Reklama

Arcybiskup apeluje, minister zdrowia nakazuje. Msze św. na cmentarzach w powiecie gostyńskim... z maseczką

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Arcybiskup apeluje, minister zdrowia nakazuje. Msze św. na cmentarzach w powiecie gostyńskim... z maseczką - Zdjęcie główne

Wszytskich Świętych w powiecie gostyńskim | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W uroczystość Wszystkich Świętych (poniedziałek) 1 listopada 2021 roku nabożeństwa żałobne zostaną odprawione na wszystkich cmentarzach Archidiecezji Poznańskiej i większości diecezji kaliskiej.

Reklama

Już wiadomo, że cmentarze w czasie nadchodzących świąt pozostaną otwarte. Rząd w tym roku przed obchodami Wszystkich Świętych nie zaskoczył Polaków, mimo że sytuacja związana z rozwojem zakażeń koronawirusa jest dynamiczna, następuje duży przyrost zakażeń wirusem Sars-CoV-2 w ciągu doby. Takie statystyki na przełomie października i listopada nie były prognozowane.

Przypomnijmy, rok temu, tuż przed 1 listopada rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy na 3 dni (w dniach 31 października - 2 listopada). Jak uzasadniał wówczas premier M. Morawiecki, masowe wizyty na cmentarzach w tych dniach to zbyt duże ryzyko, szczególnie dla ludzi starszych.

Duchowni przypominają, że podczas uroczystości Wszystkich Świętych wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy św., a nie tylko nawiedzić cmentarz. 1 listopada w zdecydowanej większości parafii powiatu gostyńskiego nekropolie staną się miejscem, gdzie (najczęsciej) po południu odbędą się msze św. połączone z procesjami modlitewnymi za zmarłych - ZOBACZ, jaka będzie pogoda - TUTAJ

Arcybiskup Metropolita Poznański ks. Stanisław Gądecki zniósł wszelkie dyspensy dotyczące ograniczenia praktyk religijnych w związku z epidemią koronawirusa

Obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem 1 listopada obowiązują i będą egzekwowane. Nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć na pouczeniu, nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego lub skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu. W związku z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady dystansu społecznego.

Podstawową zasadą jest utrzymywanie 1,5 metra dystansu między pieszymi. W kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Jako przestrzeń zamkniętą definiuje się: sklepy, klatki schodowe, środki komunikacji miejskiej, zakłady pracy, kina i teatry, przychodnie, szpitale, studia tatuażu, kościoły, szkoły i uczelnie oraz urzędy oraz inne budynki użyteczności społecznej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wczoraj, 30 października, podczas konferencji prasowej w Sosnowcu zapowiedział, że 1 listopada będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek podczas wizyt na cmentarzach. To efekt rosnącej liczby zakażeń Covid-19 w Polsce. Adam Niedzielski zwrócił się o rozwagę do Polaków, podczas ich wizyt u rodzin. Jednym z najnowszych obostrzeń jest nakaz noszenia maseczek 1 listopada na cmentarzach.

- Liczba osób odwiedzających miejsca pamięci jest duża. Pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu. Myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista i będzie miała maseczkę - mówił wczoraj Adam Niedzielski, w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Abp Metropolita Poznański ks. Stanisław Gądecki, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski również wystosował apel o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych:

Od kilku tygodni zauważamy w Polsce i na świecie szybki wzrost zakażeń koronawirusem, będący przejawem kolejnej fali pandemii. Jak informują służby medyczne i sanitarne, sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie jest zróżnicowana i w niektórych regionach Polski odnotowuje się większy wzrost zachorowań. Choć życie społeczne i gospodarcze zdają się toczyć w zwyczajnym rytmie, to należy pamiętać, że nie zakończyła się jeszcze walka z epidemią. Dlatego właśnie cały czas należy wykazywać się determinacją i konsekwencją w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych. Mając na uwadze powyższe, w trosce o zdrowie i życie nasze oraz naszych bliźnich, w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, kolejny raz zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych.Ponadto, pragnę raz jeszcze wyrazić moją wdzięczność wobec wszystkich pracowników służby zdrowia za ich wytrwałą i heroiczną służbę w walce z pandemią. Ufam, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się ocalić zdrowie i życie wielu osób.

Cmentarze 31 października, a także 1 i 2 listopada pozostaną otwarte. Podczas obchodów Wszystkich Świętych nabożeństwa żałobne zostaną odprawione na wszystkich cmentarzach Archidiecezji Poznańskiej i diecezji kaliskiej:

- 31 października ulicami Gostynia, przejdzie Pochód Wszystkich Świętych. Rozpoczęcie na Świętej Górze o g. 18.00, a następnie przemarsz z relikwiami świętych oraz Msza św. w Farze o g. 18.45. Zachęcamy do przebrania się za swoich świętych patronów. Po Mszy św. w Domu Katolickim Bal Wszystkich Świętych.

- 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II o godz. 14.00 odbędzie się procesja za zmarłych - od górnego wejścia. Natomiast o 14.30 na cmentarzu zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana przez duszpasterzy gostyńskich parafii. Świętogórska procesja do podziemi odbędzie się o godz. 16.00. 

- 2 listopada Dzień Zaduszny – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. w gostyńskiej farze o 6.30; 8.oo; 9.30 z procesją na cmentarzu przykościelnym; 17.00 i 18.30;

z kolei w bazylice na Świętej Górze odprawiamy msze święte o g. 6.30, 7.00 8.00 i 9.00. Po nabożeństwie o g. 19.00 odbędzie się procesja i modlitwa za zmarłych spoczywających w podziemiach naszej bazyliki.

 

Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Kunowie

- 1 listopada Wszystkich Świętych msze święte o godz. 8:30 oraz 13:30, następnie procesja na cmentarzu

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Siemowie

- 1 listopada msza św. o godz.14.00 na cmentarzu parafialnym. Przed mszą św. procesja za zmarłych. O godz. 19.00 modlitwa różańcowa za zmarłych z parafii, która odmówiona zostanie na cmentarzu przy krzyżu

parafia pw. św. Marcina w Starym Gostyniu

- Wszystkich Świętych msza św. o godz. 14.00 na cmentarzu z procesją modlitewną za zmarłych.

- 2 listopada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - msze św. w kościele w St. Gostyniu  o godz. 11.00 i 18.30, a w Goli o godz.17.00, na pół godziny przed mszą św. różaniec za zmarłych i wymienianki

Krobia

parafia pw. św. Mikołaja w Krobi

- w uroczystość Wszystkich Świętych  na cmentarzu św. Idziego domawiana będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 11.40. Po Koronce proboszcz zaprasza na mszę św. na dużym cmentarzu - z procesją żałobną o godz. 12.00 

W Dzień Zaduszny będą msze św.

- w kościele św. Mikołaja o godz. 9.00, o godz. 11.:00, o godz. 18.00

- na cmentarzu św. Idziego o godz.16.00 (z procesją żałobną)

 

parafia pw. św. Michała Archanioła w Domachowie 

- w poniedziałek 1 listopada msze święte będą odprawione w kościele o 9.00, 11.00 oraz o 14.00 z procesją na cmentarz

 

parafia pw. św. Michała Archanioła w Pogorzeli

- 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.45.

Msza św. za wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu w Pogorzeli odbędzie się o godz. 13.30. Później, o godz. 14.30,zaplanowano procesję i modlitwy za zmarłych. 

Wieczorem o godz. 17.30 wymienianki jednorazowe, a o godz. 18.00 Msza św. Na cmentarzu w Pogorzeli 1 listopada o godz. 19.30 różaniec za zmarłych.

- 2 listopada Dzień Zaduszny msza św. z procesją wokół kościoła i modlitwy za zmarłych o godz. 10.00

 

parafia św. Katarzyny Aleksandrowej w Skoraszewicach

- 1 listopada - Wszystkich Świętych msze święte o godz. 8:30, 10:30 i 14:00 wraz z procesją żałobną za zmarłych.

- 2 listopada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Msze św. o godz. 12:00 i 17:00 wraz z procesją żałobną.

parafia pw. MB Pocieszenia w Szelejewie II

- Wszystkich Świętych msze św. o godz. 8:00 w kościele oraz o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym;

Parafia pw. Pocieszenia NMP w Borku Wlkp.

- Wszystkich Świętych - msze św. do południa jak w niedzielę, po południu tradycyjnie o godz. 14.00 msza św. na cmentarzu, po niej procesja za zmarłych, tacę przeznacza się na remont wieży.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu

Wszytskich Świętych - masz o godz. 13.00 na cmentarzu

Parafia pw. św. Jadwigi w Pępowie

- Wszystkich Świętych - przed południem msze św. jak w niedzielę. Po południu msza św. o godz. 14.00 po niej procesja na cmentarze. Nie będzie mszy św. o godz. 18.00

 

[AKTUALIZACJA godz. 19.00]

Czy maseczka jest obowiązkowa na cmentarzu?  Najnowsza wypowiedź ministra zdrowia z 31 października wskazuje na to, że nie. 

Czy wbrew obowiązującym obostrzeniom epidemicznym noszenie maseczki ochronnej jest obowiązkowe podczas odwiedzania grobów naszych bliskich? Obecne przepisy mówią, że zakrywanie ust i nosa nie jest wymagane na otwartej przestrzeni, a tym samym – także na cmentarzach. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził to w rozmowie z PAP.

- Nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych – powiedział A. Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaznacza jednak, że epidemia koronawirusa wciąż trwa, co pokazuje rosnąca liczba zachorowań. Minister wskazuje, że ryzyko zakażenia znacznie wzrasta w dużych skupiskach ludzi. i - choć nie ma prawnego obowiązku noszenia maseczek na nekropoliach - zaapelował, aby rozważyć założenie jej podczas przebywania w większej grupie osób.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy