reklama
reklama

Dla tych, co chcą na wojnę w Ukrainie. Czy walka z bronią w ręku to najlepsze rozwiązanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Dla tych, co chcą na wojnę w Ukrainie. Czy walka z bronią w ręku to najlepsze rozwiązanie? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Różne Od początku wojny w Ukrainie obserwujemy w Polsce niesamowite poruszenie obywatelskie. Ludzie zorganizowali w swoich domach zakwaterowanie dla uchodźców, załatwiają pracę, buty, odzież, lekarstwa, leczenie, karetki i sprzęt medyczny dla żołnierzy. Gdy patrzy się na to nieporównywalne do niczego innego w świecie obywatelskie pospolite ruszenie, aż łezka kręci się w oku. Emocje nas nie opuszczają. Strach miesza się z nadzieją i żalem. Coraz częściej spotykamy się w mediach społecznościowych z wypowiedziami młodych ludzi o chęci dołączenia do ukraińskiej armii i walce ramię w ramię z Ukraińcami przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy. Przyznam, że czytam komentarze nawet o chęci nielegalnego przekroczenia granicy i dołączenia do sił zbrojnych w Ukrainie. Przerażająca bezmyślność młodych ludzi. To wojna. Nie film. Potrzebni są ludzie mądrzy, podejmujący przemyślane decyzje, potrafiący zachować zimną krew i niebywały dystans. Jeżeli komuś się wydaje, że przekroczy granicę i tam na niego czeka z otwartymi rękami armia ukraińska, to niech na chwilę odłoży emocje i poczyta.
reklama

Owszem. Ukraina rekrutuje, ale…

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński rzeczywiście powołał Międzynarodowy Legion Cudzoziemski i zachęca do wstępowania w jego szeregi. Ma on działać w ramach sił obrony terytorialnej. Nabór prowadzi attaché ds. wojskowych w ambasadach Ukrainy na świecie. Polacy także mogą się zgłosić, ale muszą mieć zgodę. Byli wojskowi muszą postarać się o odpowiednie pozwolenie z Ministerstwa Obrony Narodowej, a cywile z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obu przypadkach należy spełnić całą listę warunków. Najmniejszym z nich jest obowiązek wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł wraz z naszym wnioskiem, ale po kolei…

Jestem cywilem i chcę na wojnę

Serio? Dobrze przemyślałeś swoją decyzję? Jeśli jesteś cywilem w wieku gwarantującym odpowiednią sprawność fizyczną, to z całą pewnością nie widziałeś jeszcze wojny z bliska. Bez doświadczenia wojskowego zwyczajnie Twój wiek na to Ci nie pozwala, żebyś był świadkiem wojny. Miał na to szansę Twój rówieśnik, który jest lub był żołnierzem, ze względu na możliwość udziału w polskich misjach wojskowych, ale nie Ty jako cywil. Bez względu na to, co Ci się wydaje, przyjmij jedną pewną i zasadniczą prawdę: nie masz pojęcia czym jest wojna. Zgłaszasz się jako ochotnik na wojnę poza granicami swojego kraju. Nie jesteś zmuszony bronić domu, dzieci, żony, rodziców, miasta, ojczyzny. Nie odczuwasz takich emocji co Ukraińcy i nie zrozumiesz, choćbyś miał wyobraźnię o ogromnych możliwościach, motywów którymi się kierują w swojej walce. Tymczasem oni będą potrzebowali byś to rozumiał i będą potrzebowali tego już. Od tego będzie zależało ich i twoje życie. Czy będziesz w stanie przebiec pod ostrzałem 100 m? Wyjść ze schronu wiedząc, że ktoś do Ciebie mierzy? Mając jednocześnie obowiązek osłaniać swoich kolegów i koleżanki? Tych sytuacji będzie całe mnóstwo. Nawet nie sposób sobie ich wymyślić. Mogą być bardziej nieprawdopodobne niż jakakolwiek fikcja filmowa.

Jeżeli już to przemyślałeś i uważasz, że jesteś gotowy na wojnę, wejdź na stronę https://embassyofukraine.pl, która wygląda skromnie, ale jest sporządzona w językach ukraińskim, polskim i angielskim. Tam znajdziesz odnośnik do specjalnego formularza zgłoszeniowego dla wolontariuszy do Międzynarodowego Legionu. Możesz też zadzwonić i dopytać o szczegóły pod numerami 0048 794 113 549 oraz 794 113 403 lub napisać maila na adres volunteersforua@gmail.com.

Teraz potrzebujesz pozwolenia. Czeka cię prawdziwe pierwsze starcie. Z biurokracją

Jak już wspomniałem, cywil po zgodę kieruje się do MSWiA, a były żołnierz do MON. Jednak w tym artykule skupimy się na cywilach. Byli żołnierze są zazwyczaj bardzo zdyscyplinowani i wiedzą co robić. W MSWiA cywil składa wniosek pisemny zgodnie ze wzorem określonym ustawą, a do wniosku dołącza wskazane w ustawie załączniki i dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Te wszystkie załączniki i wymogi określa dokładnie ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 2010 roku w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej (Dz. U. Nr 68 poz. 438 i z 2021 r. poz. 557). Sprawdźmy zatem co musisz przygotować i przedłożyć oraz jakie warunki ma spełnić szeregowy:

  • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
  • zaświadczenie właściwego naczelnika właściwego urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych,
  • zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o braku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
  • zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego o niefigurowaniu w rejestrze dłużników niewypłacalnych,
  • oświadczenie wnioskodawcy (na piśmie), że nie jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Zadłużonych,
  • potwierdzenie dokonania zapłaty opłaty skarbowej.
1.      Poprawnie wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy przesłać pocztą na adres: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa lub dostarczyć do Punktu Obsługi Klienta, znajdującego się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 2A – budynek Biura Przepustek, czynny w godzinach od 8:15 do 16:15, w terminie nie późniejszym niż na około 3 miesiące przed planowanym terminem rozpoczęcia wnioskowanej służby.

2.      W przypadku byłych żołnierzy zawodowych wniosek (wraz z załącznikami) należy kierować do Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem właściwej wojskowej komendy uzupełnień.

3.      Obywatele polscy zamieszkujący lub przebywający za granicą czasowo powyżej 3 miesięcy składają wniosek wraz z kompletem załączników za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego lub ambasady w kraju przebywania – wniosek zwolniony jest wówczas z opłaty skarbowej, natomiast podlega opłacie konsularnej.

4.      Złożenie wniosku nie powoduje obowiązku skierowania obywatela polskiego do komisji lekarskiej w celu określenia kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

5.      Udzielenie zgody na podjęcie służby nie rodzi odpowiedzialności organów Rzeczypospolitej Polskiej za następstwa jej podjęcia.

6.      Udzielenie zgody lub odmowa jej udzielenia następuje w drodze decyzji administracyjnej, od której służy odwołanie.

7.      Zgody nie udziela się w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz w razie wprowadzenia  na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu wojennego lub stanu wyjątkowego.

8.      O uzyskanie zgody nie muszą wnioskować obywatele polscy będący jednocześnie obywatelami innego państwa, jeżeli stale zamieszkują na jego terytorium i zamierzają przyjąć służbę w siłach zbrojnych lub organizacji wojskowej tego państwa.

Zgoda na służbę może być udzielona obywatelowi polskiemu tylko w przypadku, gdy:

  1. Posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej (w Polsce).
  2. Nie jest żołnierzem w czynnej służbie wojskowej oraz nie posiada nadanego przydziału kryzysowego, przydziału mobilizacyjnego, pracowniczego przydziału mobilizacyjnego lub przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, a właściwy wojskowy komendant uzupełnień nie prowadzi postępowania w sprawie nadania temu obywatelowi któregokolwiek z tych przydziałów.
  3. Spełnione są łącznie następujące warunki: służba ta nie narusza interesów Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe, nie wpłynie na zadania wykonywane przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie zachodzi przeszkoda, o której mowa w pkt 2.

Nie udziela się zgody obywatelowi polskiemu, pomimo spełnienia innych warunków, który:

  1. Został przeniesiony do rezerwy wskutek uznania przez właściwą komisję lekarską za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju (kat. „D”).
  2. Nie spełnił choćby jednego z wymienionych niżej obowiązków:
1)    nie dopełnił obowiązku zgłoszenia się do rejestracji - jeśli był do niej wzywany,
2)    nie dopełnił obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
3)    nie zgłosił się do wojskowego komendanta uzupełnień w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony,
4)    nie dopełnił obowiązku stawienia się przed wojskowym komendantem uzupełnień niezwłocznie po upływie okresu odroczenia,
5)    w przypadku kobiet posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku,
6)    nie zgłosił się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku obrony,
7)    nie zgłosił właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień zmian imienia, nazwiska, wykształcenia i zawodu, oraz miejsca pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące lub adresu do korespondencji, a także wyjazdu za granicę na okres dłuższy niż sześć miesięcy oraz powrotu z tego wyjazdu, jeżeli do ich spełnienia był zobowiązany.

  1. Nie został powołany i nie odbył zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, ćwiczeń wojskowych, ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji lub służby w obronie cywilnej, z przyczyn leżących po stronie obywatela.
  2. Został uznany przez właściwą komisję lekarską za trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kat. „E”).
  3. Złożył wniosek o przeznaczenie go do służby zastępczej, został przeznaczony do tej służby, został skierowany do odbycia służby zastępczej, odbywał służbę zastępczą, został przeniesiony do rezerwy po odbyciu służby zastępczej lub bez jej odbycia.
  4. Został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę co najmniej jednego roku pozbawienia wolności, w tym także z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
  5. Odbywa karę pozbawienia wolności lub oczekuje na jej wykonanie.
  6. Znajduje się w okresie próby w wykonywaniu warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności.
  7. Odbywa karę ograniczenia wolności.
  8. Ma zaległości podatkowe lub zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne;
  9. Jest wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego lub ujawniony w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Informacje odnośnie stosunku wnioskodawcy do służby wojskowej oraz czy służba nie wpłynie na zadania wykonywane przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, organ uprawniony do wydania zgody uzyskuje od wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na ostatni adres pobytu stałego na terenie kraju.

Opinię w zakresie, czy służba we wnioskowanym wojsku nie naruszy interesów Rzeczypospolitej Polskiej oraz czy nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe, organ uprawniony do wydania zgody uzyskuje od Ministra Spraw Zagranicznych, w formie postanowienia, które otrzymuje również wnioskodawca.

Wniosek rozpatrywany jest zgodnie z terminami określonymi w art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 poz. 735) - nie później jednak niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Zgoda na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej może być udzielona obywatelowi polskiemu, tylko i wyłącznie, spełniającemu wymienione wyżej wymogi prawne i formalne, w tym braku przeciwskazań Ministra Spraw Zagranicznych oraz właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
Kto, będąc obywatelem polskim, przyjmie bez zgody właściwego organu obowiązki wojskowe w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - art. 141 §1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517).

Opłata skarbowa

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.  o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546, z późn. zm.) obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o udzielenie zgody na służbę w obcym wojsku. Opłatę skarbową za dokonanie czynności urzędowej (aktualnie 10 zł) należy wpłacić na rachunek: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070, Centrum Obsługi Podatnika, 01-161 Warszawa, ul. Obozowa 57 lub opłacić w kasie Urzędu Dzielnicy Warszawa-Mokotów, ul. Rakowiecka 25/27. Do wniosku należy dołączyć oryginał dowodu zapłaty opłaty skarbowej.

Złamiesz prawo – idziesz do więzienia

Obywatele polscy, którzy nie posiadają podwójnego obywatelstwa, podejmujący służbę w obcych siłach militarnych bez odpowiedniej zgody administracji państwowej, mogą trafić do więzienia i spędzić w nim od 3 miesięcy do 5 lat. Wynika to z art. 141 § 1 kodeksu karnego. Upiecze się wyłącznie obywatelowi polskiemu, posiadającemu dodatkowe obywatelstwo innego państwa i mieszkającemu na terenie tego państwa. W tym przypadku może spokojnie w tym kraju podjąć się służby wojskowej nie prosząc o zgodę polskie MSWiA.

Zanim pójdziesz na wojnę – usiądź i pomyśl jeszcze raz

Wszyscy czujemy tę samą bezradność w obliczu wojny. Zanim zrobisz coś, czego możesz żałować, zastanów się, czy gdzieś nie potrzebują cię bardziej niż na wojnie. Ofiara twojego młodego życia, nie przyczyni się do jednoznacznego przeważenia szali zwycięstwa. Wojna to też nie przygoda. Porozmawiaj z tymi, którzy dziś już nie mają wyboru. W Polsce potrzebujemy całego zastępu ludzi zdeterminowanych do pomocy i poświęceń. Potrzebujemy wolontariuszy, zakwaterowania, kierowców, pielęgniarzy, lekarzy i po prostu dobrych ludzi gotowych oddać to co mają, tym którzy nie mają nic. Sposobów na udział w tej wojnie jest mnóstwo. Wiele z nich prowadzi do zwycięstwa i chwały, ale tylko jeden do śmierci i cierpienia tak okrutnego, że nie sposób go sobie wyobrazić.

Nadal chcesz iść na wojnę? A co możesz na niej zaoferować? Jeśli nie umiesz posługiwać się bronią i sprzętem wojskowym, nie jesteś odporny na wysoki stres, nie byłeś w wojsku, nie mówisz po ukraińsku albo rosyjsku, jeśli nie masz nic do zaoferowania armii ukraińskiej, to poszukaj takiej dziedziny, w której będziesz się realizował. Z całą pewnością natomiast nie pytaj na Facebooku, jak przedostać się bez paszportu do Ukrainy przez tzw. zieloną granicę (serio, takie pytanie czytałem – przyp. red), bo jak cię złapią ukraińskie służby, szybciej oskarżą o szpiegostwo niż posądzą o szlachetną wolę walki przy ich boku. Jeśli ci się upiecze, to może cię odeślą do Polski, a tam czeka cię co najmniej 5 lat więzienia. Na wojnie potrzeba ludzi mądrych, opanowanych, przygotowanych, bo sama wojna to nic mądrego i tylko mądrością można tę obrzydliwą, tępą i bezlitosną bestię zdławić. Rób rzeczy mądre. Czyń dobro. Zła unikaj.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama