reklama

Choroba niebieskiego języka. Jakie ograniczenia czekają rolników w powiecie gostyńskim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Choroba niebieskiego języka. Jakie ograniczenia czekają rolników w powiecie gostyńskim? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoW związku ze zwiększoną liczbą ognisk choroby niebieskiego języka w krajach Europy Zachodniej i wystąpieniem zakażeń zwierząt w Polsce wprowadzono nowe wymogi dotyczące obrotu bydłem przemieszczanym poza strefy BTV - obszar, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby. Jako, że ograniczenia dotyczą także rolników z powiatu gostyńskiego Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gostyniu wystosował specjalny komunikat. - Hodowcy zainteresowani sprzedażą zwierząt poza obszary zostają zobowiązani do uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają być przemieszczone - czytamy na stronie PIW Gostyń.
reklama

Na czym polega i u kogo występuje choroba niebieskiego języka?

Choroba niebieskiego języka jest wirusową chorobą zakaźną występującą u przeżuwaczy zarówno domowych (bydło, owce kozy) jak i dzikich (samy, jelenie, łosie).

- Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek rodzaj kuczmany. Do zakażania może także dojść przez krew i nasienie, ale głównym wektorem przenoszącym chorobę są muchówki, kuczmany. Ze względu na to, że wektorem są te owady ryzyko rozprzestrzenienia się, transmisji choroby jest duże, gdyż ochrona zwierząt przed owadami, szczególnie dzikich, to niezwykle trudne zadanie - tłumaczy Krystian Ciesielski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu.

reklama

U bydła przebieg choroby jest łagodny bądź nawet bezobjawowy. Cechuje ją długi okres wylęgania - od zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych - jest to 60 - 80 dni. Objawy, jeśli występują, mają postać: gorączki, ślinotoku, zaczerwienienia i obrzęku błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzeń w jamie ustnej, zapalenia koronki i tworzywa racic będącego przyczyną kulawizny, ronień i deformacji cieląt.

U owiec przebieg jest zróżnicowany i zwykle cięższy. Objawy to: bardzo wysoka temperatura ciała 41-42°C, spadek kondycji, posmutnienie, depresja i utrata mleczności, obrzęk warg, powiek i małżowin usznych, silne zaczerwienienie błony śluzowej policzków i jamy nosowej, drobne wybroczyny pod śluzówką jamy ustnej i nosowej, owrzodzenie warg, opuszki zębowej oraz w niektórych przypadkach języka, duszność, ślinotok, obfity wypływ z nosa, początkowo surowiczy, następnie śluzowo-ropny i krwawy, wymioty mogące być przyczyną zachłystowego zapalenia płuc, przekrwiony, obrzękły, siny i wystający z jamy ustnej język, biegunka, kał z domieszką krwi, kulawizna jako następstwo zapalenia koronki i tworzywa racic, możliwe zapalenie płuc i zwyrodnienie mięśni, ciężarne samice mogą rodzić martwe lub zdeformowane jagnięta.

reklama

Wirus choroby niebieskiego języka szerzy się najintensywniej w okresach dużej aktywności owadów krwiopijnych odpowiedzialnych za jego przenoszenie (w polskich warunkach klimatycznych maj - czerwiec oraz wrzesień - październik).

Brak jest skutecznego leczenia, możliwe jest stosowanie szczepionek.

Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi. 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ

reklama

Źródło: profil facebookowy Powiatu Gostyńskiego

Na czym polega bioasekuracja przed chorobą niebieskiego języka?

Obecnie cała zachodnia Polska jest objęta obszarem z ograniczeniami (wspomniane BTV) i hodowców, którzy z tej strefy chcieliby przemieszczać zwierzęta poza ten obszar obowiązują szczególnie obostrzenia, wynikające z rozporządzenia Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2024 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka.

- Jest prowadzony bardzo ścisły nadzór na przemieszczaniem zwierząt i spełnieniem wymagań przez hodowców.  Jest to też uzależnione od tego, czy zwierzę jest przemieszczane bezpośrednio do uboju czy do hodowli? Natomiast w obrębie tego obszaru ograniczeń nie ma, można swobodnie przemieszczać zwierzęta, chyba, że wystąpiłoby ognisko choroby - dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu. 

reklama

Co poza wystrzeganiem się zakupu zwierząt pochodzących z niewiadomego źródła, bez świadectwa zdrowia, zapewnieniem okresowych wizyt lekarza weterynarii w gospodarstwie, a w przypadku zauważenia objawów nasuwających podejrzenie choroby zakaźnej niezwłocznie zgłosić ten fakt służbom weterynaryjnym, mogą zrobić rolnicy z powiatu gostyńskiego?

- Szczególnie ważne jest stosowanie środków odstraszających owady [repellentów - przyp. red.], zabezpieczanie budynków, w których trzymane są zwierzęta, jak też same zwierzęta powinny być zabezpieczone przed owadami - wyjaśnia K. Ciesielski.

Wymogi dotyczące obrotu bydłem, które zostaje przemieszczane poza strefy BTV

Hodowcy zainteresowani sprzedażą zwierząt poza obszary zostają zobowiązani do uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają być przemieszczone.

Do wniosku dołącza:                                                                                                                                                           

  • wynik badania serologicznego sprzedawanych sztuk w kierunku BTV ( pobranie krwi przez urzędowego lekarza weterynarii, nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem) ;                                                                                                       
  • poświadczenie poinformowania  o planowanej wysyłce powiatowego lekarza weterynarii  miejsca przeznaczenia zwierząt;
  • dowód opłaty 10 zł na konto UM w Gostyniu tytułem wydania decyzji przez PLW w Gostyniu.
W  przypadku planowania sprzedaży bydła do natychmiastowego uboju hodowca składa wniosek do Powiatowego Lekarza Weterynarii  w Gostyniu  z prośbą o wydanie pozwolenia na przemieszczenie zwierząt  poza obszary BTV.  

Do wniosku dołącza:

  • poświadczenie poinformowania  o planowanej wysyłce podmiotu prowadzącego rzeźnię przeznaczenia zwierząt;                    
  • dowód opłaty 10 zł na konto UM w Gostyniu tytułem wydania decyzji przez PLW w Gostyniu.
Powyższe wymogi nie dotyczą zwierząt przemieszczanych w obrębie strefy BTV.

Przemieszczenia mogą być możliwe tylko w przypadku gdy w gospodarstwie pochodzenia zwierząt nie zgłoszono żadnego przypadku BTV przez okres co najmniej 30 dni przed datą przemieszczenia.

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Gostynia, gminy i powiatu gostyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Gostyniu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama