Reklama

Mistrzostwa Polski wróciły do gościnnych Kromolic

Opublikowano: 8 czerwca 2021 08:33
Autor: | Zdjęcie: foto: Anna Dzwonkowska

Mistrzostwa Polski wróciły do gościnnych Kromolic  - Zdjęcie główne

To nie tylko zawody, ale i pasja łącząca pokolenia | foto foto: Anna Dzwonkowska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport W Kromolicach w gminie Pogorzela już 19 czerwca rozpoczną się kolejne wyścigi modeli pływających w cyklu rozgrywek o tytuł Mistrza Polski. Zawodnicy będą ścigać się w szeregu klas modeli z napędem elektrycznym, najszybsze z nich osiągają ponad 90km/h.

Reklama

Już wkrótce, w dniach 19- 20 czerwca odbędzie się III runda Mistrzostw Polski Modeli klasy M, po raz 7 w niewielkiej wsi w powiecie gostyńskim. - Pogorzela i Kromolice zawsze nas zaskakują gościnnością, poziomem zaangażowania sołtysa Krzysztofa Golińskiego i mieszkańców wsi, burmistrza Piotra Curyka czy też Mariusza Ossowskiego z pogorzelskiego MGOK-u – chwali Rafał Nitecki, organizator zawodów, przedstawiciel Sekcji M z Poznania. - Model współpracy z samorządem stworzony w Kromolicach jest wzorcowy i staramy się go przeszczepić na inne lokalizacje – dodaje.

Ten zapalony modelarz w pracy zawodowej często podróżuje. Nieraz zmienia sobie trasy, zjeżdża z wytyczonych szlaków, by przy okazji zwiedzić kraj. I jadąc z Poznania do Krotoszyna, zobaczył akwen w Kromolicach.

- Od razu się zatrzymałem, bo już wiedziałem, że to jest idealne miejsce do rozgrywania zawodów modelarskich. Zdobyłem kontakt do sołtysa Krzysztofa Golińskiego, udałem się do niego, by zacząć temat – wyjaśnia. Szukał też wsparcia lokalnych modelarzy i tutaj nieocenioną pomocą okazał się Kornel Kempiński. - Jest to wyjątkowy człowiek, pasjonat, wyszkolił setki modelarzy. Otworzył przed nami każde drzwi w okolicy - podkreśla Rafał Nitecki.

Historię potwierdza sam instruktor i dobry duch Klubu Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego przy MGOK-u w Pogorzeli.

-  My zajmowaliśmy się modelami latającymi a nie pływającymi, ale spodobało mi sie, że kolejna dziedzina modelarstwa wkracza na nasze pole działania - wyjaśnia Kornel Kempiński. - Powiedziałem na naszym spotkaniu, że mam zdjęcia tego stawu zrobione z powietrza, można go przemierzyć wzdłuż i wszerz, zaadoptować  lub nie na potrzeby zawodów.

Logistycznie opracowali możliwość organizacji zawodów. Współpraca rozwinęła się sympatycznie, wprawdzie w ubiegłym roku wszystko było wstrzymane oprócz 1 Rundy M.P. w Kędzierzynie, ale teraz powrócili do tematu.

W tym roku uwolniono sporty na przestrzeniach otwartych więc zawodnicy wracają na miejsca startowe. 

- Współorganizujemy te zawody po raz 7– mówi Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli. Gmina dba o zaplecze logistyczne imprezy, namioty czy parking na wyremontowanym placu przed remizą, podium itd. Zapewnia także profesjonalne nagłośnienie imprzey. - Fundujemy też kilka pucharów, nagrody, by zmobilizować także miejscowych entuzjastów modelarstwa – dodaje włodarz miasta. - Dzięki temu, że ta impreza zawitała do nas i dzięki zaangażowaniu MGOK-u mamy w naszej gminie zawodników, którzy zdobywają podium nie tylko na zawodach Mistrzostw Polski, ale i na arenie europejskiej czy światowej. Na sesji rady miejskiej będziemy honorować tę młodzież za jej osiągnięcia – podkreśla burmistrz.

Zdaniem włodarza Kromolic, ta impreza to na pewno atrakcja dla mieszkańców, w końcu nie w każdej wsi w powiecie odbywają się mistrzostwa Polski,

- Umiejscowienie naszego stawu jest istotne, niskie osadzenie i sąsiedztwo budynków są bardzo korzystne do rozgrywania tego typu konkurencji. Zawodnicy rywalizują na głębokości około 1,5m więc w razie zatonięcia modeli płetwonurkowie mają ułatwione zadanie w wyławianiu zguby- wyjaśnia  Krzysztof Goliński, sołtys wsi Kromolice.

W tym roku niestety Koło Gospodyń Wiejskich nie zapewni cateringu dla zawodników ze względu na obostrzenia. Mieszkańcy wsi organizują jednak pomosty, prąd  i ławki dla zawodników.  A zaopatrzenie oferuje pobliski sklepik spożywczy.

Zawody mają rangę międzynarodową, kilku zawodników zza granicy zapowiedziało swój przyjazd, w tym Walter Geens z Belgii, przewodniczący prezydium Naviga. Jest to największa międzynarodowa organizacja zrzeszająca modelarzy okrętowych, działająca od lat 50- tych XX wieku. Walter Geens będzie startował jako zawodnik.

 

Rafał Nitecki, organizator zawodów dodał ważny komunikat:

Mogą się jeszcze zgłosić do nas opiekunowie wraz z dziećmi w wieku od 6-7 lat, mamy kilka modeli dla początkujących zawodników i możemy je użyczyć chętnym, którzy mają już jakieś doświadczenie w prowadzeniu modeli RC (autka i drony na pilota - przyp. redakcji). Warunkiem wypożyczenia modelu jest wykupienie licencji, to koszt 5 zł. Debiutancki start jest bezpłatny. Chętni powinni zgłaszać się mailowo na adres [email protected] jak najszybciej.

Wszelkie dodatkowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie organizatora http://modelarz.org.pl/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.