Reklama

Taka wystawa w Gostyniu pojawia się raz na 100 lat! Sportowa podróż sentymentalna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zbigniew Pacanowski

Taka wystawa w Gostyniu pojawia się raz na 100 lat! Sportowa podróż sentymentalna - Zdjęcie główne

Gostyń. Na rynku plenerowa wystawa "Historia sportem pisana", pokazująca działalność MKS Kania Gostyń przez całe 100 lat | foto Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Na gostyńskim rynku stanęło 15 dużych tablic ze zdjęciami i opisem najważniejszych wydarzeń, jakich przez cały wiek doświadczył Miejski Klub Sportowy Kania Gostyń. Wato się zatrzymać! 

Reklama

Tegoroczna jubilatka - „Kania Gostyń” urodziny obchodzi od początku 2023 r. [wręczanie podziękowań dla wspierających klub i sympatyków Kani Gostyń, zadrzewianie nowej drogi - akcja 100 drzew na 100-lecie Kani Gostyń].

Tym razem świętujący wyszli do szerszej grupy mieszkańców z wystawą plenerową, prezentującą w skrócie 100 lat istnienia gostyńskiego klubu - „Historia sportem pisana”, jak brzmi tytuł galerii. Na wystawie obejrzymy 30 formatów zdjęć z krótkimi opisami, którą od kilku dni można obejrzeć na gostyńskim rynku. Warto się zatrzymać, tym bardziej kiedy pogoda dopisuje. 

- Bardzo skondensowana, krótka historia klubu od 1923 roku do dziś. Ostatnie to zdjęcia akademii, które zostały wykonane dwa tygodnie temu - mówi Dariusz Michalski, członek zarządu MKS Kania Gostyń. 

Wystawa uświadamia, jak na przestrzeni całego wieku zmieniały się pokolenia zawodników klubu, ale też zmieniała się moda - można powiedzieć dress code - zawodników, sposób gry, zasady.
 

- Pokazuje po prostu Klub „Kania Gostyń”, grających, biegających za piłką zawodników, świętujących tryumfy. W gostyńskim klubie w poprzednich latach uprawiano też inne sporty - była siatkówka, kręgle, biegi uliczne. Sekcji było znacznie więcej - mówi Dariusz Michalski. 

Galeria plenerowa pokazuje również, jak zmieniało się miejsce, przestrzeń, wykorzystywane do działalności klubu. 

- Początek istnienia klubu to wykorzystywanie boiska w lesie, rosnącym przy hucie szkła. Pasjonaci sportu, miłośnicy piłki nożnej sami wykarczowali część lasu i zrobili sobie boisko do gry w piłkę nożną. Później dorobiono bieżnię, gdyż uprawiano lekkoatletykę. To się przez lata zmieniało - wskazuje Dariusz Michalski. - To jest historia dużej grupy mieszkańców Gostynia i gminy, to jest historia ziemi gostyńskiej. Najwspanialsze jest to, że wielu gostyniaków znajdzie na zdjęciach samych siebie, swoich rodziców, dziadków czy swoje wnuki - uzupełnia, podkreślając że jest to tylko cząstka z życia Kani Gostyń. Planerową wystawę na gostyńskim rynku będzie można oglądać na pewno do końca maja, a może jeszcze dłużej.

W przyszłym tygodniu świętujący niezwykłe urodziny odbierają album fotograficzny, do jego powstania wykorzystano około 500 sztuk zdjęć oddających już całe 100 lat historii gostyńskiego klubu. Zgodnie z zapowiedziami, po 13 maja - kiedy to zaplanowano uroczyste obchody 100-lecia klubu - w internecie cyklicznie będą umieszczane albumowe zdjęcia. Egzemplarze będzie można też zamówić.

 

Tymczasem jubilaci zapraszają 13 maja na gostyński stadion miejski na mecz piłki nożnej, który zostanie rozegrany pomiędzy drużynami Oldboys Kania Gostyń - Oldboys Lech Poznań.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy