Pomoc prawna – w jakich sytuacjach się przydaje?
Znana sentencja łacińska głosi: ignorantia iuris nocet — nieznajomość prawa szkodzi. Nie każdy z nas jest specjalistą w dziedzinie prawa. Kto jest pokrzywdzony, a kto poszkodowany – o tym możesz dowiedzieć się np. stąd: https://legavi.pl/blog/pokrzywdzony-a-poszkodowany. Jak zgodnie z prawem eksmitować uciążliwego lokatora? Na te oraz inne pytania większość Polaków nie zna odpowiedzi, co więcej – nie musi ich znać. Zamiast gdybać i zastanawiać się, czy postępujesz zgodnie z prawem, znajdź prawnika i umów się z nim na spotkanie. Możesz to zrobić korzystając między innymi z legavi.pl.
W jakich sytuacjach przydaje się konsultacja z prawnikiem? Z pomocy prawnej dobrze jest skorzystać w wielu przypadkach. Oto przykłady:
- problemy rodzinne – przy sprawach rozwodowych i alimentacyjnych, w walce o uznanie ojcostwa, czy prawa rodzicielskie. Porada prawna jest niezbędna przy konfliktach przy podziale majątku, a także jeśli doświadczyłeś przemocy w rodzinie;
- kłopoty zawodowe – mowa tutaj o naruszeniach praw pracowniczych, mobbingu czy wyzysku. Prawnik wyjaśnia również niejasności podpisywanych umów;
- podejrzenie popełnienia przestępstwa – porada prawna powinna odbyć się, jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą przestępstwa lub sam przestępstwo popełniłeś.
Prawnik jest pomocny w wielu dziedzinach życia i prawa i nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, w których warto się do niego zwrócić. Zrób to koniecznie kiedy musisz napisać ważne pismo do urzędu, ale nie wiesz, w jaki sposób sformułować taki dokument. Odwiedź prawnika kiedy potrzebujesz przygotować opinię prawną, czyli pisemne objaśnienie prawa na temat nieznanej Ci kwestii np.związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej czy z podatkami.
Jak znaleźć właściwego prawnika?
Prawo to tak szeroka i zawiła dziedzina, że bardzo często prawnicy zawężają swoją działalność do obsługi osób fizycznych bądź wyłącznie osób prawnych. Jeśli chodzi o świadczenie usług dla osób fizycznych to najczęściej mamy do czynienia z prawnikami specjalizującymi się w dziedzinie prawa cywilnego, rodzinnego i prawa karnego.
Z kolei obsługa podmiotów prawnych najczęściej dotyczy prawa administracyjnego, finansowego oraz prawa handlowego. Taka obsługa prawna przeznaczona jest szczególnie dla podmiotów prawa handlowego, czyli spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, czy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Niekiedy prawnicy zajmują się jedynie ściśle określoną dziedziną prawa. Tak więc możesz spotkać się z prawnikiem, który jest specjalistą w prawie rodzinnym i pomoże Ci w sprawie rozwodowej czy alimentacyjnej. Wyodrębnienie określonej specjalizacji pozwala na nabraniu większego doświadczenia w danej dziedzinie, a to bezpośrednio przekłada się na udzielaniu porad prawnych na najwyższym poziomie.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.