Przylot bocianów do Polski - to już lada moment
Nic dziwnego, że bociany są tak lubiane w naszym kraju i bardzo z nim kojarzone. Szacuje się, że około 25% populacji tych ptaków pochodzi z Polski. W połowie sierpnia szykują się do odlotu, by zimowe miesiące spędzić w Afryce. Wraz z końcem tamtejszej pory deszczowej wracają w nasze strony. Tutaj zakładają ogromne gniazda - ich waga może dochodzić do jednej tony - i wysiadują jajka.Zwyczajowo przyjmuje się, że bociany pojawiają się w Polsce na świętego Józefa, czyli w okolicach 19 marca. Wiele zależy jednak od pogody. W trakcie lotu ptaki te wykorzystują ciepłe prądy powietrzne, dlatego omijają tereny morskie, co wydłuża ich wędrówkę do kilku tysięcy kilometrów.
Jakie zagrożenia czyhają na bociany?
Niestety, na bociany czyha wiele niebezpieczeństw, najgroźniejsze to:
- linie energetyczne, z którymi kolizje dla bocianów kończą się śmiercią,
- kurczenie się podmokłych siedlisk w wyniku ich osuszania,
- utrata miejsc do zakładania gniazd - bociany najchętniej budują je na stodołach, kominach i słupach energetycznych,
- pozostawione na polach sznurki rolnicze, często wykorzystywane są do budowy gniazd, a zaplątanie się pisklęcia w taki sznurek skutkuje jego kalectwem i śmiercią.
Dlatego tym bardziej powinniśmy się cieszyć z przylotu i obecności bocianów w Polsce. Te ptaki to również sprzymierzeńcy rolników. Wbrew obiegowym opiniom nie gustują bowiem w żabach, najchętniej zjadają myszy i norniki, czyli gryzonie potrafiące wyrządzić sporo szkód w uprawach.
Gdzie w gostyńskim znajdziemy bocianie gniazda?
W powiecie gostyńskim najbardziej znanym bocianim gniazdem jest to w Krajewicach, ze względu na zamontowaną na nim kamerę, która umożliwia podglądanie ptaków. Poza bocianimi celebrytami z Krajewic, w naszym regionie boćki mieszkają też między innymi w Starym Gostyniu, Drzewcach, Chwałkowie, Starej Krobi, Bukownicy, czy Karolewie.
Czekamy na Wasze zdjęcia bocianów, które szczęśliwie wylądowały w swoich gniazdach
Czy w tym roku bociany pojawiły się w już naszej okolicy? Czy jeszcze na nie czekacie? Jeśli w waszych miejscowościach słychać już charakterystyczny klekot, zróbcie zdjęcie boćkom albo zasiedlonym przez nich gniazdom i podzielcie się z nami:
- wysyłając je na adres redakcja@zycie-gostynia.pl,
- umieszczając w komentarzu na naszych profilach facebookowych,
- wysyłając wiadomość przez Messenger.
Nie zapomnijcie napisać, gdzie zdjęcia zostały wykonane, a jeśli w miejscowości jest więcej gniazd, opiszcie, o które chodzi. Dopiszcie też, czy zgadzacie się na wykorzystanie zdjęcia do stworzenia na naszym portalu bocianiej galerii. Warto przecież powitać wiosnę w towarzystwie tych sympatycznych ptaków, nieodłącznie kojarzonych z polską wsią.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.