reklama

Windykacja należności – krok po kroku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Windykacja należności – krok po kroku - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Te osoby, które nie regulują terminowo swoich zobowiązań, powinny liczyć się z potencjalnymi konsekwencjami własnych działań. Może bowiem zostać wobec nich wszczęta windykacja należności. Co wtedy czeka osobę zadłużoną? I jakie kroki zostaną wobec niej podjęte przez wierzyciela?
reklama

Jaki jest cel windykacji?

Windykacja należności to proces prowadzony w celu odzyskanie długu dla wierzyciela. Bez względu na to, o jaki rodzaj długu chodzi, ma on prawo domagać się zwrotu tego, co do niego należy. Może być nim na przykład suma pieniężna, pochodząca z nieuregulowanej w terminie pożyczki, faktury czy jeszcze innego źródła.

Jeśli zadłużony unika kontaktu, albo też nie wykazuje chęci uregulowania swojego zobowiązania, a wierzycielowi zależy na odzyskaniu swojego mienia, może rozpocząć pierwszy etap windykacji. Jest to tak zwana windykacja polubowna, charakteryzująca się dość łagodnym egzekwowaniem należności, głównie poprzez rozmowę i mediację.

reklama

Polubowna windykacja należności

Polubowna windykacja należności polega m.in. na kontakcie z osobą zadłużoną, pisaniu wezwań i prowadzeniu z nią negocjacji. Ma to na celu przypominanie o długu i wypracowanie warunków jego spłaty – na drodze wspólnego dialogu. Proces ten możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć go profesjonalnej firmie z doświadczeniem w tego typu sprawach, takiej jak KRUK SA.

Dobrze jest stosować windykację polubowną, aby móc przedstawić przed sądem dowody na samodzielne próby rozstrzygnięcia zaistniałego sporu (o ile oczywiście zdecydujemy się na ten krok). Niekiedy bowiem działania polubowne nie przynoszą zamierzonego efektu, co zmusza wierzyciela do bardziej stanowczych decyzji.

reklama

Czy windykacja polubowna jest korzystna?

Tak. Zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika. Przede wszystkim daje możliwość wypracowania dogodnego sposobu spłaty zadłużenia. Dodatkowo może ochronić zadłużonego przed wpisem np. do Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. oraz przed narastającymi odsetkami - jeśli wierzyciel chciałby ich dochodzić. Ponadto pozwala uniknąć poniesienia potencjalnych kosztów sądowych.

Windykacja należności w sądzie

Jeśli osoba zadłużona unika spłaty długu czy nawet wypracowania porozumienia, możemy zwrócić się do sądu. To kolejny krok działań windykacyjnych. Jego celem jest uzyskanie wyroku, który nakaże dłużnikowi spłacić dług. Właśnie na tym etapie przedstawiamy sądowi dowody wcześniejszej próby polubownego rozstrzygnięcia problemu i mediacji, co jest wymogiem formalnym pozwu (podobnie jak wyjaśnienie przyczyn ewentualnie niepodjętych wcześniej działań polubownych).

reklama

Dochodzenie swoich należności w sądzie należy do elementów twardej windykacji, czyli tej o bardziej zdecydowanych działaniach.

Uzyskanie klauzuli wykonalności

Wyrok sądu nie oznacza, że natychmiast odzyskamy dług. Musimy bowiem uzyskać jeszcze klauzulę wykonalności, która pozwoli zrealizować kolejny etap procesu windykacyjnego. W praktyce wygląda to tak, że po wydaniu przez sąd wyroku zapłaty, ten musi się jeszcze uprawomocnić. Jeśli pozwany nie złoży w przysługującym mu terminie odwołania, wyrok zostanie opatrzony wspominaną klauzulą (w zależności od rodzaju sprawy – automatycznie lub na nasz wniosek).

Postępowanie egzekucyjne

To ostatni krok w odzyskiwaniu długów. Dzięki klauzuli wykonalności możemy udać się do komornika, który rozpocznie postępowanie egzekucyjne. Oznacza to, że zwiększy się nasza szansa na odzyskanie należności, z majątku należącego do zadłużonego (choć nie tylko). Komornik bowiem będzie mógł np. zająć jego mienie czy pensję. Nie mamy niestety gwarancji, że wszystko pójdzie po naszej myśli.

Na każdym z etapów windykacji należności warto skorzystać z kancelarii prawnej lub profesjonalnej firmy windykacyjnej, która wie, jak skutecznie odzyskiwać pieniądze.

Więcej na temat postępowania egzekucyjnego przeczytasz tu: Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego – kiedy da się to zrobić?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama