Reklama lokalna
reklama

Unieważnienie frankowego kredytu, czy to takie trudne?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

Unieważnienie frankowego kredytu, czy to takie trudne? - Zdjęcie główne

foto freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Co do zasady unieważnienie umowy z bankiem jest sprawą trudną, jednak jeśli są ku temu mocne podstawy, argumenty decydujące o nieważności umowy, powodujące nieważność od chwili zawarcia umowy, nie ma się czego obawiać. Tak właśnie jest w większości przypadków umów kredytów frankowych.

Szybko, sprawnie, bez przeszkód

Czytając doniesienia prasowe można optymistycznie podejść do unieważnienia kredytu. Według nich postępowanie jest szybkie, łatwe, bez żadnych przeszkód. Faktycznie postępowania przed sądem w sprawach frankowych toczą się do pewnego czasu zdecydowanie szybciej, wyroki wydawane są bez zbędnego przedłużania postępowania, dodatkowych dowodów i kolejnych rozpraw, apelacji itd. Mimo wszystko trzeba liczyć się z około rocznym procesem.

Nieważność umowy niezgodnej z prawem

Umowa, która od samego początku zawierał zapisy sprzeczne z powszechnie obowiązującym prawem staje się nieważna od chwili jej zawarcia, traktowana jest jakby nie była zawarta. Na tej podstawie są unieważniane kredyty frankowe, bowiem wiele umów zawiera sprzeczne z prawem zapisy. Są to z reguły zapisy pozwalające bankowi na dowolność w kreacji wysokości raty kredytowej. Takie umowy są uznawane za abuzywne,a  co za tym idzie mogą zostać unieważnione. Podkreślić należy, iż abuzywność nie powoduje nieważności z mocy prawa, z automatu ale wymaga potwierdzenia przez sąd. Zgodnei z wytycznymi ozrecznictwa i wyrokami TSUE sądy powszechne są zobligowane do unieważnienia abuzywnych umów w całości, nie tylko konkretnych zapisów, które są niezgodne z prawem. To zadanie oczywiście można wykonać samodzielnie lub zlecić prawnikowi. Kancelaria Frankowa Radom chętnie wspomaga frankowiczów odzyskując w imieniu swoich klientów niemałe sumy, bowiem należy zaznaczyć, iż im wyższa suma kredytowa, tym zwrot wyższy. 

Postępowanie unieważniające przed sądem

Unieważnienie umowy kredytowej musi być stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, które wydawane jest po przeprowadzeniu postępowania sądowego, w którym kluczowymi elementami jest badanie dokumentu umowy kredytowej, jej zapisów pod kątem zgodności z  prawem, jak też przesłuchanie kredytobiorcy, banku jako stron sporu. Przesłuchanie ma za zadanie ujawnić okoliczności podpisania umowy, dokumentów. Jeśli umowa zawiera ewidentne klauzule abuzywne, postępowanie przed sądem to formalność, która również trwa. 

Ryzyko przegranej

Mimo, iż internetowe reklamy zachęcają i wręcz gwarantują sukces w unieważnieniu kredytu to w rzeczywistości bywa różnie i sporo zależy od konstrukcji samej umowy, zawartych zapisów, okoliczności spisania umowy itd. Na drugim miejscu jest kwestia argumentacji kredytobiorcy, linia obrony, umiejętność zaprezentowania dowodów na poparcie swojego roszczenia i jego zasadności. Wbrew pozorom sprawę o unieważnienie kredytu frankowego można przegrać. 

Koszty związane z unieważnieniem kredytu

Sporo mówi się o korzyściach z unieważnienia kredytu w CHF, tymczasem zanim można przeliczać nadpłacone kwoty warto zainteresować się ile potrzeba jest inwestycji, poniesienia kosztów na poczet powództwa. Oprócz opłat sądowych, jakie musi uiścić wnoszący pozew, zastępstwa procesowego, które w ostatecznym rozrachunku, gdy sprawa jest wygrana przez kredytobiorcę frankowicza koszty ponosi strona przegrana czyli bank należy uwzględnić koszty związane z pomocą prawną. Jeśli korzystamy z pomocy kancelarii frankowej uwzglednic nalezy honorarium kancelarii za świadczone usługi, często opiewające na procent od kwoty nadpłaty bądź sumy kredytowej. 

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy