Nikt zapewne nie ma wątpliwości, że obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, jako społeczność lokalna powiatu oraz inni mieszkańcy potrzebujemy lepszych warunków dla ruchu pieszego i rowerowego, efektywnego transportu publicznego i współdzielonego, węzłów multimodalnych - a wszystko to wspierane przez inteligentne rozwiązania cyfrowe. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest połączenie dobrych pomysłów i innowacyjnych środków.
Przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej SUMP to strategia długoterminowa. Planowanie jest trudnym i skomplikowanym zadaniem. Planiści muszą zarządzać różnymi, niekiedy sprzecznymi potrzebami i wymaganiami na poziomie lokalnym, a nawet wykraczającymi poza ten poziom. Jednocześnie powinni, wziąć pod uwagę dążenie do osiągania celów w zakresie europejskich zmian klimatycznych i w zakresie efektywności energetycznej.
To strategiczny dokument, który ma pokazać kierunki rozwoju transportu na terenie powiatu. Podejmowanie działań na rzecz mobilności miejskiej może sprawić, że obszary nimi objęte staną się czystsze i bardziej zrównoważone. Dokument ma określić kierunki, jakie należy podjąć, by zmniejszyć poziom zanieczyszczeń powietrza, zredukować hałas związany z ruchem drogowym, zatory, wypadki - wyjaśnia Joanna Jakubiak, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Gostyniu.
SUMP (Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej) to strategia długoterminowa. Natomiast sam dokument jest wymagany przy aplikowaniu o fundusze zewnętrzne, np. na projekty związane z poprawą mobilności poprzez budowę ścieżek rowerowych czy inne inwestycje transportowe na terenie powiatu gostyńskiego. Dokument ten ma ogromne znaczenie dla poprawy funkcjonowania komunikacji publicznej, ograniczenia emisji CO2 oraz ochrony środowiska na terenie naszego powiatu.
Samorząd zamierza przygotować taki wniosek o dofinansowanie z programu „Fundusze dla Wielkopolski”. Jednym z obowiązkowych załączników przy staraniu się o pieniądze jest właśnie SUMP.
Aby dokument odpowiadał na najważniejsze kwestie dotyczące mobilności, z którymi spotykają się mieszkańcy powiatu, zachęcamy do wypełnienia ankiety - wyjaśnia Joanna Jakubiak.
W ANKIECIE DOSTĘPNEJ TUTAJ znajdują się pytania dotyczące czasu dotarcia do najważniejszych miejsc, potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu, sposobu przemieszczania się. A także pytania w kwestii dróg, które według ankietowanych wymagają najpilniejszych remontów. Ankieta jest w pełni anonimowa, jej wypełnienie zajmuje kilka minut. Wszystkie zebrane odpowiedzi będą wykorzystywane wyłącznie do określenia kluczowych problemów komunikacyjnych powiatu, opracowania PZMM oraz przygotowania studium wykonalności inwestycji transportowych. Wyniki zostaną zaprezentowane wyłącznie w formie zbiorczych zestawień i wniosków z analizy zebranych danych, bez ujawniania pojedynczych odpowiedzi.
Zależy nam, by z możliwości wypowiedzenia się w tak ważnym temacie, który dotyczy nas wszystkich, skorzystało jak najwięcej osób - przyznaje Joanna Jakubiak.
Uzyskane odpowiedzi pozwolą na opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (PZMM) dla obszaru powiatu gostyńskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.