W naszym powiecie istnieje kilka instytucji, które starają się pomagać osobom bez pracy. Właście w tym roku, jubileusz swojej działalności obchodzi jedna z nich: Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, które działa już od dziesięciu lat. Razem z Samorządowym Funduszem Poręczeń Kredytowych oraz Powiatowym Urzędem Pracy, walczą z bezrobociem wśród mieszkańców. Przedstawiciele tych trzech instytucji spotkali się na VII Sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli, aby poruszyć ten temat i odpowiedzieć na ewentualne pytania radnych. - Rola SWPPG i Funduszu w zwalczaniu bezrobocia w powiecie gostyńskim jest ogromna. Chcę podziękować za te działania. Rynek pracy w 2014 roku nie odbiegał od lat poprzednich, chociaż zmiany w działaniach były istotne i duże – mówił Andrzej Czupryński, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu.
Poziom bezrobocia w naszych gminach, od 2009 roku utrzymuje się na stałym poziomie. Przez kilka lat wahał się on w granicach 11,9% - 12,5%, aby wreszcie, w roku ubiegłym osiągnąć wynik 10,7%. Jak w poprzednich latach, przewagę w tej dziedzinie mają kobiety.
Wśród bezrobotnych przeważają osoby młode, w przedziale wiekowym 18 – 34 lat, które stanowią 54% wszystkich zarejestrowanych. Według statystyk, wzrasta odsetek osób długotrwale bezrobotnych, czyli tych, które są zarejestrowane w urzędzie pracy przez dwa lata i w tym czasie nie pracowały.
Zarejestrowani bezrobotni w powiecie gostyńskim:
osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym: 36%
wykształcenie gimnazjalne lub niższe: 25%
wykształcenie wyższe: 8%
bez kwalifikacji zawodowych 22% osób
osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności: 4%
Wiek zarejestrowanych bezrobotnych:
18 – 34 lat, którzy stanowią 54% wszystkich zarejestrowanych
osoby po 50 roku życia: 22%
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych:
Gostyń: 1394 osoby
Pogorzela: 197 osób, w tym 107 kobiet
W 2014 roku do PUP-u w Gostyniu zgłosiło się 198 osób zainteresowanych podjęciem pracy za granicą
Więcej w bieżącym wydaniu Życia Gostynia.