaźne. Pielęgniarka nie pobierze również krwi od osoby, która zażywa środki psychoaktywne. 

Oddając krew, nie tylko pomagasz, ale również kontrolujesz swoje zdrowie 

Punkty krwiodawstwa znajdują się w wielu miejscach w Polsce. Ponadto, często organizowane są akcje, podczas których można oddać krew w specjalnie dostosowanych do tego autobusach. Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. Ponadto można również oddać poszczególne składniki krwi metodą aferezy. 

Przy każdym oddaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się rutynowo następujące badania:

 • poziom hemoglobiny,
 • test kiłowy,
 • antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV,
 • grupę krwi układu ABO,
 • grupę krwi układu Rh, a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe,
 • przeciwciała.
Każda osoba, która odda krew otrzymuje wyniki tych badań. U osób systematycznie oddających krew dodatkowo, raz w roku, oznacza się morfologię krwi i wzór odsetkowy krwinek białych (tzw. rozmaz). 

Krew możemy oddawać nie częściej niż 6 razy w przypadku mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku w przypadku kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Oddawanie krwi: kiedy dzień wolny od pracy

Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi” oraz zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i zwrot kosztów przejazdu do Centru Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Natomiast kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i  mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Dodatkowe przywileje, które otrzymuje krwiodawca, to uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Niektóre samorządy, aby zachęcić do oddawania krwi wprowadzają własne przywileje, np. tańszą komunikację dla krwiodawców czy darmowe parkowanie w dniu oddania tego drogocennego płynu. 

Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy