Umowa jest ważna i skuteczna tylko pod pewnymi warunkami
Umowa to zgodne świadczenie woli co najmniej dwóch stron i jednocześnie też wiążące porozumienie między nimi, określające ich prawa i obowiązki. Prowadzi ono do powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. Aby umowa była ważna i skuteczna pod kątem prawnym, muszą zostać spełnione poniższe wymagania:
- zgodność z prawem,
- dobrowolność stron,
- określony przedmiot umowy.
Niezależnie zatem od tego, czy zawierasz umowę sprzedaży, najmu czy o dzieło (więcej tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/umowa-o-dzielo-na-czym-polega), te warunki muszą zostać spełnione.
Forma zawieranej umowy ma znaczenie
W Polsce można zawierać umowy w różnych formach – dorozumianej, ustnej, pisemnej, dokumentowej, elektronicznej oraz aktu notarialnego. Jeśli nie została wybrana ta właściwa, może to mieć negatywne skutki. Przede wszystkim taka umowa nie wywoła skutku prawnego, czyli będzie nieważna. Do tego też, w przypadku ewentualnego sporu w sądzie, nie będzie można się na nią powołać.
Zasadniczo kodeks cywilny wskazuje, że umowę można zawrzeć w dowolnej formie – najważniejsze jest, aby wynikało z niej z kim i na co się umawiasz. Oczywiście od tej reguły są wyjątki. Przykładowo, formy pisemnej, pod rygorem nieważności, wymagają umowa leasingu, przeniesienie praw autorskich i najmu okazjonalnego lokalu. Jest też szereg przepisów, które wskazują, kiedy konieczny będzie akt notarialny, by porozumienie było skuteczne prawnie.
Rynek pracy – rodzajów umów, które warto rozróżniać
Specyfika umów regulujących stosunek pracy różni się od siebie, zapewniając różne obowiązki oraz poziom ochrony pracownika. Są dobrze opisane w polskim prawie, choć potrafią też wywołać wiele pytań, np. w kwestii prowadzenia działalności nierejestrowanej i jednoczesnego stosunku pracy np. na umowę o dzieło, zlecenie czy o pracę. Zajrzyj tutaj:
https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/dzialalnosc-nierejestrowana-a-umowy-o-prace-o-dzielo-i-zlecenie, by dowiedzieć się więcej.
Jeśli chodzi o umowy na rynku pracy, wyróżniamy te, które wynikają z Kodeksu pracy (umowa o pracę na czas określony, nieokreślony, okres próbny) oraz Kodeksu cywilnego (umowa zlecenie, o dzieło). Warto wspomnieć też o Ustawie prawo przedsiębiorców, gdzie znajdują się informacje o kontraktach B2B. Największą stabilność zyskuje pracownik na umowie o pracę na czas nieokreślony.
Jak widzisz, istnieje wiele form umów. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz lub będziesz musiał podpisać, sprawdź, czy spełnia warunki, by być skutecznie prawną i ważną. Zajrzyj na Firmove, jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zawierania umów, prowadzanie działalności oraz innych biznesowych zagadnień.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.