Bociany nie są pierwszymi ptakami, które po zimie wracają do Polski. Pod koniec lutego zameldowały się u nas czajki, skowronki, żurawie, a nawet lerki, czyli skowronki borowe. Zatem ptasia wiosna 2024 rozpoczęła się na dobre na przełomie lutego i marca, od tego czasu obserwujemy kolejne gatunki, które do nas przylatują.
Bocianie gniazdo w Krajewicach można podglądać dzięki kamerze
Biało - czarne ptaki wracają z Afryki, kiedy zima w Polsce dobiega końca i nadchodzi przedwiośnie. Miesiącami pełnymi przylotów bocianich sa więc marzec i kwiecień. Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi uruchomiono kamerę, która monitoruje gniazdo bocianów w Krajewicach (gm. Gostyń). Tam parę bocianów od tygodnia możemy obserwować na żywo, 24 godziny na dobę KLIK TUTAJ.
Właśnie te ptaki są pierwszym i jednym z najważniejszych symboli nowej pory roku w Polsce. Gdy przyroda budzi się do życia, a na niebie spostrzegamy pierwszego bociana, to znak, że nadeszła wiosna. Powrót na lęgowiska bociany rozpoczynają już w styczniu, a pierwsze osobniki na kontynencie europejskim dostrzec możemy na początku marca. Jednak większość z nich przylatuje znacznie później, bo w połowie kwietnia oraz na początku maja. Te, które zimują w południowej Afryce mają do pokonania ponad 10 tys. km.
Dziennie mogą przelecieć nawet 700 km, choć zazwyczaj są to odcinki znacznie krótsze. Do Polski w pierwszej kolejności ruszają dojrzałe osobniki, które spieszą się na lęgi. W Gostyniu i sąsiednich gminach bociany pojawiły się kilka dni przed świętami.
Gdzie w powiecie gostyńskim gniazdują bociany?
W Starym Gostyniu para bocianów ma do dyspozycji 2 gniazda – to, w którym „przemeblowanie” zrobiono w ubiegłym roku, kiedy wymieniono słup linii energetycznej.
- Obawialiśmy się, czy wrócą, ponieważ w ubiegłym roku odfrunęły stosunkowo szybko. Jeden pozostał i było widać, że ma problem z nogą. Wyglądała na złamaną – opowiada Sławomir Nowaczyk, sołtys Starego Gostynia. – Obecnie mamy dwa sprawne osobniki – uzupełnia.
W Starym Gostyniu to sołtys „monitoruje” bocianie gniazda. Jedno ptaki zrobiły na słupie przy wjeździe na jego podwórze, drugie, które po podniesieniu znajduje się 1,5 m wyżej, również widzi ze swojej posesji.
- Dobrze, że pojawiła się para, chociaż trudno stwierdzić, czy są to te same osobniki, które gnieździły się w 2023 roku. Być może utworzyła się nowa para – zastanawia się sołtys.
Dodaje, że na słupie, który znajduje się tuż przy wjeździe na jego podwórze bociany urządziły sobie „letni pokój”.
- Budują sobie tutaj tymczasowe gniazdo. Nie jest typowe, pełne. W gnieździe przy mojej posesji siedzą, kiedy już mają młode, najprawdopodobniej chcą odpocząć. To gniazdo przydaje się też, kiedy młode osobniki uczą się latać – wyjaśnia sołtys Sławomir Nowaczyk.
Bociany, jak dowiedzieliśmy się od internautów, przyleciały również do Kunowa. Można je zobaczyć także w gniazdach w gminie Poniec (Drzewce) i gminie Krobia (Chwałkowo, Stara Krobia, Bukownica), są też w gminie Borek Wlkp. – w Karolewie.
Dlaczego bociany wracają z Afryki do Europy?
Dlaczego ptaki te wracają do Polski? Po prostu są łasuchami. Kiedy tylko w Europie rozpoczyna się cieplejszy sezon, ptaki mają jedzenie praktycznie podane na tacy. W tym czasie na sawannowych obszarach północnej i wschodniej Afryki, gdzie spędzają zimę, rozpoczyna się pora sucha, która ogranicza dostępność pożywienia. W Polsce i innych krajach Europy bociany mają latem nie tylko duży dostęp do pożywienia, ale też mogą być aktywne, żerować i zajmować się młodymi. Mogą też mieszkać w większym rozproszeniu niż w Afryce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.