Rak piersi - najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet w Polsce. Te słowa powtarzane są jak mantra i wciąż będą, gdyż mają zachęcić czy zmotywować do wykonywania badań mammograficznych, uznawanych za najlepszą metodę wykrywania raka piersi we wczesnym stadium. A wcześnie wykryty nowotwór w stadium przedinwazyjnym (DCIS, LCIS) jest chorobą praktycznie całkowicie wyleczalną.
Także rak inwazyjny (carcinoma invasivum) jest chorobą, w której rokowanie może być dobre. Dotyczy to zwłaszcza wcześnie wykrytych nowotworów, gdy nie ma jeszcze przerzutów do węzłów chłonnych. W takich przypadkach przeżycie 5-letnie, będące synonimem wyleczenia, wynosi aż 90%.
Według danych Centrum Onkologii - Krajowego Rejestru Nowotworów - liczba zachorowań przekroczyła w 2020 roku ilość 24.000 przypadków rocznie, wzrastając w ciągu dwóch ostatnich dekad o około 10.000. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20. roku życia, gdyż już wtedy trzeba zadbać o profilaktykę. Zachęcają do tego również kobiety zrzeszone w Gostyńskim Klubie „Amazonki”.
Badania mammograficzne w Gostyniu - gdzie i kiedy?
Będzie ku temu doskonała okazja, gdyż 18 października 2023 r., w Gostyniu przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań. Ambulans pojawi się na parkingu przy markecie Bricomarche.
- Bardzo zależy nam na tym aby dotrzeć do mieszkanek urodzonych w latach: 1954-1973 - te panie mogą już wykonać badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - zachęcaja specjaliści z Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk", ktory jest organizatorem mobilnych badań.
Chętne panie już mogą się zapisywać na bezpłatne badania. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 ( pn.-pt. w godz. 8.00 do 16.00 ) lub online https://pacjent.diagnostyk.pl/ KLIK
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.
Dlaczego warto robić mammografię?
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.