Jak strażnicy miejscy działali w 2021 roku?
Funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili łącznie 552 kontrole pod kątem termicznego przekształcania odpadów poza spalarnią lub współspalarnią odpadów.
Podczas tych kontrolnych wizyt nałożono 26 mandatów karnych kredytowanych (MKK) oraz pouczono 51 osób.
Z kolei w październiku 2021 r. funkcjonariusze przeprowadzali również 17 kontroli dotyczących przestrzegania Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy - chodziło o posiadanie deklaracji na wywóz śmieci oraz kompostownika na terenie posesji - tutaj nie stwierdzono nieprawidłowości.
Ponadto funkcjonariusze w okresie zimowym w bieżącej służbie sprawdzali miejsca przebywania osób bezdomnych oraz niezaradnych życiowo - łącznie skontrolowano ich 69.
- W związku z realizacją programu socjalnego „Bezpieczna Zima” w 2021 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej udzielali również asysty pracownikom MGOPS podczas wykonywania czynności wobec podopiecznych oraz osób bezdomnych, które chciały skorzystać z pomocy socjalnej - wyjaśnia Rafał Pędziwiatr, komendant Straży Miejskiej w Gostyniu.
Tzw. tzw. „Akcja parking” przeprowadzana była od maja do października. Podczas kontroli straż miejska ujawniła 299 wykroczeń.
- W tym funkcjonariusze pouczyli 200 osób, natomiast nałożyli 99 mandatów karnych kredytowanych - informuje komendant Straży Miejskiej.
Kontrole strażnicy miejscy przeprowadzili w związku z przestrzeganiem obostrzeń, a także nakazów i zakazów z reżimem sanitarnym podczas epidemii koronawirusa funkcjonariusze straży miejskiej prowadzili w ramach zadań nakazanych przez Komendę Powiatową Policji w Gostyniu. Podejmowali też działania własne związane z weryfikacją wykonywania nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów, związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.
- Podejmowaliśmy kontrole salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz targowiska miejskiego pod kątem przestrzegania aktualnych obostrzeń epidemiologicznych, głównie zwracaliśmy uwagę na niezasłanianie ust i nosa w obiektach użyteczności publicznej - tłumaczy Rafał Pędziwiatr.
Funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 357 kontroli.
130 to liczba pouczeń w związku niestosowaniem się do zakazów i nakazów sanitarnych spowodowanych pandemią
Nałożono 1 MKK oraz sporządzono 1 wniosek do Sądu Rejonowego w Gostyniu w związku z niezasłonięciem ust i nosa w przestrzeni publicznej. Osoba została uznana za winną.
Strażnicy Straży Miejskiej w Gostyniu prowadzili działania w zakresie:
- egzekwowania postanowień regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Gostyń
- egzekwowania wprowadzonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
- ochrony spokoju i porządku publicznego wynikającego z ustaw i aktów prawa miejscowego,
- kontroli legalnej wycinki drzew,
- przeprowadzania kontroli pod kątem termicznego przetwarzania materiałów niedozwolonych poza spalarnią lub współspalarnią odpadów,
- prawidłowej gospodarki wodno – ściekowej,
- ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
- ruchu drogowego zgodnie z posiadanymi uprawnieniami,
- konwojowania dokumentów wartości pieniężnych na potrzeby gminy,
- przestrzegania regulaminu Targowiska Miejskiego przez handlowców,
- zabezpieczania awarii technicznych oraz innych miejscowych zagrożeń,
- współdziałania z organizacjami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
- nadzoru osób odpracowujących karę ograniczenia wolności na cele społeczne;
- zapewnieniu spokoju i porządku w miejscach zgromadzeń, imprez turystycznych, rozrywkowych i sportowych,
- koordynacji rozmieszczenia służb Komendy Straży Miejskiej i Policji z uwzględnieniem zagrożeń,
- bieżącej wymianie informacji w zakresie obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych
- działaniach prowadzonych wspólnie w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią COVID-19 tj. kontrole obiektów użyteczności publicznej,
- ścisłej wymianie informacji o zagrożeniach występujących na określonym obszarze działania,
- służbach rannych z Policją, w zależności od potrzeb są to imprezy masowe, zawody sportowe, koncerty i inne uroczystości,
- służbach popołudniowych z Policją, jeden wspólny patrol z udziałem Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego,
- organizowaniu odpraw dotyczących planowania służb, zadań, szczególnie poprzez wspólne uzgadnianie grafików służb
- krajowa mapa zagrożeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.