reklama

Bociany wróciły. Cieszą się mieszkańcy Krajewic i Starego Gostynia. Gdzie jeszcze wylądowały?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sołtys Stary Gostyń Sławomir Nowaczyk

Bociany wróciły. Cieszą się mieszkańcy Krajewic i Starego Gostynia. Gdzie jeszcze wylądowały? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

foto Sołtys Stary Gostyń Sławomir Nowaczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości- To miło, że mamy parę bocianów w gnieździe w Starym Gostyniu. Trudno stwierdzić, czy są to ci sami lokatorzy, którzy byli w zeszłym roku - mówi Sławomir Nowaczyk, sołtys Starego Gostynia. Nie tylko mieszkańcy tej podgostyńskiej wsi cieszą się, że bociany wróciły.
reklama

Bociany nie są pierwszymi ptakami, które po zimie wracają do Polski. Pod koniec lutego zameldowały się u nas czajki, skowronki, żurawie, a nawet lerki, czyli skowronki borowe. Zatem ptasia wiosna 2024 rozpoczęła się na dobre na przełomie lutego i marca, od tego czasu obserwujemy kolejne gatunki, które do nas przylatują.

Bocianie gniazdo w Krajewicach można podglądać dzięki kamerze 

Biało - czarne ptaki wracają z Afryki, kiedy zima w Polsce dobiega końca i nadchodzi przedwiośnie. Miesiącami pełnymi przylotów bocianich sa więc marzec i kwiecień. Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi uruchomiono kamerę, która monitoruje gniazdo bocianów w Krajewicach (gm. Gostyń). Tam parę bocianów od tygodnia możemy obserwować na żywo, 24 godziny na dobę KLIK TUTAJ.

reklama

Właśnie te ptaki są pierwszym i jednym z najważniejszych symboli nowej pory roku w Polsce. Gdy przyroda budzi się do życia, a na niebie spostrzegamy pierwszego bociana, to znak, że nadeszła wiosna. Powrót na lęgowiska bociany rozpoczynają już w styczniu, a pierwsze osobniki na kontynencie europejskim dostrzec możemy na początku marca. Jednak większość z nich przylatuje znacznie później, bo w połowie kwietnia oraz na początku maja. Te, które zimują w południowej Afryce mają do pokonania ponad 10 tys. km.

Dziennie mogą przelecieć nawet 700 km, choć zazwyczaj są to odcinki znacznie krótsze. Do Polski w pierwszej kolejności ruszają dojrzałe osobniki, które spieszą się na lęgi. W Gostyniu i sąsiednich gminach bociany pojawiły się kilka dni przed świętami.

reklama

Gdzie w powiecie gostyńskim gniazdują bociany? 

W Starym Gostyniu para bocianów ma do dyspozycji 2 gniazda – to, w którym „przemeblowanie” zrobiono w ubiegłym roku, kiedy wymieniono słup linii energetycznej.

- Obawialiśmy się, czy wrócą, ponieważ w ubiegłym roku odfrunęły stosunkowo szybko. Jeden pozostał i było widać, że ma problem z nogą. Wyglądała na złamaną – opowiada Sławomir Nowaczyk, sołtys Starego Gostynia. – Obecnie mamy dwa sprawne osobniki – uzupełnia.

W Starym Gostyniu to sołtys „monitoruje” bocianie gniazda. Jedno ptaki zrobiły na słupie przy wjeździe na jego podwórze, drugie, które po podniesieniu znajduje się 1,5 m wyżej, również widzi ze swojej posesji. 

reklama

- Dobrze, że pojawiła się para, chociaż trudno stwierdzić, czy są to te same osobniki, które gnieździły się w 2023 roku. Być może utworzyła się nowa para – zastanawia się sołtys.

Dodaje, że na słupie, który znajduje się tuż przy wjeździe na jego podwórze bociany urządziły sobie „letni pokój”. 

- Budują sobie tutaj tymczasowe gniazdo. Nie jest typowe, pełne. W gnieździe przy mojej posesji siedzą, kiedy już mają młode, najprawdopodobniej chcą odpocząć. To gniazdo przydaje się też, kiedy młode osobniki uczą się latać – wyjaśnia sołtys Sławomir Nowaczyk.

Bociany, jak dowiedzieliśmy się od internautów, przyleciały również do Kunowa. Można je zobaczyć także w gniazdach w gminie Poniec (Drzewce) i gminie Krobia (Chwałkowo, Stara Krobia, Bukownica), są też w gminie Borek Wlkp.  – w Karolewie.

reklama

Dlaczego bociany wracają z Afryki do Europy?

Dlaczego ptaki te wracają do Polski? Po prostu są łasuchami. Kiedy tylko w Europie rozpoczyna się cieplejszy sezon, ptaki mają jedzenie praktycznie podane na tacy. W tym czasie na sawannowych obszarach północnej i wschodniej Afryki, gdzie spędzają zimę, rozpoczyna się pora sucha, która ogranicza dostępność pożywienia. W Polsce i innych krajach Europy bociany mają latem nie tylko duży dostęp do pożywienia, ale też mogą być aktywne, żerować i zajmować się młodymi. Mogą też mieszkać w większym rozproszeniu niż w Afryce.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama